
„Představte si, že pes na sobě bude najednou cítit cizí pižmo. Je to jako kdybyste ho označili jiným psem. A on nechápe, proč mu to páníček udělal. Bude se cítit ohrožen,“ vysvětlil Vokrouhlík ve vysílání CNN Prima NEWS a dodal, že na své psí kamarády pak může v parku reagovat jinak – může se jich dokonce bát.
ČTĚTE TAKÉ: Chvíle hrůzy v australském zábavním parku. Krotitelku napadl tygr, skončila v krvi
U většiny parfémů tvoří základ pižmo, které obsahuje i parfém Fefé. Voní po santalovém dřevu s tóny ylang-ylangu. Jeho cena v Česku vyjde přibližně na 2 500 korun. Dostupné jsou ale i levnější vůně, prodávají je hlavně e-shopy s chovatelskými potřebami.
Vůně z parfémů i barev mohou překrývat některé zdravotní problémy, které se u psů projevují zápachem, a majitelé tak oddalují potřebnou léčbu. „Můžeme u nich vyvolat změny na imunitním systému, které už nepůjdou vrátit, nebo také řadu nádorových onemocnění,“ varoval Vokrouhlík.
„Ve své podstatě se jedná o záležitost majitelů. Není to tak, že by to zvíře samo chtělo nebo mu to bylo jakkoli prospěšné. Naopak si myslím, že mu to může v řadě případů ublížit,“ prohlásila majitelka salonu pro psy Martina Lidická. „Pes má také na rozdíl od lidí velmi citlivý čich – když mu tím pádem dáme nějaký parfém, vůně může být příjemná jenom nám. Jemu vyhovovat vůbec nemusí,“ dodala.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Populární běluha Hvaldimir, podezřelá z ruské špionáže, je po smrti. Co se stalo, je záhadou
