VYHLÁSENIE SÚŤAŽE
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Ministerstvo kultúry SR, Národný inštitút vzdelávania a mládeže, Vydavateľstvo SPN – Mladé letá, vydavateľstvo Albatros Media Slovakia, s. r. o., Matica slovenská, Spolok slovenských spisovateľov, Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, v. v. i., a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vyhlasujú
33. ročník celoslovenskej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou
PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO.
Cieľom súťaže je formou slohových prác a pokusov o umelecké vyjadrenie myšlienok prostredníctvom poézie a prózy rozvíjať systematický a hlbší záujem detí a mladých ľudí o slovenský jazyk, jeho výrazovú bohatosť, o kultúru, ďalej upozorňovať na dôležité udalosti v živote Slovákov, na osobnosti, ktoré sa zapísali do histórie slovenského národa, a zároveň udržiavať kultúrne tradície či formovať aktívny prístup k súčasnému dianiu.
Tento ročník sa bude niesť v znamení 60. výročia založenia Múzea Ľudovíta Štúra v Modre, 70. výročia založenia Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, ako aj 105. výročia založenia Slovenského národného divadla, ktoré bolo zriadené 1. marca 1920. Nesmieme zabudnúť ani na 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny.
V roku 2025 si pripomenieme aj výročia významných slovenských osobností: 275. výročie narodenia Juraja Fándlyho, slovenského spisovateľa a rímskokatolíckeho kňaza; 230. výročie narodenia Pavla Jozefa Šafárika, 170. výročie narodenia Eleny Maróthy Šoltésovej, 125. výročie narodenia Emila Boleslava Lukáča, 120. výročie narodenia Márie Rázusovej Martákovej, 115. výročie narodenia Jána Kostru. 155. výročie úmrtia Michala Miloslava Hodžu, 140. výročie úmrtia Pavla Dobšinského, 85. výročie úmrtia Jozefa Gregora Tajovského, 80. výročie úmrtia Janka Jesenského, 75. výročie úmrtia Františka Švantnera a 30. výročie úmrtia Rudolfa Slobodu.
Svoje životné jubileum oslávia v roku 2025 aj súčasné osobnosti slovenskej literatúry: 75. narodeniny Peter Holka, slovenský spisovateľ, dramatik i autor literatúry pre deti a mládež, a 70. narodeniny známy slovenský básnik, prozaik, scenárista a textár Daniel Hevier.
Z významných zahraničných Slovákov dávame súťažiacim do pozornosti 80. jubileum Michala Harpáňa, literárneho kritika, literárneho vedca a redaktora slovenského literárneho časopisu Nový život, 100. výročie narodenia Štefana Lamiho, zberateľa slovenských balád, rozprávok a piesní. 205. výročie úmrtia Samuela Tešedíka, slovenského evanjelického kňaza a zakladateľa odborného školstva a pôdoznalectva v Uhorsku a 55. výročie založenia Svetového kongresu Slovákov, vrcholnej reprezentácie Slovákov vo svete.
V 33. ročníku súťaže privítame aj príbehy detí a mladých ľudí zobrazujúce život v ich regióne, meste alebo obci, ako aj spracovanie tém o uznávaných regionálnych osobnostiach a udalostiach. V súťažných prácach môžu žiaci a študenti na základe vlastných skúseností a postrehov vyjadriť svoj postoj k takým hodnotám, akými sú priateľstvo, rodina, pochopenie a pomoc iným. Téma súťaže poskytuje učiteľom slovenského jazyka a literatúry, geografie, dejepisu a ďalších predmetov možnosť motivačne využiť medzipredmetové vzťahy, prácu s informáciami, rozvíjanie kritického myslenia a uplatnenie zážitkových foriem vo vyučovaní aj v záujmovej činnosti.
Súťaž je určená pre žiakov a študentov všetkých typov a druhov základných a stredných škôl na území Slovenskej republiky, ako aj všetkých typov a druhov základných a stredných škôl, vzdelávacích centier, víkendových škôl a organizácií Slovákov žijúcich v zahraničí.
Do celoštátneho kola môže v každej kategórii postúpiť najviac päť súťažných prác v slovenskom jazyku z jednej školy.
