
Falošné výzvy na zaplatenie, klamlivé správy o neexistujúcich balíkoch či e-maily o zdedenom bohatstve, prípadne potrebe urgentnej pomoci. Rozoznať falošnú správu od skutočnej je čoraz ťažšie. Aj keď sa niektoré internetové, telefonické a SMS-kové podvody opakujú už roky, pribúda nových a zároveň sú rafinovanejšie.
Aj keď dnes už len málokto naletí správe o zázračnom dedičstve z Ameriky či o sympatickom zahraničnom vojakovi, ktorí sa cíti sám a potrebuje od vás peniaze, stále sa nájdu takí, ktorí podľahnú aj zdanlivo jasným podvodom vďaka citovému vydieraniu či naliehavému tónu a vyvolávaniu pocitu ohrozenia a potreby rýchleho konania.
Neotvárajte podozrivé odkazy ani prílohy! K tomuto odporúčaniu sa ešte žiada dodať: po otvorení odkazu z podozrivej SMS správy či z e-mailu nezadávajte údaje o svojej platobnej karte ani nezadávajte svoje prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva. Žiadna banka vám nezašle správu, ktorá obsahuje odkaz do internetbankingu.
V poslednom čase napríklad Slovenská pošta zaznamenáva zvýšené množstvo podvodných SMS správ a e-mailov, ktoré zneužívajú jej názov. Zároveň registruje aj viac podvodných telefonátov, pri ktorých sa od vás podvodníci snažia získať osobné údaje alebo poplatok, ktorý by mal údajne pomôcť k doručeniu zásielky. Pošta upozorňuje, že nikdy nežiada úhradu poplatkov prostredníctvom e-mailov ani SMS. Poštoví pracovníci ani kuriéri nikdy nevolajú z utajeného čísla.
Množia sa podvodné správy, v ktorých odosielateľ vyžaduje osobné údaje, informácie o platobnej karte či otvorenie neznámeho odkazu alebo prílohy, pričom vystupuje ako Slovenská pošta alebo kuriérska spoločnosť. Správy obvykle obsahujú výzvu na urýchlené konanie, v opačnom prípade vás varujú pred zmarením doručenia zásielky. Tieto podvody využívajú fakt, že mnoho ľudí si objednáva cez internet čoraz viac tovaru, v dôsledku čoho môžu stratiť prehľad o svojich zásielkach.
Pamätať treba predovšetkým na to, že ak akýkoľvek balík očakávate alebo akýkoľvek produkt ste si cez internet objednali, platby prebiehajú buď v momente objednania, alebo v momente doručenia – či na pošte, v BalíkoBoxe pošty, priamo kuriérovi doručovateľskej spoločnosti, v Alza Boxe, Packete a ďalších podobných výdajných miestach. To isté platí aj pri platbe colných poplatkov a dane z pridanej hodnoty.
Okrem podozrivých odkazov si treba všímať predovšetkým odosielateľa. Správa môže byť podpísaná Slovenskou poštou, ale ak prišla z neznámeho čísla, bude to pravdepodobne podvod.
-jh-
Ako sa vyhnúť podvodníkom? Predovšetkým si odpovedajte na tieto otázky:
- Poznám toho, kto mi volá/píše?
- Objednali sme si niečo?
- Platili sme za to, alebo budeme platiť až pri doručení?
- Je pravda, čo mi hovoria/píšu?
- Dovolia mi overiť si to?
- Vytvárajú nátlak?
Užitočné rady
- Sledujte údaje o volajúcom, resp. odosielateľovi správy. Zvýšte opatrnosť pri utajených číslach, obzvlášť dlhých číslach a číslach s neznámou predvoľbou.
- Neklikajte na podozrivé odkazy a prílohy. Dávajte si obzvlášť pozor pri správach, ktoré vás vyzývajú rýchlo konať, rýchlo zadať údaje alebo urýchlene zaplatiť.
- Overujte si fakty. V prípade nejasností sa spýtajte technicky zdatnejších kamarátov alebo členov rodiny. Prípadne kontaktujte priamo inštitúciu či kuriérsku spoločnosť, od ktorej informácia údajne pochádza.
- Ak ste už klikli na odkaz, zadali údaje či poslali peniaze a máte podozrenie na podvod, kontaktujte políciu a svoju banku.
