
Rekonštrukcia domu či výmena kotla za tepelné čerpadlo sú ako malá svadba, dejú sa možno dvakrát za život. Na takýto dlhodobý vzťah a investíciu sa treba informačne, organizačne, technicky aj finančne pripraviť, hovorí projektová manažérka Spoločnosti ochrany spotrebiteľov Petra Čakovská.
Petra Čakovská pôsobí ako projektová manažérka v spotrebiteľskom združení Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.), ktoré poskytuje bezplatné poradenstvo spotrebiteľom i obchodníkov. Je členkou poradnej skupiny Európskej komisie pre spotrebiteľskú politiku. V rámci rôznych národných a medzinárodných projektov sa zameriava najmä na zvyšovanie energetickej účinnosti, podporu obnoviteľných zdrojov a zvyšovanie energetickej gramotnosti slovenských spotrebiteľov. Bola tiež súčasťou konzorcia spotrebiteľských a výskumných organizácií z celej EÚ, ktoré zostavilo súbor opatrení na pomoc ľuďom, ktorí čelia energetickej chudobe.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo sa prepadli nákupy tepelných čerpadiel pre domácnosti,
- Čo naštartovalo opätovný dopyt spotrebiteľov,
- Ako sa dá ušetriť vyše 4-tisíc eur na štátnej dotácii,
- Či si môžete nainštalovať tepelné čerpadlo aj do bytu
- Prečo je mýtus, že modernejšie kúrenie nepatrí do starších domov.
Ako sa vyvíja záujem o tepelné čerpadlá na Slovensku? V roku 2022 došlo k nárastu dopytu, následne prepadu. Čo očakávate v tomto roku?
Zo štatistík vnímame celkový nárast za rok 2024, zvýšenie záujmu zo strany komerčných budov, aj nárast predaja tepelných čerpadiel typu vzduch-vzduch. Pri rodinných domoch, kde je najtypickejším čerpadlo typu vzduch-voda, je badateľný 30 percentný pokles, čo nepochybne ovplyvnilo aj pozastavenie dotačnej schémy Zelená domácnostiam a obnovenie vydávania poukážok až v júli 2024.
Trend v roku 2025 bude podľa nás závisieť opäť najmä od dostupnosti dotácií, no ovplyvniť ho môže aj zvýšenie povedomia domácností o tejto technológií, pretože v praxi vidíme, že najmä majitelia starších rodinných domov nie sú o tejto možnosti vykurovania stále dostatočne informovaní. Prognózovať trh s tepelnými čerpadlami, alebo celkovo s obnoviteľnými zdrojmi energie, je však v posledných rokoch ťažké.
Prečo?
Za päť rokov, čo sa tejto problematike venujeme, sme videli v dôsledku pandémie, geopolitických zmien, vojny, aj krízy životných nákladov a inflácie na energetickom trhu rôzne nepredvídateľné zmeny. Zásadný vplyv môže mať aj ukončenie podpory z programu Zelená domácnostiam.
Čo sa však dá očakávať celkom určite, sú ďalšie výkyvy počasia spôsobené klimatickou zmenou. Domácnosti nemajú veľa možností, ako aktívne ovplyvniť svoju produkciu CO2, a jedným z najúčinnejších nástrojov je práve efektívne vykurovanie. Z tohto pohľadu by mal byť dopyt spotrebiteľov po tepelných čerpadlách stále vysoký.
Prečo došlo k poklesu nákupov? Nekompenzujú to dostatočne napríklad štátne dotácie?
Zo štatistík vidíme, že počet inštalácií v minulom roku klesol v celej EÚ, no na Slovensku ich predaj navyše negatívne ovplyvňuje aj umelo dotovaná cena plynu pre domácnosti. Hoci počiatočná investícia je stále vysoká a cena elektriny tiež majiteľov rodinných domov na Slovensku nemotivuje prechádzať z plynu na tepelné čerpadlá, za hlavný dôvod poklesu predaja v celej EÚ je považované práve nepredvídateľné a nekonzistentné fungovanie systémov štátnej podpory.
Vedeli by ste priblížiť, čo to problémové fungovanie podpory znamená konkrétnejšie?
