„Zároveň je nutné reagovat na stále se zhoršující bezpečnostní situaci v Evropě a na rozvoj některých nových rizik, kterým vojenská policie musí čelit, jako je tomu například v oblasti elektronického boje,“ uvedl náčelník útvaru brigádní generál Jiří Roček.
ČTĚTE TAKÉ: Jsem svi*ě, pane Foltýne? ptala se Konečná. Zdechovský neváhal s ostrou odpovědí
Novela zefektivní činnost útvaru, což povede ke zvýšení bezpečnosti a lepšímu zajištění obranyschopnosti České republiky, stojí ve zprávě na webu resortu. „Naším hlavním úkolem je zajištění bezpečnosti našich vojáků, a to i těch aliančních, ochrana muničních skladů a dalších vojenských objektů. K tomu potřebujeme efektivní nástroje a odpovídající legislativu,“ shrnul Roček.
V odůvodněných případech dojde i k narovnání podmínek, jaké mají při plnění obdobných úkolů členové Policie ČR a Vojenské policie Armády ČR. Návrh nové úpravy již prošel připomínkami ostatních úřadů a institucí, nyní zamíří k posouzení vládě a následně do Parlamentu.
Mezi hlavní změny patří třeba možnost využití bezpilotních systémů, které jsou spíše známé jako drony, a možnost zamezení jejich provozu. Drony jsou aktuálně využívány jak k získávání informací, ale také – jak ukazují zkušenosti z války na Ukrajině – k přímým útokům za použití výbušnin. Na tyto hrozby, které se mohou projevit i vůči objektům chráněným vojenskou policií, je nutné se připravit.
Příprava nutně zahrnuje i stanovení oprávnění k zamezení provozu těchto prostředků. Souvisí s tím i pravomoc přerušit provoz elektronické komunikace, což vojenským policistům umožní zasáhnout proti dálkově radiově řízeným zařízením a ochromit tak celý jeho systém. Kromě zásahu proti dronům pomůže nové opatření v ochraně proti dálkově iniciovaným výbušným zařízením.
Zákaz focení objektů i znevažující nošení uniformy
Vojenští policisté také budou moct podle novely zajistit, odstranit nebo zničit věc, která může někoho ohrozit. Součástí je i zákaz fotografování vojenských objektů, což je praxe běžná i u dalších aliančních zemí. Podobné opatření uplatňují i třeba v sousedním Slovensku nebo v Polsku. Důvodem je zhoršená bezpečnostní situace. Na dodržování opatření bude dohlížet právě vojenská policie.
Další změnou je návrh na zpřísnění postihů za neoprávněné používání vojenského stejnokroje. Novela reaguje na stále častější situace, kdy lidé vojenský stejnokroj či jeho součásti zneužívají a nosí jej na veřejnosti neoprávněně a často takovým způsobem, kdy Armádu ČR a další ozbrojené síly znevažují. Společenská škodlivost takového chování v době zvýšeného mezinárodního napětí a ruské agrese na Ukrajině stoupá a není možné na ni nereagovat, a to i s přihlédnutím k dobrému jménu českých vojáků, kteří se podílejí na posílení obrany východní hranice NATO nebo na zahraničních mírových operacích.
Lidé se nemusí obávat automatického postihu za to, že nosí taktické oblečení, doplňky nebo oblečení s maskovacím vzorem. Bezúhonné osoby, například z řad hráčů airsoftu, houbařů, trampů, outdoorových nadšenců a dalších, neplánuje vojenská policie v žádném případě kriminalizovat. Z obecného principu je na správním uvážení příslušných orgánů zhodnotit, zda se v daném případě jedná o neoprávněné zneužívání stejnokroje, které je nutné postihovat podle zákona. Navíc podobné ustanovení známe již dnes v zákoně o Policii ČR.
Zabavený řidičák? Jen za konkrétních podmínek
Cílem dezinformací se v poslední době stala navrhovaná pravomoc vojenských policistů vstoupit třeba do obydlí nebo na pozemky.
Vojenští policisté by tak mohli učinit pouze ve vymezených případech, kdy je ohrožen život nebo zdraví lidí, je pronásledován podezřelý či pachatel trestného činu nebo kdy je podezření, že se v daném objektu nachází zemřelý nebo týrané zvíře.
VIDEO: Vládní koordinátor pro strategickou komunikaci Otakar Foltýn čelil kritice za ostrá slova
Lze si jen těžko představit, že by vojenský policista neměl zakročit například v případě, kdy je někdo na vedlejším soukromém pozemku týrán a on by tomu měl nečinně přihlížet a čekat na příjezd policie, nebo přestal pronásledovat pachatele zločinu a nechal jej uniknout.
Dezinformační kampaň se také zaměřila na to, že vojenští policisté budou moct zadržovat řidičské průkazy. Ve skutečnosti se ale nové opatření vztahuje pouze na řidiče v objektech, které vojenská policie chrání, a na vojáky, a jde tedy o zcela logické opatření, které se nedotkne všech řidičů.
Jelikož se stále více stává návrh předmětem neopodstatněných obav vycházejících z dezinformačních kampaní, připravil resort na svých internetových stránkách shrnutí. Novelu nyní ministerstvo předloží ke schválení vládě. Pokud s ní vysloví souhlas, legislativní proces bude pokračovat projednáním v Poslanecké sněmovně a Senátu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zvýšit proočkovanost v Česku. Nový projekt cílí na uprchlíky z Ukrajiny a jejich zdraví
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.