Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Poteší svojimi ozdobnými listami. „Modliaca sa“ rastlina môže stáť aj v tieni

28.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Briyan Saputra). Hoci nepatrí medzi najjednoduchšie rastliny, pri správnej starostlivosti sa vám môže odvďačiť krásnym vzhľadom. Kalatea, bežne označovaná ako „modlivka“, zaujme svojimi dekoratívnymi listami. Práve od toho sa odvíja jej názov. Ako sa starať o kalateu? Tu je niekoľko užitočných rád. Kalatea je krásna dekorácia interiéru. Foto: shutterstock/Briyan […]
Menej ako 1 min. min.

28.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Briyan Saputra).

Hoci nepatrí medzi najjednoduchšie rastliny, pri správnej starostlivosti sa vám môže odvďačiť krásnym vzhľadom. Kalatea, bežne označovaná ako „modlivka“, zaujme svojimi dekoratívnymi listami. Práve od toho sa odvíja jej názov. Ako sa starať o kalateu? Tu je niekoľko užitočných rád.

Kalatea je krásna dekorácia interiéru.
Foto: shutterstock/Briyan Saputra

Je známa svojimi originálnymi vzormi listov a tiež tým, že nepatrí medzi najjednoduchšie rastliny na pestovanie. Kalatea (Calathea) je úžasná na pohľad a je krásnou dekoráciou interiéru – najmä preto, že si s ňou môžete ľahko vytvoriť vlastnú domácu džungľu.

Kalatea alebo „modliaca sa“ rastlina

Nazýva sa „modliaca sa“ rastlina, pretože má schopnosť skladať a rozkladať listy. V noci sa listy rozkladajú, čo pripomína ruky zložené na modlitbu. Ráno sa listy opäť zložia. Sú hlavnou ozdobou rastliny – na spodnej strane sú tmavočervené a na vrchnej strane môžu byť ružové, fialové, zelené alebo hnedasté. Listy sú tiež zdobené pruhmi, pásmi alebo inými vzormi.

V súčasnosti je známych 300 druhov kalatey, ktorá prirodzene rastie v Južnej Amerike, Karibiku a Strednej Amerike. V našich klimatických podmienkach sa pestuje ako črepníková rastlina. Za zmienku stojí, že ide o viacročnú vždyzelenú rastlinu. Môže dorásť do šírky približne 0,5 m a výšky 0,5 m.

Ideálna poloha pre kalateu

Vo voľnej prírode rastie kalatea v tieni tropických lesov a nedostáva priame slnečné svetlo. Preto bude v interiéri najlepším miestom pre kalateu polotienisté alebo svetlé miesto, ale za predpokladu, že je tam rozptýlené svetlo. Treba tiež dbať na to, aby do miestnosti neprúdil vietor. Najlepšie sa hodí napríklad parapet na východnej strane. V zime nezabudnite zabezpečiť kalatei trochu viac svetla.

Rastlina má tiež rada teplý a vlhký vzduch, a preto je vhodné zabezpečiť v byte alebo dome teplotu 18 až 15 stupňov C. Pri pestovaní kalatei je nevyhnutná pomerne vysoká vlhkosť vzduchu. Nemala by stáť v blízkosti horúceho radiátora.

Pri správnej starostlivosti sa vám odvďačí krásnym vzhľadom.
Foto: shutterstock/pankeysonphotos

V lete by sa mala rastlina kropiť denne a v zime dvakrát týždenne.

Kalatea má viac ako len okrasnú funkciu. Dalo by sa povedať, že je to rastlina na špeciálne úlohy, pretože patrí medzi rastliny, ktoré vykazujú schopnosť čistiť vzduch od toxínov a iných škodlivých látok.

Najlepším substrátom na pestovanie kalatey je zmes kompostovej zeminy a hrubého piesku. Substrát by mal byť tiež priepustný a na dne kvetináča by mala byť umiestnená drenážna vrstva, napríklad štrk alebo kamienky.

Ako zalievať kalateu?

Kvetináč s rastlinou je najlepšie umiestniť na tanierik plný vody a kamienkov alebo do kvetináča naplneného rašelinou. Takto sa odparujúcou vodou zvýši vlhkosť v okolí rastliny.

Kalatea uprednostňuje vlhký substrát. Napriek tomu ju nesmiete premáčať, pretože nadbytok vody môže viesť až k hnilobe koreňov. Rastlinu zalievajte destilovanou vodou s izbovou teplotou. Na jar a v lete by sa to malo robiť tak trikrát týždenne, v zime len raz týždenne.

Kalatea by sa mala hnojiť každých štrnásť dní od marca do septembra a v zime by sa od toho malo upustiť. Najlepšie fungujú tekuté viaczložkové hnojivá určené pre okrasné rastliny. Použite polovicu odporúčanej dávky.

Kalatea uprednostňuje polotienisté alebo slnečné miesto s rozptýleným svetlom.
Foto: shutterstock/Mid Tran Designer

Nezabudnite tiež pravidelne utierať listy okrasných rastlín mäkkou vlhkou handričkou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Dlho som bojovala s roztočcami. Boli porazené starou babskou metódou z čias Česko-Slovenska

Ošetrujte svoje črepníkové kvety týmto čajom. Nakoniec začnú zdravo rásť a kvitnúť

The post Poteší svojimi ozdobnými listami. „Modliaca sa“ rastlina môže stáť aj v tieni appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »