
Buchty som nikdy nemala nejak v obľube. Spomienky na ne sa mi totižto spájajú so školskou jedálňou, kde mi pani kuchárka na tanier dala dve – tri buchty veľké ako svet. Keď som sa do nich zahryzla márne by som hľadala plnku. Cesto bolo bez chuti, suché a ja som prežúvala iba akúsi hmotu. Preto som ich ani nikdy nepiekla. Až doteraz.
Nedávno sme postavili pec na drevo najmä na pečenie pizze a chleba. “Aká škoda nevyužiť zbytkové teplo” pomyslela som si pri prvom pokuse. Pec totižto drží po dlhú dobu určitú teplotu, nie je ako elektrická rúra, že ju vypnete a hotovo. A tak experimentujem a skúšam čo to dá. Naposledy som piekla kysnutý koláč s tvarohom, makom, ovocím a mrveničkou. Skrátka, taký ten pravý domáci (dedinský) kysnutý koláč, ktorý dopadol na výbornú.
Včera večer som zas piekla chlieb v peci (ináč už ani nechcem). Už ráno som premýšľala aký koláč v nej upečiem po vytiahnutí chlebíka. A čuduj sa svete, mne napadli buchty! Chytila som do rúk zopár starých kuchárskych kníh a už som aj listovala a pátrala po zaujímavom recepte. A natrafila som. V knihe z roku 1972 s názvom Nová domáci kuchařka som natrafila na recept na trené kysnuté buchty s prívlastkom sviatočné. Odhodlala som sa teda, i keď s malou dušičkou. A smelo môžem prehlásiť, že ich budem piecť i nabudúce!
Cesto je úplne inakšie ako pri klasických buchtách. Je maslové, chrumkavé, ale krehké zároveň.
Uvedené množstvo surovín je na plnú dávku (tak ako v knihe), ja som však piekla z polovičnej dávky, z ktorej mi vyšlo 15 menších buchtičiek.
Potrebujeme (na cca 30 menších buchtičiek):
120 g zmäknutého masla
50 g cukru
4 žĺtky
250 ml smotany na šľahanie
500 g polohrubej múky (použila som polohrubú tmavú)
6 g sušeného droždia alebo 12 g čerstvého
soľ
kôra z jedného chemicky neošetreného citróna
maslo na vymazanie formy a potretie buchiet
vanilkový cukor
slivkový lekvár
Postup:
Zmäknuté maslo vymiešame s cukrom. Postupne zašľaháme žĺtka. Pridáme múku zmiešanú so štipkou soli, strúhanou citrónovou kôrou a sušeným droždím (ak použijeme čerstvé pripravíme si z trochy smotany a múky kvások) a vlažnú smotanu. Vypracujeme nelepivé cesto a necháme kysnúť hodinu až hodinu a pol.
Cesto vyvaľkáme a rozdelíme na 30 častí (štvorcov). Do stredu každého dáme slivkový lekvár, ktorý zabalíme a vytvarujeme guľku.
Plech si trochu ohrejeme (hodila som ho do pece, ale môžete aj vypláchnuť teplou vodou, v tom prípade nezabudnite vytrieť do sucha) a vymažeme rozpusteným maslom. Buchtičky kladieme švíkom nadol tak, aby medzi nimi bolo trochu priestoru a tiež pomažeme z každej strany maslom. Prikryjeme utierkou a necháme cca 20 – 30 minút kysnúť.
Upečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňov do zlatista. Necháme trochu vychladnúť a ešte teplé posypeme vanilkovým cukrom.
