Prvosienka jarná je zdraviu veľmi prospešná pre svoj vysoký obsah vitamínu C. Posilní imunitu a uvoľní dýchanie. Kedy kvitne a aké sú jej liečivé účinky?
Prvosienka jarná
Krásne žltá a príjemne voňajúca prvosienka jarná (lat. Primula veris) patrí medzi prvé symboly jari. Stará povera hovorí, že vyrástla na mieste, kde svätý Peter odhodil kľúč od nebeských brán. Vedeli ste však aj to, že táto rastlina má silné liečivé účinky a má v liečiteľstve mnohostranné využitie?
Ide o trvalku, ktorá rastie zvyčajne od apríla do júna. Dosahuje výšku približne 20 cm, pričom na stonke vytvára súkvetie žltých kvietkov. Lístky, dlhé cca 12 cm, sú usporiadané do prízemnej ružice.
Čo obsahuje?
Prvosienka jarná je krásna rastlinka s jemnými kvetmi, ktorá v sebe ukrýva silicu, glykozidy, éterický olej, sacharidy a mnoho ďalších prospešných látok, ako sú draslík či vápnik. Je tiež bohatým zdrojom vitamínu C a betakaroténu. Vďaka tomu skvele posilňuje imunitný systém a má antioxidačné účinky.
Jej najzaujímavejšou zložkou je však saponín, ktorý má blahodarný účinok na dýchacie cesty. Uľahčuje vykašliavanie a pomáha telu v boji so zápalom pľúc.
Je prvosienka jedovatá?
Prvosienka jarná nie je považovaná za jedovatú rastlinu. Vo všeobecnosti sa uznáva ako bezpečná pri použití v tradičnej medicíne. Avšak, ako pri každej rastline alebo doplnku, môže byť možná individuálna intolerancia alebo alergická reakcia. Pred konzumáciou je vhodné konzultovať použitie s odborníkom na bylinky alebo lekárom, najmä ak ste tehotná, dojčíte alebo máte zdravotné problémy.
Účinky prvosienky na zdravie
Okrem toho, že prvosienka jarná pomáha pri bronchitíde a iných ťažkostiach s dýchaním, má pozitívne účinky aj na ďalšie ľudské neduhy:
ľudia ju používajú na zmenšenie príznakov astmy,
používa sa aj pri čiernom kašli, chrípke alebo prechladnutí,
využijete ju aj pri problémoch so spánkom,
upokojuje epilepsiu a rôzne druhy neuróz,
nečistí len dýchacie cesty, ale aj krv.
Ako sušiť prvosienku?
Zbierať môžete celú rastlinu alebo len kvety. Rozložte prvosienku na čistý papier alebo tenkú látku v jednej vrstve – medzi jednotlivými časťami rastliny by mala byť dostatočná medzera pre cirkuláciu vzduchu. Vyberte si na sušenie byliniek temné, suché a dobre vetrané miesto. Priame slnko nie je vhodné – môže spôsobiť vyblednutie kvetov a oslabiť liečivé účinky, preto je lepšie sušiť prvosienku v tieni. Prvosienka je dostatočne usušená, keď sú kvety a listy krehké na dotyk. Kvety by mali byť stále žlté. Skladujte ich v uzatvárateľných nádobách, najlepšie v nepriehľadných, na chladnom a tmavom mieste.
Ako využiť prvosienku?
Čaj z prvosienky jarnej
Najčastejšie sa stretnete s prvosenkou jarnou vo forme bylinného odvaru. Pridáva sa aj do mnohých sypkých čajových zmesí. Môžete si ju na lúke nazbierať aj sami. Najčastejšie sa používajú kvety, ale pokojne môžete využiť rovno celú rastlinku. Prvosienka výborne chutí v kombinácii s inými bylinkami, do čaju si teda môžete okrem nej pridať aj pľúcnik, podbeľ, bazalku, materinú dúšku, skorocel či tymián.
Pri príprave bylinkového čaju stačí vziať pol hrsti sušených bylín a zaliať pol litrom horúcej vody.
Bylinkový kúpeľ
Prvosenku jarnú nemusíte však užívať iba vnútorne. Kvety tejto rastliny sa používajú aj do bylinných kúpeľov, ktoré najlepšie pomáhajú, pokiaľ si ich robíte aspoň raz týždenne – a najdlhšie po dobu 20 minút.
Napustite si vaňu horúcou vodou a pridajte 2-3 hrsti sušených bylín. Môžete ich tam nechať vylúhovať a potom vybrať. Alebo ich nasypte do bylinkového vrecka, ktoré nechajte po celý čaj plávať vo vani.
Tinktúra z prvosienky
Na prípravu tinktúry z prvosienka budeme potrebovať alkohol a väčšie množstvo bylín prvosienky (môžu byť čerstvé aj sušené). Nastrihané kvety a stonky vložíme to sklenenej nádoby a zalejeme dostatočným množstvom alkoholu. Takto pripravenú nádobu necháme na slnku macerovať aspoň 2-3 týždne, pokojne aj mesiac. Potom scedíme do menšej nádobky a môžeme hneď používať.
Použitie: na vnútorné použitie sa môže používať pri ochorení pľúc, kašli, problémoch s prieduškami. Odporúčaná je aj vtedy, ak vás trápia močové kamene, pretože prvosienka prispieva k ich rozpadu. Táto tinktúra je tiež skvelým pomocníkom pri vypadávaní vlasov. Stačí ju zmiešať s vodou (pomer 1:3) a vmasírovať do pokožky hlavy.
Využitie prvosienky je naozaj všestranné, okrem spomínaných produktov, ju tiež môžete pridávať do jarných šalátov alebo z nej vyskúšajte vyrobiť víno, ktoré sa odporúča hlavne pri ochoreniach srdca.
Poznáte prvosienku jarnú a zbierate ju na jar v prírode? Aké ďalšie produkty okrem čaju z nej využívate?
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.