Pri programe Zelená domácnostiam v minulom roku najprv dlho nebolo jasné, kedy bude spustený. V pravidelných intervaloch oznamovali, že už každú chvíľu, no reálne k tomu došlo v júli 2024. A to sa prenáša na spotrebiteľov. Rekonštrukcia domu či modernizácia vykurovania je ako malá svadba, deje sa tak dvakrát za život, je to dlhodobý vzťah a vysoká počiatočná investícia, na ktorú sa treba informačne, organizačne, technicky aj finančne vopred pripraviť. Preto je dôležité, aby štátne dotačné schémy fungovali dlhodobo, boli dopredu predvídateľné a čerpanie čo najjednoduchšie.
Spomínali ste Zelenú domácnostiam, sú aj iné podporné programy?
Aktuálne je na tepelné čerpadla možné čerpať finančnú pomoc len z programu Zelená domácnostiam. V ňom ešte z celkovo alokovanej sumy do roku 2029 pre Bratislavský kraj ostáva takmer šesť miliónov, pre ďalšie kraje 24 miliónov, čo predstavuje asi 28 percent z celkovej sumy. Prostriedky sa veľmi rýchlo míňajú, je pravdepodobné, že sa tohto roku vyčerpajú úplne, a zatiaľ nevieme, čo sa plánuje v budúcnosti, respektíve či a aké technológie budú financované. Ďalšia podpora pre tepelné čerpadlá bola dostupná v programe Obnov dom, no tam je prvé kolo šiestej výzvy aktuálne uzavreté, a čaká sa, či bude spustené ďalšie kolo.
Koľko z celkových nákladov na tepelné čerpadlo vďaka týmto dotačným schémam vie domácnosť ušetriť?
V Zelenej domácnostiam to môže byť až 3800 eur, resp. za splnenia určitých podmienok dokonca až 4370 eur. Cena čerpadiel sa v súčasnosti pohybuje, a to je veľmi hrubý odhad, niekde v rozmedzí od 8 do 12 tisíc eur, v závislosti od značky a výkonu.
Prečo sa ľudia rozhodnú dať si domov tepelné čerpadlo?
Najčastejšie sa tepelné čerpadlá inštalujú do novostavieb, ktoré nemajú plynovú prípojku, a stavebník tak nemusí ohlasovať nový zdroj znečisťovania ovzdušia. Výhodou tiež je, že tepelné čerpadlo, na rozdiel od zemného plynu či biomasy, dokáže aj chladiť.
Druhou skupinou sú majitelia novších rodinných domov, od osem do 20 rokov, ktorí kvôli nedostupnosti zemného plynu vykurujú tuhými palivami. Ich hlavným motívom je komfort ovládania a možnosť regulácie tepla počas celého dňa.
Tretím dôvodom je splnenie legislatívnych požiadaviek na dosiahnutie čo najnižšej, nulovej energetickej potreby domu. Dnes už bez obnoviteľného zdroja nízky energetický štandard jednoducho nedosiahnete. A čoraz viac spotrebiteľov myslí ekologicky, a chcú jednoducho znížiť svoju produkciu oxidu uhličitého.
Aké sú možnosti pre domácnosti v menších bytových domoch, kde je niekoľko vlastníkov a majú plynové kotly alebo centrálne zásobovanie teplom?
V tomto segmente sa zatiaľ objavujú len prvé lastovičky, pretože je tam viacero prekážok. Potrebujete súhlas, povolenie, aby ste si mohli čerpadlo umiestniť na fasádu, čo je problematické. Vyžaduje sa súhlas spoluvlastníkov, pretože pri bytových domoch platí pravidlo – byt je môj, ale fasáda je spoločná! Ak teda hľadáte čerpadlo len pre seba, môžu vás zabrzdiť susedia. Ak by ste sa zas ako bytovka chceli odpojiť od centrálneho zdroja tepla, teplárenská spoločnosť vám to nemusí umožniť alebo môže požadovať úhradu vysokých kompenzačných nákladov.
Očividne je teda aktuálne systém tepelných čerpadiel nastavený najmä pre rodinné domy. Musí byť takýto rodinný dom, do ktorého si ľudia chcú inštalovať tepelné čerpadlo, kompletne obnovený?
Hoci aj plynový kotol „lepšie kúri“, keď je dom kompletne zateplený, majú ho aj domy, ktoré nie sú zateplené vôbec. Tepelné čerpadlo v nezateplenom dome neprestane fungovať, ale bude fungovať menej efektívne.
