Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Rezort hospodárstva ukáže detaily financovania nového jadrového zdroja ešte v októbri

Slovensko chce do výstavby nových reaktorov zapojiť Južnú Kóreu, ako to urobili Česi. Vládu neodradilo, že českú zmluvu s Juhokórejcami preveruje eurokomisia pre možné porušenie európskeho nariadenia o nedovolenej zahraničnej pomoci. Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a slovenský premiér  Robert Fico koncom septembra podpísali memorandum o energetickej spolupráci. Južná Kórea sa chce totiž uchádzať o pripravovaný […]
Menej ako 1 min. min.

Slovensko chce do výstavby nových reaktorov zapojiť Južnú Kóreu, ako to urobili Česi. Vládu neodradilo, že českú zmluvu s Juhokórejcami preveruje eurokomisia pre možné porušenie európskeho nariadenia o nedovolenej zahraničnej pomoci.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a slovenský premiér  Robert Fico koncom septembra podpísali memorandum o energetickej spolupráci. Južná Kórea sa chce totiž uchádzať o pripravovaný slovenský projekt nového jadrového bloku.

Slovenská vláda plánuje postaviť nový jadrový zdroj s výkonom do 1 200 megawattov v elektrárni Jaslovské Bohunice. Spoločnosť Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) prejavila záujem o slovenský projekt po tom, čo bola v júli vybraná ako preferovaný uchádzač pre podobný jadrový projekt v Českej republike.

Hoci sú v hre, podobne ako v Česku, aj americká firma Westinghouse a francúzska štátna spoločnosť EdF, Kórejci sú prví, s ktorými vláda rokovala o užšej spolupráci.

„Určite budeme hovoriť aj s Francúzmi, budeme hovoriť aj so Spojenými štátmi, budeme sa baviť o akejsi diverzifikácii riadiacich systémov a samotných reaktorov, ale my tento proces potrebujeme urýchľovať,“ uviedol premiér ešte pred návštevou Južnej Kórei. Informoval, že v projekte výstavby nového jadrového reaktora má štát pripravenú potrebnú dokumentáciu aj povolenia.

České nukleárne reaktory postavia Kórejci, Francúzi sa preto sťažujú eurokomisii

Juhokórejci sa v zmluve s Českom zaviazali, že reaktor nebude stáť viac ako 8,65 miliardy eur. Prípadné prekročenie nákladov by uhradila juhokórejská vláda, čo je podľa francúzskej spoločnosti EDF v rozpore s európskym nariadením o zahraničných subvenciách.

Obavy o nedovolenú pomoc zo strany kórejskej vlády

Kórejská spoločnosť má bohaté skúsenosti s výstavbou jadrových zdrojov v domovskej krajine, kde postavila za posledných päťdesiat rokov 36 reaktorov. V zahraničí postavila však len jeden jadrový zdroj a to v Spojených arabských emirátoch.

V zahraničných projektoch chce pokračovať – prezident Jun Suk-jola odmieta politiku vyraďovania jadrovej energie, ktorú zaviedol jeho predchodca a zaviazal sa zvýšiť investície do domáceho a exportného priemyslu krajiny. Do roku 2030 plánuje získať desať nových zákaziek na jadrové elektrárne v zahraničí

Hlavnou konkurenčnou výhodou KHNP, že je schopná dodržať termíny a rozpočet, s čím majú napríklad problém aj francúzska štátnu spoločnosť EDF aj americký Westinghouse. Český väčšinový štátny podnik ČEZ v máji oznámil, že vstupuje s kórejskou spoločnosťou do exkluzívnych rokovaní o výstavbe dvoch jadrových reaktorov v Dukovanoch.

Rozhodnutie ponechalo bokom konkurenčných uchádzačov o tender, EDF aj Westinghouse. Obaja porazení uchádzači koncom leta podali sťažnosť na český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže a ten začal formálne konanie.

Sťažnosť EDF, ktorú v októbri adresovala Komisii však teraz otvorila nový právny kanál – exekutíva preskúma, či je zmluva v súlade s nariadením o zahraničných dotáciách (Foreign Subsidies Regulation – FSR). Podľa Európskej komisie zahraničné dotácie v posledných rokoch narušili vnútorný trh EÚ. Príjemcom totiž poskytli nespravodlivú výhodu pri získavaní  zákaziek verejného obstarávania v EÚ na úkor spravodlivej hospodárskej súťaže.

