I přesto, že jsou na elektromobily uvolňovány značné dotace a EU tlačí na přechod na plnou elektromobilitu do roku 2035, na výrazně zvýšených prodejích těchto aut se to nijak zvlášť neodráží.
Mimo skanzen EU je pak elektromobilita prosazována jen v několika málo zemích, většina si už na „klimatické změny“ nehraje. Ceny elektromobilů jsou velmi vysoké, takže si je spousta lidí nemůže dovolit.
V tomto oboru umí vydělávat jen Čína, která dokáže ceny svých elektromobilů snížit na přijatelnější úroveň.
Pouze 4 výrobci elektromobilů na celém světě proto dosahují zisku, z nichž tři jsou čínští: BYD, Li Auto a Seres. A všichni ostatní „bojují o přežití.“
„Čínské značky se stále více ujímají vedení na globálním trhu. V segmentu elektromobility soutěží více než 120 značek,“ uvádí Blackout News.
„Mnoho z nich těží z nízkých výrobních nákladů a masivní vládní podpory. BYD agresivně expanduje, a to i v Evropě, a stává se pro Teslu skutečnou hrozbou.“
Tesla stále vede s provozní marží 7,2 procenta, ale její růst stagnuje. Čínská společnost BYD agresivně expanduje a těží z inovací a vládní podpory.
Mnoho dalších výrobců, zejména začínajících podniků, jako jsou Lucid Motors a Rivian, vykazuje vysoké ztráty.
Tradiční výrobci automobilů jsou také pod tlakem, protože elektrifikace je spojena s vysokými náklady. EU si vynucuje přechod na e-mobilitu do roku 2035, což zvyšuje tlak na přizpůsobení.
Budoucnost trhu s elektromobily závisí na inovacích, škálování a politických rámcových podmínkách.
Pokud by byly elektromobily ponechány napospas volným tržním silám a přáním spotřebitelů, dopadly by velmi špatně.
Jen málo lidí je skutečně chce a ve skutečnosti nejsou dobré ani pro životní prostředí, ani pro ekonomiku.
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
