Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Použitie hnoja na jeseň – pre ktoré rastliny ho použiť? Toto sú najväčšie chyby pri hnojení maštaľným hnojom

Hnoj je prírodné, ale veľmi silné hnojivo. Je považované za jednu z najcennejších organických živín, pretože obsahuje množstvo látok potrebných pre zdravý rast rastlín. Nie každý však vie, ako ho správne používať. Hnoj je prírodné hnojivo, ktoré ľudia používajú po stáročia. Aj keď mnohí záhradkári v poslednej dobe prešli na modernejšie chemické hnojivá, niet pochýb […]
Menej ako 1 min. min.

Hnoj je prírodné, ale veľmi silné hnojivo. Je považované za jednu z najcennejších organických živín, pretože obsahuje množstvo látok potrebných pre zdravý rast rastlín. Nie každý však vie, ako ho správne používať.

Hnoj je prírodné hnojivo, ktoré ľudia používajú po stáročia. Aj keď mnohí záhradkári v poslednej dobe prešli na modernejšie chemické hnojivá, niet pochýb o tom, že maštaľný hnoj je stále vynikajúcou voľbou na prirodzené zlepšenie pôdy.

Je šetrný k životnému prostrediu a možno ho získať z odpadu domácich zvierat, ako sú výkaly a moč, ktorý je zmiešaný s trávou, senom a slamou.

Hnoj je mimoriadne bohatý na dôležité živiny, prospešnú mikroflóru a organické zlúčeniny, vďaka čomu je ideálnym hnojivom do každej záhrady.

Jednotlivé druhy maštaľného hnoja sa v závislosti od pôvodu líšia obsahom živín, čo určuje ich vlastnosti. Zloženie hnojív ovplyvňuje aj to, do akej miery boli fermentované.

Použitie hnoja na jeseň

Aplikácia maštaľného hnoja si vyžaduje určité načasovanie a vhodné obdobie závisí od druhu hnojiva. Je dôležité si uvedomiť, že čerstvý hnoj je vysoko koncentrovaný a je veľmi silným hnojivom.

Nemožno ho použiť bezprostredne pred výsadbou, preto nie je vhodné na prihnojovanie pôdy na jar, keď sa pripravujeme na výsadbu alebo siatie.

Čerstvý maštaľný hnoj sa môže aplikovať na jeseň, aby sa v nasledujúcich mesiacoch mohol na záhonoch rozložiť. V tejto forme sa odporúča používať ho každé 3-4 roky, rozsypať ho po povrchu a ihneď hlboko kopať.

Vyhnite sa aplikácii čerstvého hnoja v blízkosti vody alebo na zamrznutú pôdu.

Na jeseň, v októbri alebo novembri, je možné do záhrady aplikovať granulovaný hnoj. Dôležité je však nerozsypať ho po rastlinách ani ho nenechávať na povrchu pôdy. Granule by sa mali zmiešať s vrchnou vrstvou pôdy alebo zľahka vykopať a potom bohato zaliať.

Granulovaný hnoj možno pripraviť na tekutý hnoj. Za týmto účelom zmiešajte niekoľko hrstí hnojiva s 10 litrami vody a nechajte dva týždne pôsobiť. Peletovaný maštaľný hnoj možno aplikovať častejšie ako čerstvý, dokonca aj ročne.

V záhrade môžete použiť aj hnoj, ktorý je kompostovaný, teda zhnitý . Toto hnojivo by sa nemalo používať na jeseň, pretože rýchlo stráca dusík. Môže sa použiť skoro na jar, keď pripravujeme záhony pre nové plodiny.

Prečo používať hnoj

Hnoj, bez ohľadu na jeho druh, je dôležitým hnojivom na použitie vo vašej záhrade. Jeho pôsobenie síce nie je také rýchle ako pri chemických alebo minerálnych hnojivách, no nezaťažuje životné prostredie.

To ale nie je jediný dôvod, prečo by ste si mali dať pozor na hnoj. Aké sú jeho najväčšie výhody?

Hnoj je koncentrovaným zdrojom živín potrebných pre zdravý rast rastlín.
Použitie tohto hnojiva pomáha zlepšiť štruktúru pôdy.
Čerstvý aj granulovaný hnoj obohacuje pôdu o prospešné mikroorganizmy.
Hnoj pomáha zlepšovať schopnosť pôdy zadržiavať vodu, čo je veľmi dôležité v suchých obdobiach.
Hnojenie maštaľným hnojom je šetrné k životnému prostrediu a umožňuje prospešné využitie vedľajších živočíšnych produktov.

Ktoré rastliny hnojiť maštaľným hnojom

Hnoj je cenným zdrojom živín a odporúča sa používať ako hnojivo pre rastliny s vysokými nárokmi. To však neznamená, že všetky rastliny môžu byť hnojené maštaľným hnojom.

Niektoré sa dajú pestovať do roka od aplikácie maštaľného hnoja, iné po dvoch či troch rokoch.

Ktorú zeleninu treba hnojiť maštaľným hnojom a kedy to možno urobiť? Tu sú niektoré z nich:

Prvý rok po hnoji: zeler, melón, tekvica, cuketa, uhorky, ružičkový kel, kapusta, brokolica, karfiol, paprika, paradajky, pór, špargľa, zemiaky;
Druhý rok po hnoji: cibuľa, cesnak, mrkva, repa, petržlen, paštrnák, repa, reďkovka, špenát;
Tretí rok po hnoji: šalát, rukola, fazuľa, sója, hrach, čakanka.

Hnoj môžeme použiť aj na jeseň pri príprave pôdy pred výsadbou záhrady, pri aplikácii na ovocné stromy a kríky. Týmto hnojivom, najmä v granulovanej forme, sa oplatí kŕmiť aj trávniky a akékoľvek okrasné rastliny.

Chyby pri používaní hnoja

Napriek mnohým výhodám hnoja môže jeho nesprávne použitie viesť k nežiaducim následkom.

Kŕmenie čerstvým hnojom je nákladná chyba, pretože vedie k popáleninám a poškodeniu rastlín.
Nie je vhodný čas na hnojenie – aplikácia čerstvého hnoja na jar a kompostovaného hnoja na jeseň môže poškodiť plodiny.
Aplikovanie hnoja priamo pod rastliny – toto hnojivo sa musí zaryť do pôdy. Najlepšie je to urobiť hneď, aby nestratil dusík.
Kŕmenie bezprostredne pred alebo po vápnení – tieto postupy sa nedajú kombinovať, treba medzi nimi urobiť aspoň mesačnú prestávku;

Hnoj je základné organické hnojivo, ktoré pomáha zlepšovať kvalitu pôdy a vytvára dobré podmienky pre pestovanie rastlín. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa však musí používať správne.

The post Použitie hnoja na jeseň – pre ktoré rastliny ho použiť? Toto sú najväčšie chyby pri hnojení maštaľným hnojom appeared first on Šikovník.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »