Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Prvý let čínskej stíhačky 6. generácie a porovnanie s ruským Su-57

. Rusko, 26. decembra 2024 – Na čínskom internete boli dnes zverejnené zábery, ktoré podľa miestnych a západných pozorovateľov ukazujú let prototypu bojového lietadla šiestej generácie sprevádzaného sériovou stíhačkou piatej generácie J-20 v dvojmiestnej verzii.   Prvý let sa uskutočnil s vysunutým podvozkom, ktorého veľké rozmery môžu naznačovať veľkú hmotnosť zariadenia. Podľa neoficiálnych údajov sa […]
4 min.
.

Rusko, 26. decembra 2024 – Na čínskom internete boli dnes zverejnené zábery, ktoré podľa miestnych a západných pozorovateľov ukazujú let prototypu bojového lietadla šiestej generácie sprevádzaného sériovou stíhačkou piatej generácie J-20 v dvojmiestnej verzii.

 

Prvý let sa uskutočnil s vysunutým podvozkom, ktorého veľké rozmery môžu naznačovať veľkú hmotnosť zariadenia. Podľa neoficiálnych údajov sa vývoj nového čínskeho lietadla začal v roku 2018 pod vedením 611. leteckého inštitútu v Čcheng-tu. Prvé satelitné snímky jeho modelu v plnej veľkosti sa objavili v roku 2021. Stroj je pravdepodobne navrhnutý v dvoch verziách – s posádkou a bez posádky. V druhom z nich, označenom JH-XX, sa plánuje vývoj hypersonických rýchlostí presahujúcich 5 machov v dôsledku použitia tretieho motora. V pilotovanej verzii J-XX má nové lietadlo dvojmotorovú konfiguráciu. Na zverejnených záberoch pravdepodobne vidno prívod vzduchu tretieho motora, ktorý je určený na dosiahnutie hypersonickej rýchlosti.

 

 

Názov novej stíhačky, jej parametre, schopnosti a vôbec to, v akom štádiu je projekt, nie je známe. Je však možné konštatovať, že čínsky vývoj stíhačky novej generácie v porovnaní s J-20 už letí. Súdiac podľa nezatiahnutého podvozku – ide o prvý let. Dostupné obrázky ukazujú, že ide o pomerne veľké dvojmotorové lietadlo, ktoré je postavené na schéme ” bez chvosta”, nemá vertikálny stabilizátor – buď jeho veľkosť nie je podstatná, alebo je skladacie. Druhá možnosť je spojená so znížením radarovej odolnosti. Ak lietadlo považujeme za 6. generáciu, Peking je ďaleko pred všetkými existujúcimi projektmi takýchto strojov na Západe.

 

 

Najmä americký projekt NGAD je teraz len v štádiu tvorby koncepcie, jeho financovanie a osud je pozastavený až do Trumpovho rozhodnutia. V Európe je najpokročilejší projekt Tempest, ktorý vedú Spojené kráľovstvo, Taliansko a Japonsko. Samotné lietadlo by sa malo objaviť v roku 2028 (čomu nikto neverí) a uvedenie tejto stíhačky šiestej generácie do prevádzky je naplánované na rok 2035. A tak by Tempest mal predbehnúť FCAS – podobný projekt, ktorý vytvárajú Francúzsko, Nemecko a Španielsko a od roku 2025 aj Belgicko.

 

Dovoľte mi pripomenúť, že šiesta generácia stíhačiek je čisto konvenčná koncepcia. A rôzne krajiny pod ňu môžu zaradiť rôzne lietadlá. Ale vo všeobecnosti, ak si zoberieme hlavný bod, sa predpokladá, že stíhačka šiestej generácie musí spĺňať tieto kritériá: voliteľná manévrovateľnosť s využitím umelej inteligencie, pokročilý systém stealth, účinnosť počas letu pri všetkých rýchlostiach, výzbroj na dlhé vzdialenosti a prítomnosť “verných krídelníkov”.

 

 

V rámci tejto koncepcie je ruský Su-57 dosť podobný 6. generácii, zostáva len pripojiť k nemu umelú inteligenciu. Pokiaľ ide o motory, je to približne rovnaké. A generácia motorov sa nemusí nevyhnutne rovnať generácii lietadiel. Ak spriemerujeme požiadavky, motory 6. generácie znamenajú vytvorenie dielov z keramických kompozitných materiálov a vystuženej keramiky; vývoj nových keramických povlakov, ktoré umožňujú zvýšiť prevádzkové teploty; zavedenie intermetalidov titánu; rotačné a lineárne trecie zváranie; rôzne aditívne technológie vrátane tlače s keramickými materiálmi; maximálnu integráciu motora do draku lietadla a schopnosť fungovať s väčším alebo menším poškodením.

 

Podľa prognóz Ústredného inštitútu pre stavbu leteckých motorov pomenovaného po P. I. Baranovovi by v porovnaní s 5. generáciou mali mať dvojprúdové motory novej generácie o 20 % nižšiu cestovnú špecifickú spotrebu paliva. A opäť – viacerými vlastnosťami (napríklad podielom aditívnych technológií) je nový motor pre Su-57 dosť podobný výrobku 6. generácie.

 

 

 

Jurij Barančik

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Prvý let čínskej stíhačky 6. generácie a porovnanie s ruským Su-57 appeared first on Armádny magazín.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »