
Poľský prezident Andrzej Duda potvrdil, že s americkou vládou rokoval o možnosti umiestnenia jadrových zbraní na území Poľska.
Rokovanie o umiestnení amerických jadrových zbraní, v rámci programu NATO, priznal v rozhovore pre poľský denník Fakt. Poľsko by sa tak pridalo k európskym krajinám, ktoré už majú jadrové zbrane USA na svojom území: Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku a Turecku.
„Ak sa naši spojenci (v NATO) rozhodnú umiestniť jadrové zbrane na území Poľska v rámci programu Nuclear Sharing, na posilnenie obrany východného krídla NATO, sme a to pripravení“, povedal poľský prezident.
Potvrdil tiež poľský záväzok zvýšiť obranné výdavky na 4 percentá HDP.
Podľa Dudu zvyšuje Rusko vojenskú prítomnosť v Kaliningradskej oblasti a presúva jadrové zbrane do Bieloruska. Americká pomoc pre Poľsko podľa neho nie je „charitou“, keďže Spojené štáty majú záujem na bezpečnosti krajiny.
Presvedčil Trumpa?
Poľský prezident sa počas návštevy stretol neoficiálne aj s Donaldom Trumpom. Jeho spojenci v Republikánskej strane v kongrese niekoľko mesiacov blokovali poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine. Kongres ju nakoniec schválil minulú sobotu.
Podľa litovského prezidenta Gitanasa Nausėda sa o to pričinil aj poľský prezident. „Myslím si, že (Dudova) návšteva a rozhovor s Donaldom Trumpom boli pozitívne, viedli k pozitívnemu výsledku, a tento úspech Andrzeja Dudu ma veľmi teší“, vyhlásil podľa lrt.lt.
Poľské strany rozdelené
Predchádzajúca vláda Konzervatívno-nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť, ktorá bola pri moci do minulého decembra, podporovala účasť Poľska v programe hosťovania jadrových zbraní. Rovnako tak opozičná, krajne pravicová Konfederácia.
No Občianska platforma, ktorá vedie súčasnú centristicko-ľavicovú vládu, sa k tomu dpteraz stavala skepticky.
Bývalý minister obrany Tomasz Siemoniak minulý rok varoval, že takéto špekulácie „nepomáhajú bezpečnosti Poľska“.
O slovách poľského prezidenta už písali aj ruské médiá, oficiálni predstavitelia ich Putinovho režimu ich však zatiaľ nekomentovali.