Zdôrazňujeme však, že pred inštaláciou tepelného čerpadla by si spotrebitelia mali dať urobiť odborné energetické posúdenie svojho domu. Je to v podstate taká zdravotná prehliadka. Súčasťou tohto posúdenia sú aj odporúčania, čo by ste mali zlepšiť a aký vykurovací systém je pre vás vhodný. Už v tejto fáze sa v rámci opatrení dozviete, či máte dom dostatočne zateplený alebo izolovaný alebo niečo treba doplniť a zlepšiť.
Takže aj nezateplený rodinný dom môže mať tepelné čerpadlo?
Môže, no nedá sa to povedať takto zjednodušene. Materiály sa dnes veľmi líšia, domy sú takisto rôzne. Je rozdiel, či sa bavíme o dome spred roku 1970, o dome postavenom v 90-tych rokoch alebo po roku 2000, kedy sa štandardy pre domy zásadne menili. Dôležitá je aj klimatická lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Túto otázku každému majiteľovi zodpovie práve energetické posúdenie domu.
Aktuálne spúšťate druhý skupinový nákup tepelných čerpadiel. Upravili ste niečo oproti prvému nákupu?
Podarilo sa nám vyjednať výhodné ponuky tepelných čerpadiel vzduch-voda od dvoch rôznych dodávateľov, v minulom kole sme mali jedného. Registrovaní spotrebitelia môžu skombinovať našu skupinovú zľavu so štátnou dotáciou, ktorá bola pri minulom nákupe pozastavená. A novinkou tiež je, že sme pre majiteľov rodinných domov, ktorí si nie sú istí, sú zvedaví, alebo by chceli vedieť, čo v dome ešte spraviť, aby mohli o čerpadle vôbec uvažovať, pripravili päť bezplatných online workshopov, koncipovaných tak, aby spotrebiteľa previedli celým procesom od výberu, cez financovanie, až po inštaláciu a údržbu tepelného čerpadla.
Čo konkrétne je vaša úloha v spoločnom nákupe čerpadiel?
Cieľom je byť so zákazníkmi po celý čas tohto procesu. Ide o dosť komplikovanú zmenu v živote rodiny alebo domu. Pri mystery shoppingu tepelných čerpadiel sme zistili, že spotrebitelia nemajú ucelený zdroj nezávislých informácií o možnostiach tejto technolǵie na jednom mieste. V rámci skupinového nákupu sme tepelné čerpadlá testovali v nezávislom laboratóriu. Následne sme oslovili dodávateľov, aby do skupinového nákupu ponúkli produkty zo zoznamu otestovaných čerpadiel, ktoré dosiahli dobré výsledky. Z doručených ponúk sme vybrali dve pre spotrebiteľov najvýhodnejšie.
Kontrolovali ste aj zmluvné podmienky, ktoré budú záujemcovia podpisovať? Čo ak sa problémy objavia až po určitom čase?
Dodávateľov i zmluvy o dielo, ktoré spotrebitelia podpíšu, sme preverili a skontrolovali, nemusia sa teda báť skrytých poplatkov či neférových podmienok. Prevedieme ich celým procesom, od výberu až po inštaláciu. A ostávame k dispozícii aj pri riešení potenciálnych problémov v budúcnosti, hoci oveľa častejšie riešime podnety spotrebiteľov, ktorí si tieto služby objednali individuálne, od iných dodávateľov, ktorí následne zmizli alebo odmietajú ich reklamácie riešiť.
Pre spotrebiteľov sme tiež pripravili online kalkulačku, kde si môžu sami, na základe informácií o svojom dome, vypočítať, aké by mali ročné náklady za prevádzku čerpadla v ich dome.
Dá sa v rámci spoločného nákupu využiť aj Zelená domácnostiam?
Áno, práve teraz majú majitelia rodinných domov jedinečnú príležitosť skombinovať našu skupinovú zľavu s dotáciou. No treba sa poponáhľať, štátne financie sa veľmi rýchlo míňajú, môže to byť otázka mesiacov. Keď to však naši registrovaní spotrebitelia skombinujú, a obaja naši dodávatelia to nastavili tak, že je to možné, môžu naozaj výrazne ušetriť. Zároveň to môže byť na dlhý čas aj posledná takáto príležitosť, pretože budúcnosť dotačných schém je neistá. Preto by sme ľuďom chceli komunikovať, že toto je naozaj ideálna príležitosť využiť obe výhody naraz.