Súťažné práce sa budú posudzovať v štyroch kategóriách:
- v 1. kategórii práce žiakov 1. stupňa základných škôl (2. – 4. ročník),
- v 2. kategórii, ktorá sa člení na:
2A kategóriu – práce žiakov 2. stupňa základných škôl (5. a 6. ročník) a prímy 8-ročných gymnázií,
2B kategóriu – práce žiakov 2. stupňa základných škôl (7., 8. a 9. ročník) a sekundy, tercie a kvarty 8-ročných gymnázií,
- v 3. kategórii práce študentov stredných škôl a kvinty až oktávy 8-ročných gymnázií,
- v 4. kategórii práce žiakov a študentov zo zahraničia v slovenskom jazyku.
Predmetom posudzovania budú len originálne autorské práce. Plagiátorstvo je neprípustné. Porota diskvalifikuje aj práce vytvorené pomocou umelej inteligencie. Prihlasovatelia zodpovedajú za dodržanie súťažných podmienok a potvrdzujú, že autormi zaslaných súťažných textov sú skutočne žiaci a študenti, ktorých práce neboli ešte posudzované v tejto súťaži ani v iných súťažiach. Práce, pri ktorých sa zistí nedodržanie súťažných podmienok, budú z celoslovenského kola súťaže vyradené.
Každá práca musí mať priamo v dokumente informáciu o žiakovi ˗ meno a priezvisko, súťažná kategória, názov školy s adresou, ročník/trieda a vek, názov práce, meno učiteľa, ktorý žiaka pripravoval.
Prihlasovací formulár pre zahraničných účastníkov a organizačný poriadok súťaže sú uverejnené na internetovej stránke Národného inštitútu vzdelávania a mládeže www.nivam.sk. Organizačný poriadok súťaže je dostupný aj na webovom sídle Ministerstva kultúry Slovenskej republiky www.culture.gov.sk a na webovom sídle Krajanského múzea Matice slovenskej.
Školy zo Slovenskej republiky zaevidujú súťažné práce žiakov a prihlásia ich elektronicky prostredníctvom EduPage (rovnakým spôsobom, ako prihlasujú žiakov na olympiády). Po prihlásení žiaka do súťaže je potrebné vygenerovaný kód vložiť do okna na stránke www.onlineolympiady.sk, spustiť „test“ a do pripravených okienok podľa pokynov priložiť text súťažnej práce vo formáte Word (.doc). Za platnú prihlášku do súťaže sa považuje kompletná registrácia v systéme EduPage spolu s priloženým súborom súťažnej práce vo formáte Word.
Školy, ktoré nepoužívajú EduPage, môžu získať zadarmo základnú verziu EduPage s modulom súťaží (je potrebné napísať na: sutaze@asc.sk, obratom školy dostanú inštrukcie ako postupovať).
Súťažné práce, ktorých autormi sú Slováci žijúci v zahraničí, zašlú ich prihlasovatelia zo zahraničia spolu s vyplneným prihlasovacím formulárom na mailovú adresu krajanskemuzeum@matica.sk.
Uzávierka súťažných prác zo Slovenska aj zo zahraničia je 31. januára 2025 do polnoci.
O ďalšie informácie môžu záujemcovia požiadať Národný inštitút vzdelávania a mládeže mailom na adrese jan.josko@nivam.sk alebo telefonicky na čísle +421 948 252 543; Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky mailom na adrese statnyjazyk@culture.gov.sk alebo telefonicky na číslach 02/20482436 a 02/20482445; Krajanské múzeum v Martine mailom na adrese krajanskemuzeum@matica.sk alebo telefonicky na čísle +421 907 538 832.
Odborné poroty vyberú v každej súťažnej kategórii kandidátov na Hlavnú cenu, Cenu poroty a Čestné uznanie. V každej súťažnej kategórii môže byť udelená aj Osobitná cena poroty. Umiestnenie žiaka v celoštátnej súťaži sa zohľadňuje pri prijímacom konaní na všetky odbory vzdelávania stredných škôl. Učitelia a školy budú ocenení osobitne na základe počtu a úrovne zaslaných súťažných prác.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov 33. ročníka súťaže sa uskutoční 5. júna 2025 v Nových Zámkoch.
PhDr. Romana Kanovská, generálna riaditeľka Národného inštitútu vzdelávania a mládeže
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.