Republikánska strana bude mať najbližšie dva roky v americkej Snemovni reprezentantov ešte tesnejšiu väčšinu ako v končiacom sa funkčnom období, keď často nebola schopná presadzovať svoje návrhy.
Vyplýva to z takmer kompletných výsledkov novembrových volieb, ktoré hlásia americké médiá. Vzhľadom na nominácie nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa do vládnych postov by prevaha republikánov mohla na začiatku roka byť len 217 hlasov ku 215.
Tri týždne po hlasovaní
Viac ako tri týždne po skončení hlasovania vo voľbách zostáva podľa agentúry AP a ďalších médií iba jeden zo 435 parlamentných obvodov, kde nie je jasný víťaz. Republikáni pritom získali 220 kresiel, zatiaľ čo Demokratická strana 214.
V stále nerozhodnutém súboji v jednom z kalifornských obvodov sa po sčítaní drvivej väčšiny hlasov dostal do drobného vedenia kandidát demokratov, ktorých konečným výsledkom tak podľa analytikov pravdepodobne bude 215 mandátov.
Po minulých voľbách v roku 2022 mali republikáni 222 kresiel, už teraz je teda jasné, že ich tesná väčšina sa 3. januára s nástupom nového Kongresu stenčí.
„Museli by ste sa vrátiť späť až k administratíve Herberta Hoovera (prezidenta z rokov 1929 až 1933 – pozn. red), aby ste našli ešte menšiu väčšinu po novembrových voľbách, „komentoval v stredu vývoj analytik televízie CNN Harry Enten.
Republikánsku väčšinu potom ďalej oslabuje Trump, ktorý do svojej vlády nominoval troch znovuzvolených republikánskych kongresmanov Elisa Stefanikovú, Mikea Waltza a Matta Gaetza. Gaetz už na post v snemovni rezignoval a očakáva sa, že tak urobí aj Waltz so Stefanikovou. Gaetz síce medzitým z výberu nového ministra spravodlivosti odstúpil, oznámil však, že do snemovne sa v novom funkčnom období vracať nehodlá.
Doplňovacie voľby
Pri uvoľnení postu v snemovni sa v danom obvode konajú doplňovacie voľby, ktoré môžu zabrať niekoľko mesiacov. Florida po rezignácii Gaetza ohlásila voľby na 1. apríla.
Dovtedy by rozloženie síl mohlo predstavovať 217 hlasov ku 215, čo by znamenalo, že republikáni by potrebovali úplnú jednotu na presadzovanie návrhov, ktoré nemajú podporu medzi demokratmi. V doplňovacích voľbách by teoreticky mohli o väčšinu prísť, podľa amerických médií je to ale veľmi nepravdepodobné.
Situácia môže Trumpovi komplikovať presadzovanie častí jeho plánov alebo prijímanie rozpočtových návrhov. Republikáni budú zároveň mať pod kontrolou Senát, a to pomerom 53 hlasov ku 47.
Parlamentná matematika v posledných dvoch rokoch republikánskym lídrom často pôsobila problémy. Najviditeľnejšie to bolo hneď na začiatku minulého roka, keď Kevin McCarthy potreboval 15 hlasovaní na to, aby sa stal predsedom snemovne.
Po niekoľkých mesiacoch potom bol kvôli rebelii hŕstky straníckych kolegov z funkcie odvolaný, načo ho po niekoľkých dňoch neistoty nahradil súčasný stranícky líder Mike Johnson.
Nová voľba predsedu čaká snemovňu 3. januára. Po Trumpovej inaugurácii plánovanej na 20. januára potom pravdepodobne budú pokračovať rokovania o rozpočte na súčasný fiškálny rok. Ten sa začal už v októbri.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.