Ako to funguje v iných krajinách, čo sa týka štátnej podpory, povoľovacích procesov, alebo aj záujmu domácností?
V severských krajinách je o tepelné čerpadlá enormný záujem, a po minulé roky do určitej miery tento záujem kopírovali aj krajiny ako Francúzsko či Nemecko. Štátna podpora je v jednotlivých krajinách nastavená rôzne, určite však možno spomenúť dobre fungujúci systém v Slovinsku, kde sú dotácie na čerpadlá dostupné kontinuálne.
Pri tepelných čerpadlách žiadne povolenia nepotrebujete. Nie je to ako pri fotovoltike, kde vybavujete pripojenie do siete. Tu je to jednoduché – ľuďom, ktorí sa zaregistrujú na stránke spolocnenakupy.sk, sa začiatkom apríla zobrazia výhodné ponuky našich dodávateľov. Ak ich niektorá zaujme, kliknú na dodávateľa, ten ich bude kontaktovať, dohodnú si osobnú obhliadku domu, a následne im vypracuje cenovú ponuku. Veľkou výhodou pre spotrebiteľov je, že termín inštalácie je garantovaný do troch mesiacov od podpisu zmluvy. V praxi sa totiž stretávame aj s prípadmi, kedy inštalácia mešká aj rok.
Je v iných krajinách o tepelné čerpadlá väčší záujem, ako na Slovensku, alebo je trh podobný?
To závisí od pomeru využívania a cien elektriny a plynu. Španieli a Taliani napríklad už prešli na zmluvy s dynamickými cenami, a to ich istým spôsobom zvýhodňuje aj pri tepelných čerpadlách. V Nemecku minulý rok klesol predaj čerpadiel o 46 percent, ale na druhej strane im veľmi stúpla fotovoltika, ktorá sa s tepelnými čerpadlami veľmi dobre kombinuje. Veľký záujem o tepelné čerpadlá je stále napríklad v Škandinávii.
Na akých spotrebiteľov sa sústredíte v skupinovom nákupe?
Máme tri cieľové skupiny. Prvé dve som už spomenula, sú to majitelia novostavieb a starších nezrekonštruovaných rodinných domov. Na Slovensku máme viac ako milión rodinných domov a vyše 700 tisíc z nich je starších ako 45 rokov. Treťou cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí už majú fotovoltiku. Nevýhodou čerpadiel je vysoká cena elektriny, no keď si vyrábate energiu zo slnka, viete to veľmi pekne skombinovať, benefitovať z oboch technológií a znížiť si nielen spotrebu, ale aj účty za elektrinu.
Podľa Európskej komisie by tepelné čerpadlá mali v nasledujúcich rokoch postupne pomôcť nahradiť kotly na fosílne palivá v domácnostiach aj v rámci dekarbonizácie. Samotný akčný plán pre tepelné čerpadlá však zatiaľ neprišiel. Evidujete v tejto oblasti na európskej úrovni nejaké posuny vpred?
Zatiaľ nemáme pocit, že by sa podpora tepelných čerpadiel alebo celkovo obnoviteľných zdrojov energie zo strany Európskej únie nejakým spôsobom oslabovala. Klimatická kríza nezmizne len na základe toho, kto vyhrá voľby, ako sa zmení geopolitická situácia, alebo aké sú ceny elektriny na trhu. Dnes sa už naozaj musíme veľmi vážne zaoberať udržateľnou spotrebou vo všetkých oblastiach nášho života.
Ako vnímate postoj novej Komisie k tepelným čerpadlám?
Komisia sa chce zamerať najmä na znižovanie poplatkov v rámci ceny elektriny za kWh, chcú sa pozrieť na distribučné poplatky a iné poplatky, ktoré sa nabaľujú na komoditu. Ich prioritou je najmä znižovanie cien elektriny a hľadajú priestor, kde by sa to dalo dosiahnuť. Aj na národnej úrovni vidíme, že krajiny ako Nemecko, Holandsko, Slovinsko, Poľsko či Škandinávia rozvoj obnoviteľných zdrojov podporujú, lebo si uvedomujú, že v nich je naša udržateľná budúcnosť.