Pred nariadením, ktoré vstúpilo do platnosti v júli 2023, boli dotácie poskytované vládami krajín mimo EÚ nekontrolované, zatiaľ čo dotácie poskytované členskými štátmi podliehajú dôkladnej kontrole podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci. Nová legislatíva má za cieľ zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetky spoločnosti pôsobiace na jednotnom európskom trhu.

Česi chcú pri výstavbe nového jadrového bloku garanciu jeho ceny aj termínu dokončenia

Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý týždeň presviedčal Česku republiku, aby uprednostnila v tendri na stavbu jadrového bloku v Dukovanoch francúzsku štátnu spoločnosť EDF pred kórejskými alebo americkými konkurentmi.

Slovensko riziko nevníma

FSR umožňuje Bruselu skúmať spoločnosti z krajín mimo EÚ, ktoré sa uchádzajú o verejné súťaže v hodnote viac ako 250 miliónov eur. Cieľom nariadenia je posúdiť, či majú prospech z nespravodlivej verejnej podpory. To je podľa EDF problém kórejskej spoločnosti. Tá sa v zmluve s ČEZ zaručila, že ani jeden reaktor nebude stáť viac ako 8,65 miliardy eur a prípadné prekročenie rozpočtu vykryje kórejská vláda. Francúzi v tom vidia nedovolenú štátnu subvenciu, ktorá umelo zvýhodňuje kórejského uchádzača oproti konkurentom.

Na otázku EURACTIV Slovensko, či rezort hospodárstva vníma toto riziko pri prípadnom zapojení KHNP do výstavby slovenského zdroja sa ministerstvo vyjadrilo, že „Slovenská republika sa sústredí na vlastný projekt prípravy nového jadrového zdroja a nebude komentovať súťaže na výstavbu jadrových blokov v iných štátoch.“

Na základe nariadenia už Komisia začala niekoľko antisubvenčných vyšetrovaní vrátane dvoch prípadov vlani v apríli proti dvom čínskym konzorciám, ktoré sa uchádzali o projekt solárnej fotovoltiky v Rumunsku, a februárového prípadu proti čínskym výrobcom vlakov v Bulharsku.

V tejto chvíli ešte nebolo začaté žiadne konanie. Na základe informácií poskytnutých EDF však Európska komisia môže začať predbežné preskúmanie a ak existujú dostatočné dôkazy, môže začať hĺbkové vyšetrovanie.

Hovorca českého ministerstva priemyslu a obchodu pre portál Euractiv povedal, že „nie je na nás, aby sme sa vyjadrovali k detailom následných procesov“.

Výstavbu nového jadrového zdroja komplikuje povinné úložisko vyhoretého paliva aj zmena klímy

Nový jadrový zdroj sľubovali pred voľbami politici, jadrová energia dominuje aj v energetických plánoch Slovenska. Nemusíme čakať na výstavbu predražených reaktorov, na dekarbonizáciu energetického mixu máme geotermál, vietor a slnko, dostupné tu a teraz, odkazujú odborníci.

Finančný harmonogram oznámia do konca oktobra

Podľa premiéra Roberta Fica má šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková má predložiť do 30. októbra materiál, ktorý „bude ďalším výrazným posunom dopredu v už samotných rozhodovacích procesoch pri zaobstarávaní nového jadrového bloku.“

Ministerka upresnila, že materiál o harmonograme a o podmienkach financovania výstavby nového jadrového bloku vypracujú spoločne ministerstvo hospodárstva a financií.

To potvrdil aj samotný rezort pre EURACTIV Slovensko. „Slovenská republika sa sústredí na vlastný projekt prípravy nového jadrového zdroja. Základné kontúry pripravovanej výstavby, ako aj ďalšie súvislosti budú zhrnuté v materiály, ktorý rezort pripravuje na základe uznesenia vlády SR, a ktorý by sa mal byť dokončený v priebehu októbra.“

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »