Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Pri obnove verejných budov sme si zvykli na štedré dotácie. Teraz je čas zapojiť súkromné peniaze

Vlastníci verejných budov si musia uvedomiť, že projekty financované takmer výlučne z európskych dotácií sú dočasným luxusom. Pri novom nástroji kombinujúcom grant s úverom bude dôležitá odvaha vstúpiť do menej známych foriem verejného obstarávania a financovania, píše v komentári Richard Paksi z organizácie Budovy pre budúcnosť. Richard Paksi je analytikom v organizácii Budovy pre budúcnosť. Pri obnove […]
Menej ako 1 min. min.

Vlastníci verejných budov si musia uvedomiť, že projekty financované takmer výlučne z európskych dotácií sú dočasným luxusom. Pri novom nástroji kombinujúcom grant s úverom bude dôležitá odvaha vstúpiť do menej známych foriem verejného obstarávania a financovania, píše v komentári Richard Paksi z organizácie Budovy pre budúcnosť.

Richard Paksi je analytikom v organizácii Budovy pre budúcnosť.

Pri obnove verejných budov sa už nemusíme spoliehať len na európske granty. Štát pripravil nový nástroj, vďaka ktorému bude možné časť investícií financovať aj zo súkromného kapitálu.

Takzvané garantované energetické služby (GES) môžu výrazne zvýšiť efektivitu využívania verejných zdrojov – umožnia obnoviť viac verejných budov z rovnakého balíka peňazí a dosiahnuť reálne úspory energie v účtoch štátu a samospráv.

Kľúčová však bude ochota vzdať sa pohodlia doterajších štedrých európskych grantov, ktoré pokrývali takmer celú investíciu.

Slovensko sa konečne púšťa do obnov verejných budov spôsobom, ktorý je v Česku už dobre odskúšaný

Na Slovensku sa bude po prvýkrát kombinovať dotácia na obnovu budovy spolu so splácaním úveru cez dosiahnuté úspory. Vďaka tejto schéme sa z 50 miliónového balíka dokáže obnoviť dvojnásobný počet budov.

Závislosť od grantov brzdí obnovu verejných budov

Od nástupu eurofondov sa stalo bežnou praxou, že väčšina verejných investícií je financovaná z prostriedkov Európskej únie. Slabá finančná kondícia verejných inštitúcií a pohodlie grantového financovania ovplyvnili aj oblasť modernizácie verejných budov, ktorá sa dlhodobo spolieha na eurofondy s vysokou mierou podpory – často takmer 100 percent z celkových nákladov.

Zvykli sme si na to, že ak štát či samospráva potrebuje obnoviť budovu, stačí počkať na ďalšiu grantovú výzvu. Pri návratných investíciách, ako je znižovanie energetickej náročnosti, je však namieste otázka, či sú verejné prostriedky takýmto spôsobom využívané efektívne.

Zdroje z eurofondov nie sú nevyčerpateľné, zatiaľ čo stav verejných budov na Slovensku je alarmujúci. Nové európske pravidlá navyše stanovujú povinnosť obnoviť ročne minimálne tri percentá verejných budov, pričom v súčasnosti dosahujeme iba tretinu tohto cieľa.

Chladia vodou z Vltavy, kúria teplom z divákov. České Národné divadlo zarobilo rekonštrukciou milióny

Po desiatich rokoch splácania rekonštrukcie si už české divadlo všetky úspory necháva. Najväčší rozdiel urobilo tepelné čerpadlo a rekuperácia tepla, hovorí JÁN MÍKA z technicko-prevádzkovej sekcie.

Nový nástroj, ktorý môže zmeniť financovanie obnovy verejných budov

Investície do opatrení prinášajúcich energetické úspory nemusia byť financované výlučne z grantov. V susednej Českej republike sa čoraz viac uplatňujú inovatívnejšie formy financovania – a Slovensko ich teraz môže nasledovať.

Vďaka mechanizmu garantovanej energetickej služby (GES) je možné pokryť až polovicu investície zo súkromných zdrojov. Z každého milióna eur, ktorý sme doteraz poskytli formou dotácie, vieme touto cestou získať ďalší milión z externého kapitálu.

Tento prístup nie je úplne nový ani u nás – v súkromnom sektore sa už začína uplatňovať. O rozšírení GES sa na slovenských ministerstvách hovorí roky. Zásadným krokom bolo vytvorenie mechanizmu, ktorý umožní efektívne kombinovať európske granty s úverovým nástrojom financujúcim GES.

Po dlhých prípravách sa to podarilo štátnemu Slovak Investment Holdingu, ktorý plánuje nový nástroj spustiť už koncom tohto roka.

Obnova budovy z úspor šetrí verejné financie, no od správcu vyžaduje odvahu

Obnova verejnej budovy cez energetické služby motivuje vlastníka k dlhodobému plánovaniu. Renovácie financované z úspor energií sa rozbehnú, ak budú strategickou prioritou štátu, hovorí Martin Polónyi z ministerstva financií.

Bez vnútornej zmeny návykov nový nástroj nestačí

Na to, aby sa takýto nový spôsob financovania obnovy verejných budov ujal aj na Slovensku, je potrebné však niečo iné, než len fungujúci nástroj. Potrebná je aj ochota zmeniť zaužívané myslenie.

Vlastníci verejných budov si musia uvedomiť, že projekty financované takmer výlučne z európskych dotácií sú dočasným luxusom, nie pravidlom. Dôležitá bude aj odvaha vstúpiť do menej známych foriem verejného obstarávania a financovania.

Pozitívne príklady z Českej republiky ukazujú, že takéto projekty fungujú a prinášajú množstvo výhod. Okrem reálne dosiahnutých úspor energie aj tú, GES výrazne znižuje priestor na korupciu. Je totiž v záujme dodávateľa zabezpečiť čo najefektívnejšie využitie investovaných prostriedkov.

The post Pri obnove verejných budov sme si zvykli na štedré dotácie. Teraz je čas zapojiť súkromné peniaze appeared first on euractiv.sk.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie