Řecko nyní následuje další země, které z obavy z náhlého vznícení již dříve zákaz přepravy elektromobilů vydaly. Příkladem je třeba Austrálie, kde se po špatných zkušenostech uchýlili k podobnému kroku již vloni.
Trajektová doprava tak v podstatě následuje tu nákladní, neboť již dříve některé lodní společnosti zakázaly přepravu elektromobilů. Není se co divit, už opakovaně došlo při přepravě k náhlému vzplanutí, přičemž požár nebylo možné dostat pod kontrolu (např. zde nebo zde).
Každý, kdo cestuje v Řecku s elektrickým autem, proto může mít problémy zejména při cestování po ostrovech. V poslední době lze baterie elektromobilů nabít pouze na 40 procent, jinak se již nebudou přepravovat.
Automobily na zemní plyn a hybridní vozidla také podléhají novým směrnicím o dopravě. Toto omezení bylo zavedeno kvůli novým nařízením vlády.
Blíží se léto a s ním i čas dovolených pro mnoho lidí v celé Evropě. Řecko je i nadále jednou z nejoblíbenějších destinací. Ale pokud tam cestujete s elektrickým autem (ať už vlastním nebo pronajatým), můžete mít problémy při přepravě trajektem na ostrovy.
Od dubna letošního roku platí pro trajekty nové předpisy týkající se „vozidel na alternativní paliva.“
Kromě registrace typu vozidla a parkovacího místa je u elektrických a hybridních vozidel nutné kontrolovat také stav nabití a teplotu baterie. Úroveň nabití vyšší než 40 procent již není povolena.
U vozidel na LPG nebo zemní plyn je povoleno plnění nádrže maximálně na 50 procent. Pokud je poškozen přívod energie, nádrže nebo baterie, nesmí být vozidla přepravována, pokud nebyla závada odstraněna.
Tato auta – i po splnění uvedených podmínek – mohou být také zaparkována pouze na trajektech, kde je možné úplné sledování kamerami.
Důvodem, proč mohou být elektromobily na lodích problémem, je potenciální nebezpečí požáru, které představují lithium-iontové baterie. Tyto baterie mohou být zvláště nebezpečné, pokud jsou poškozené.
Existuje totiž riziko „termálního úniku,“ což je proces známý v angličtině jako „thermal runaway.“ Tento proces může způsobit rychlé zvýšení teploty baterie, což může způsobit požár nebo dokonce výbuch. A takové požáry je extrémně těžké uhasit.
S ohledem na taková opatření nyní, kdy je podíl elektromobilů stále poměrně nízký, vyvstává otázka, jak to bude, když jednou přijde „plná elektrifikace“ dopravy (podle plánů globalistů).
Nejen, že jsou tato vozidla mnohem těžší než auta se spalovacími motory, ale otázkou je, jak moc se zvýší riziko požáru, když se na trajektu budou náhle přepravovat desítky elektromobilů?
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.