Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Rok 2024 bol najteplejší v Európe, záplavy zasiahli stovky tisíc ľudí

Minulý rok bol pre Európu najteplejším rokom v histórii s rekordnými teplotami na takmer polovici kontinentu a s rozsiahlymi záplavami najmä v jeho západnej časti. V správe o stave klímy v Európe to dnes uviedla meteorologická služba Európskej únie Copernicus. Rok 2024 bol pre Európu najteplejším rokom s rekordnými teplotami v stredných, východných a juhovýchodných […]
2 min.

Minulý rok bol pre Európu najteplejším rokom v histórii s rekordnými teplotami na takmer polovici kontinentu a s rozsiahlymi záplavami najmä v jeho západnej časti. V správe o stave klímy v Európe to dnes uviedla meteorologická služba Európskej únie Copernicus.

Rok 2024 bol pre Európu najteplejším rokom s rekordnými teplotami v stredných, východných a juhovýchodných regiónoch. Často sa vyskytovali silné búrky a rozsiahle záplavy, ktoré si vyžiadali najmenej 335 obetí a zasiahli odhadom 413-tisíc ľudí.

Kontrast medzi východom a západom

V priebehu roka sa prejavil nápadný kontrast medzi východom a západom, keď na východe panovalo extrémne suché a často rekordne teplé počasie, na západe potom teplé, ale vlhké počasie.

Európa zažila najrozsiahlejšie záplavy od roku 2013. Západná časť kontinentu zaznamenala jeden z desiatich najvlhších rokov v sledovanom období, čo je od roku 1950, uvádza správa.

Európu však trápilo aj sucho. V septembri zhorelo v Portugalsku za jediný týždeň približne 110-tisíc hektárov lesa, čo predstavuje asi štvrtinu celkovej ročnej vypálenej plochy v Európe. Odhaduje sa, že požiare v Európe postihli 42-tisíc ľudí.

Vo všetkých európskych regiónoch tiež nastal úbytok ľadu – v Škandinávii a na Špicbergoch ľadovce zaznamenali najvyššiu mieru úbytku ľadovej plochy v histórii.

Najrýchlejšie sa otepľujúci kontinent

„Správa zdôrazňuje, že Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom a zažíva vážne dopady extrémneho počasia a zmeny klímy. Každý ďalší zlomok stupňa zvýšenia teploty je dôležitý, pretože zvyšuje riziká pre naše životy, ekonomiku a planétu. Musíme sa prispôsobiť,“ uviedla generálna tajomníčka Svetovej meteorologickej organizácie pri OSN (WMO) Celeste Saulová.

Na správe o stave klímy v Európe v roku 2024 (ESOTC 2024), ktorú vydali spoločne Copernicus a WMO, sa podieľalo približne 100 vedcov. Poskytli ucelený pohľad na európsku klímu, a to aj prostredníctvom zdrojov, ako je nová grafická galéria so 130 grafmi a infografikami, uviedol Copernicus.

„Správa za rok 2024 ukazuje, že takmer tretina riečnej siete prekročila prah vysokej povodňovej aktivity a že sa v Európe naďalej zvyšuje tepelný stres, čo zdôrazňuje význam budovania väčšej odolnosti. Keďže 51 percent európskych miest má v súčasnosti špeciálny plán adaptácie na zmenu klímy, podčiarkuje to hodnotu našich informácií, ktoré sú založené na vedeckom poznaní,“ povedala generálna riaditeľka Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) Florence Rabierová.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »