Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Přes milion Čechů trpí závislostí na lécích. Mohou být nebezpečné jako heroin, varuje expert

V Česku je podle průzkumu nadměrné užívání léků vážnější problém než užívání klasických drog. „K nejčastějším problémům patří nadužívání léků na spaní. Dále jsou to léky na úzkost,“ uvedl pro CNN Prima NEWS psycholog Jan Kulhánek. ČTĚTE TAKÉ: Budou infekce do 30 let zabíjet více než rakovina? Hrůzný výhled lze zvrátit, má to svá „ale“ „V […]
Menej ako 1 min. min.

V Česku je podle průzkumu nadměrné užívání léků vážnější problém než užívání klasických drog. „K nejčastějším problémům patří nadužívání léků na spaní. Dále jsou to léky na úzkost,“ uvedl pro CNN Prima NEWS psycholog Jan Kulhánek.

ČTĚTE TAKÉ: Budou infekce do 30 let zabíjet více než rakovina? Hrůzný výhled lze zvrátit, má to svá „ale“

„V podstatě si zahráváme s látkou, která má závislostní potenciál jako heroin. Ale u léku my to nebezpečí nevnímáme,“ popsal adiktolog Aleš Kuda. Závislost na lécích způsobuje těžké abstinenční stavy, může vést k poškození mozku a mimo jiné má i sociální dopady.

Závislost si podle odborníků může člověk vypěstovat i na klasických lécích, třeba proti bolesti nebo sprejích do nosu. „Tam je spíš větší nebezpečí to, že třeba poškodí sliznici žaludku nebo zažívací trakt,“ sdělil praktický lékař Cyril Mucha.

Přestože například vitamíny tělo potřebuje, při velkých dávkách mohou i škodit. Dokonce hrozí i předávkování. „Z vitaminu A může dojít k poškození jater, u vitaminu D může dojít k hyperkalcémii, což je zvýšená hladina vápníku v krvi, a například u vitaminu E může dojít k zhoršení imunitní bariéry,“ popsal nutriční terapeut Pavel Suchánek.

Národní řešení chybí

Podle odborníků závislost člověk pozná tak, že bez léku nemůže být, nedokáže ho vysadit a stupňuje dávkování. „U těch kapek do nosu si člověk na začátku dával třeba třikrát denně jednu kapku. Nyní už musí pětkrát, následně desetkrát denně a podobně. To je vždycky obrovský vykřičník a už je vidět, že tam ten problém je,“ uvedl Mucha. Podle Kulhánka samotný závislý varovné signály často nerozpozná. Důležité je podle něj upozornění ze strany blízkých.

Rada pro závislé zní jasně – jít se léčit. V Česku také funguje Národní linka pro odvykání, kde specialisté vědí, jak situaci řešit. „Velká součást toho problému jsou i samotní lékaři, kteří léky předepisují nekriticky,“ upozornil adiktolog Kuda. Přestože vláda situaci sleduje už od roku 2021 prostřednictvím Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, konkrétní řešení zatím chybí.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čtyři nejčastější chyby při čištění zubů. Nedávejte si pastu na mokrý kartáček, varuje expert

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »