Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

PŘEHLEDNĚ: Trumpův mír pro Ukrajinu? Putin dostane skoro vše, Zelenskyj jen nejasné záruky

„Myslím si, že Rusko je připraveno a hodně lidí říkalo, že Rusko jde do toho naplno. A také si myslím, že jsme se s Ruskem dohodli. Ale musíme se také dohodnout se Zelenským. Doufal jsem, že dohoda s ním bude jednodušší. Zatím to bylo těžší, ale to je v pořádku. Myslím si, že jsme se […]
4 min.

„Myslím si, že Rusko je připraveno a hodně lidí říkalo, že Rusko jde do toho naplno. A také si myslím, že jsme se s Ruskem dohodli. Ale musíme se také dohodnout se Zelenským. Doufal jsem, že dohoda s ním bude jednodušší. Zatím to bylo těžší, ale to je v pořádku. Myslím si, že jsme se dohodli s oběma, a doufám, že to skončí,“ nechal se slyšet Trump v Oválné pracovně Bílého domu.

ČTĚTE TAKÉ: Máme dohodu s Ruskem o míru na Ukrajině, míní Trump. Plánuje setkání s Putinem v půlce května

Předjednaná dohoda mezi Spojenými státy a Ruskem může ale narazit u Ukrajiny, přičemž je velmi pravděpodobné, že se tak stane. Pro Kyjev je totiž krajně nevýhodná. Podívejte se, co by jednotliví aktéři z potenciální dohody měli.

Co by získalo Rusko?

Moskva z dohody vyjednané s Trumpovým emisarem Stevem Witkoffem vychází jednoznačně jako vítěz. Z Američanů dokázali Rusové vyrazit hned několik ústupků, po nichž bažili už delší dobu:

  • Oficiální uznání ruské kontroly nad poloostrovem Krym
  • De facto uznání ruské okupace většiny Doněcké a Luhanské oblasti. To samé se týká i okupovaných částí Záporožské a Chersonské oblasti
  • Slib, že se Ukrajina nestane členským státem NATO
  • Konec všech amerických sankcí na Rusko zavedených od roku 2014
  • Ekonomická spolupráce USA a Ruska zejména v energetice a průmyslu

Putin by sice nedosáhl svého původního cíle ze začátku invaze, tedy zabrat celou Ukrajinu či její drtivou část, ale udržel by prakticky veškeré území, které za více než tři roky krvavých bojů a ostřelování ukrajinských měst dokázal získat. Kromě toho by Rusku vydatně pomohlo odstranění sankcí i americká ekonomická spolupráce.

Co by získala Ukrajina?

Jestliže ze současné podoby Trumpovy mírové dohody vychází jako jednoznačný vítěz Rusko, na straně poražených se nachází Ukrajina. Země, která už více než tři roky vzdoruje agresi výrazně silnějšího souseda a čelí pravidelnému ostřelování svých měst ruskými raketami či genocidě provozované Kremlem na dobytém území, by jasně ostrouhala. Jisté zisky se sice nalézt dají, ale jsou buď zcela marginální v porovnání s ruskými, popřípadě jde jen o mlhavé a nejasné přísliby:

  • Trumpem zmiňované „robustní bezpečnostní záruky“
  • Navrácení Rusy dobyté části Charkovské oblasti
  • Přístup k řece Dněpr, která by byla novou přirozenou hranicí s Ruskem na východě a na jihu
  • Finance na rekonstrukci země

Bezpečnostní záruky by podle Trumpa měly zajistit západní státy, které mají zájem na ochraně Ukrajiny. Šlo by tak nejspíš o takzvanou Koalici ochotných, jejíž součástí je i Česko. Jde však o velmi mladý projekt, který aktuálně nemá žádné stanovy a jeho podpora Ukrajiny není závazná. Kromě toho není jasné, zda by Ukrajinu případně chránily i Spojené státy. Podle portálu Axios navíc není ani zřejmé, kdo by Ukrajině prostředky na obnovu země poskytoval.

Co by získaly USA?

Ani Spojené státy by nevyšly naprázdno. Trump totiž do dohody přidal některé body, z nichž by Američané mohli těžit – a to doslova. Týkají se nerostného bohatství Ukrajiny, a nejen jeho:

  • Dohoda o těžbě nerostů mezi USA a Ukrajinou
  • Správa Záporožské jaderné elektrárny Američany

USA by oficiálně převzaly správu nad Záporožskou jadernou elektrárnou, která je největší svého druhu v Evropě. Území, na kterém se nachází, by náleželo Ukrajině, ale její řízení by bylo v gesci Spojených států, přičemž ty by měly dodávat elektřinu jak na Ukrajinu, tak do Ruska.

Experti: Trump jde Rusům na ruku

Trump chce podle bezpečnostního analytika z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavla Havlíčka dosáhnout dohody stůj, co stůj. „O to více tlačí Ukrajinu ke zdi právě i s ohledem na koncept výměny území za mír či jakési příměří,“ zmínil pro CNN Prima NEWS Havlíček s dovětkem, že Trumpův plán ale vůbec nemusí uspět. „Tam, kam posouvá ukrajinskou stranu a prezidenta Zelenského, je stav, který nedovoluje ukrajinská ústava, a samozřejmě tomu brání i evropští spojenci,“ řekl dále analytik.

Doplnil, že představený plán vychází čistě z ruských představ. „Američané právě proto, že neví, jak na Rusy a jak je zatlačit do kouta, jak to dělali s ukrajinskou stranou, jim vlastně ustupují,“ dodal Havlíček.

„Dojednal společný rusko-americký dokument, který efektivně vychází vstříc ruské straně, povzbuzuje agresora a poškozuje Ukrajinu, evropskou bezpečnost a mezinárodní řád,“ řekl redakci politolog Jan Šír. „Skutečnost, že to nemá šanci na úspěch a obsahuje to jen samé mínusy a nic pozitivního, je druhá věc,“ dodal odborník na postsovětský prostor.

Podle něj Trump takovou dohodou akceptuje „ruskou genocidu či mezinárodní zločiny jako anexi Krymu“. „Nejen by tím ve vztahu k agresorovi odmítli vyvozovat odpovědnost, ale ještě by mu na to dali razítko, že je to v pořádku,“ pokračoval Šír s tím, že by tímto krokem šéf Bílého domu mohl povzbudit další potenciální světové agresory, například Čínu.

PODÍVEJTE SE: Záběry totální likvidace ruského vozidla. Posádku okupantů rozdrtily ukrajinské drony

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »