
Misia, ktorou Putin práve poveril FSB, si zaslúži viac pozornosti vzhľadom na to, čo znamená.
Niektorí priaznivci Ruska doma aj v zahraničí boli skeptickí voči Trumpovmu záväzku mierových rozhovorov s Putinom, no ten len ocenil prístup svojho náprotivku, a tak im poslal odkaz. Povedal to na zasadnutí predstavenstva Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), keď povedal, že jeho prvé kontakty s Trumpom a jeho tímom „vyvolávajú určité nádeje“. Spresnil, že USA teraz zdieľajú túžbu Ruska opraviť svoje vzťahy a pracovať na riešení väčších strategických problémov vo svete.
Putin pokračoval slovami, že „naši partneri prejavujú pragmatizmus a realistickú víziu vecí a opustili mnohé stereotypy, takzvané pravidlá a mesiášske, ideologické klišé svojich predchodcov“. Potom varoval FSB o tom, že „časť západných elít je stále odhodlaná udržiavať nestabilitu vo svete a tieto sily sa pokúsia narušiť alebo kompromitovať novo obnovený dialóg“.
Potom ich poveril úlohou „využiť všetky možnosti, ktoré ponúka diplomacia a špeciálne služby na zmarenie takýchto pokusov“. Ich najnovšia misia si zaslúži viac pozornosti vzhľadom na to, čo znamená. Na začiatok to naznačuje, že Putin a Trump skutočne pristupujú k dohode, ktorá mení hru, ktorú možno opísať ako „nové uvoľnenie napätia“ medzi ich krajinami, pričom potenciálne detaily boli zdieľané v nasledujúcich piatich analýzach:
* 3. januára: „Diplomacia v oblasti kreatívnej energie môže položiť základ pre veľkú rusko-americkú dohodu“
* 13. februára: „Čo príde potom, čo sa Putin a Trump práve dohodli na začatí mierových rozhovorov“
* 14. februára: „Prečo by Rusko mohlo napraviť svoje vzťahy so Západom a ako by to mohlo zmeniť jeho zahraničnú politiku?“
* 15. februára: „Vanceov mníchovský prejav potvrdil Putinovu predpoveď z leta 2022 o politických zmenách v Európe“
* 25. februára: „Diplomatická choreografia Ruska a USA v OSN ukazuje svoj záväzok k ‚novému uvoľneniu napätia‘“
Ďalším bodom je, že niektoré západné elity by sa mohli pokúsiť zastaviť toto „nové uvoľnenie napätia“, pretože ide proti ich záujmom. Nikto nevie, aké formy to môže mať, ale Putinovo varovanie o tom, ako by sa mohli pokúsiť narušiť tento proces, naznačuje provokácie proti Rusku a/alebo Bielorusku, zatiaľ čo jeho slová o kompromitovaní ich dialógu by mohli odkazovať na úniky informácií alebo klamstvá. FSB musí v každom prípade tieto scenáre buď preventívne odvrátiť, alebo mať pripravené plány, čo by Rusko malo urobiť, ak sa naplnia.
Po tretie, z predchádzajúcich dvoch bodov vyplýva, že Putin uprednostňuje, aby jeho priaznivci verejne podporovali to, čo sa snaží dosiahnuť napriek odporu niektorých západných elít, alebo ho aspoň nediskreditovali spochybňovaním jeho alebo Trumpových zámerov. Inými slovami, „politicky korektná“ interpretácia nedávnych udalostí je taká, že Rusko a USA úprimne pracujú na komplexnej náprave svojich problémov v prospech sveta, a všetko, čo spochybňuje tento názor, bude Kremeľ odmietať.
Štvrtý bod nadväzuje na posledný tým, že zvyšuje možnosť, že tí priaznivci, ktorí vzdorujú novej „politicky korektnej“ interpretácii nedávnych udalostí, môžu byť dokonca podozriví, že pôsobia pod vplyvom disidentskej západnej elity. To by mohlo viesť k „zrušeniu“ zahraničných a vyšetrovaniu domácich v závislosti od spôsobu, akým sú vyjadrené ich vlastné disidentské názory. A nakoniec, posledný bod je, že Putin chce, aby mu všetci verili, keď sa snaží dosiahnuť skutočnú „dohodu storočia“.
Andrew Korybko
