
V rade nemeckých i rakúskych miest sa konali pri príležitosti Sviatku práce pochody a demonštrácie. Odbory a ďalšie organizácie zvolali v Nemecku stovky zhromaždení a akcií po celej krajine. Nemecký odborový zväz vyzval zamestnancov, aby sa usilovali o vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky, píše dnes agentúra DPA.
Vo Viedni sa konal tradičný prvomájový pochod, ktorý zvolala tamojšia sociálna demokracia, ktorá nedávno opäť vyhrala miestne komunálne voľby, píše APA.
Do Saskej Kamenice zvolal hlavné zhromaždenie Nemecký odborový zväz. Jeho predsedníčka Yasmin Fahimiová vyzvala budúcu nemeckú vládu, aby podporila hospodársky rast a odmietla ďalšie zaťažovanie pracovníkov a zamestnancov, píše DPA. Fahimiová kritizovala novelu zákona o pracovnom čase, na ktorej sa dohodli zástupcovia CDU/CSU a SPD v koaličnej zmluve.
Úradujúci nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril pracujúcim podporu. „Stále je príliš veľa ľudí, ktorí musia tvrdo pracovať za príliš málo peňazí,“ napísal sociálnodemokratický politik na platforme X a podporil aj odbory. „Preto som za dôstojné mzdy. A som za silné odbory. Sú dôležité pre sociálnu súdržnosť našej krajiny. O to ide na 1. máj predovšetkým“, napísal Scholz na X.
V Nemecku bol 1. mája ustanovený ako „deň boja za robotnícke hnutie“ v roku 1890 a je štátnym sviatkom. Dodnes sa v tento deň demonštruje. Na viacerých miestach v Nemecku však došlo pri demonštráciách aj k potýčkam medzi rôznymi zoskupeniami. Napríklad v areáli bývalej bane v Dortmunde sa stretli priaznivci ľavice a Alternatívy pre Nemecko, označovanej za krajne pravicovú. Policajti do konfliktu zasiahli a obe strany od seba oddelili. Jeden policajt bol pri tom ľahko zranený.
Protestovalo sa aj v Berlíne, kde sa ľavicoví extrémisti vydali do Grunewaldu, čo je drahá rezidenčná štvrť na juhozápade metropoly. Zamerali sa na rozhlasový stožiar a prívod elektriny a zapálili ho. Ďalšie strety zaznamenala agentúra DPA medzi ľavicovými aktivistami a políciou v Gelsenkirchene, kde usporiadali demonštráciu pravicoví extrémisti. Tú sa ľavicoví aktivisti pokúsili narušiť a polícia proti nim použila obušky.
Niekoľko dní po ďalšom výraznom výsledku vo viedenských komunálnych voľbách sa pridali tisíce ľudí ku tradičnému prvomájovému pochodu Viedne, ktorý organizovala tamojšia Sociálna demokracia. Vystúpil na ňom viedenský starosta Michael Ludwig a predseda SPÖ Andreas Babler. V rakúskom Linzi organizovala stretnutie v pivnom stane tiež celorepublikovo najsilnejšia strana – Strana slobodných, ktorá býva označovaná za pravicovo populistickú.
