Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Poznáme nových členov Bezpečnostnej rady OSN. Sú medzi nimi dve krajiny Európskej únie

Novými nestálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN budú najbližšie dva roky Dánsko, Grécko, Pakistan, Panama a Somálsko. V tajnom hlasovaní o tom vo štvrtok rozhodlo Valné zhromaždenie OSN, informujeme o tom podľa správy agentúry AP. Bezpečnostná rada OSN má 15 členov, z toho desať nestálych kresiel je vyhradených pre zástupcov regionálnych skupín členských krajín OSN. Tie si […]
2 min.

Novými nestálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN budú najbližšie dva roky Dánsko, Grécko, Pakistan, Panama a Somálsko. V tajnom hlasovaní o tom vo štvrtok rozhodlo Valné zhromaždenie OSN, informujeme o tom podľa správy agentúry AP.

Bezpečnostná rada OSN má 15 členov, z toho desať nestálych kresiel je vyhradených pre zástupcov regionálnych skupín členských krajín OSN. Tie si medzi sebou obvykle vyberajú svojich kandidátov, niekedy sa však nezhodnú na jednom. Tento rok sa takéto prekvapenia neobjavili.

Silné pozície

Minulý rok Slovinsko jasne porazilo Bielorusko v hlasovaní o kresle pre východoeurópsku regionálnu skupinu, čo poukázalo na silné pozície proti invázii Ruska na Ukrajinu, pripomenula AP.

Tentoraz regionálne skupiny navrhli Somálsko za Afriku, Pakistan za Áziu a Tichomorie, Panamu za Latinskú Ameriku a Karibik a Dánsko a Grécko za dve skupiny európskych a ďalších štátov.

Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu odsudzujúcu útoky na humanitárnych pracovníkov

Päť nových členov bude v Bezpečnostnej rade OSN pôsobiť od 1. januára 2025 a nahradia Mozambik, Japonsko, Ekvádor, Maltu a Švajčiarsko, ktorých dvojročný mandát sa skončí 31. decembra.

Reforma rady

Pridajú sa k piatim stálym členom s právom veta – Spojeným štátom, Rusku, Číne, Británii a Francúzsku – a piatim ďalším nestálym členom zvoleným vlani – Alžírsku, Guyane, Južnej Kórei, Sierre Leone a Slovinsku.

Bezpečnostná rada OSN je orgán svetovej organizácie poverený udržiavaním mieru a bezpečnosti vo svete. Vzhľadom na ruské právo veta však nedokáže prijať opatrenia týkajúce sa Ukrajiny a pre blízke vzťahy USA s Izraelom nevyzvala ani na ukončenie vojny v Pásme Gazy.

Väčšina zo 193 krajín OSN sa zhoduje, že takmer osem desaťročí po založení svetovej organizácie sa Bezpečnostná rada musí rozšíriť a lepšie odrážať svet 21. storočia, nie obdobie po druhej svetovej vojne.

Jednotlivé štáty však majú vlastné záujmy, preto ústredným problémom zostáva, ako má zmena vyzerať. Nezhody blokujú snahy o významnejšiu reformu Bezpečnostnej rady OSN už štyri desaťročia.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie