
Když jsem v roce 2021 připravoval volební reportáže ve vyloučených romských lokalitách, nejoblíbenějším politikem tam byl Andrej Babiš (ANO). A odhaduji, že jeho popularita neklesla a bude i letos jedničkou. Proč by měli Romové najednou volit Stačilo!, jak je chcete přesvědčit?
Ono je to tak, že Babiš mluví velmi srozumitelně. Řečí, které rozumíme všichni, tedy i většina Romů. To je sice pěkné, ale ANO zatím na volitelných místech nikdy nenabídlo romské kandidáty, zatímco Stačilo! nám teď dalo velkou šanci. Doslova historickou šanci, protože po 23 letech jsem prvním romským kandidátem, který má konečně možnost usednout v Poslanecké sněmovně. Až se to mezi Romy rozkřikne, nebudou mít důvod hlasovat pro Babiše.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kandidáti Stačilo! v dluzích. Jako poslanci budou vydíratelní, varuje odborník. Konečná o tom ví
Babiš není Rom, nemá prý šanci
Problém je i jinde. Romové sice nadšeně říkají, koho budou volit, ale nakonec do volebních místností nedojdou. Tento rozhovor vzniká v Ostravě, kde volební okrsky ve vyloučených lokalitách hlásí pravidelně volební účast jen na úrovni dvou až pěti procent. Jak chcete Romy dostat do volebních místností?
Na to mám podobnou odpověď. Když budou vědět, že romský kandidát má šanci stát se poslancem parlamentu, tak dojdou i do té volební místnosti. To máte jako na Slovensku při komunálních volbách. Když na starostu kandiduje Rom, přijde volit celá osada, takže u sousedů máme už přes 50 starostů. Babiše volit nešli, to není Rom, ale já se k Romům hrdě hlásím.
Nebude minoritě vadit, že jste od roku 2022 v insolvenci a podle webu Neovlivní.cz se do insolvenčního řízení přihlásili věřitelé s pohledávkami za bezmála 8 milionů korun?
Nejsem v tom sám, v roce 2024 mělo 615 tisíc občanů České republiky přes tři miliony exekucí. A nejhorší situace je u nás v Ústeckém kraji, kde bylo v exekuci 13 procent všech lidí nad 15 let. Být v insolvenci, to ze mě přece nedělá druhořadého občana. A problémy, které má v této republice tolik lidí, by asi měl více řešit i parlament. A ještě něco vám řeknu, kvůli vládě Petra Fialy má každý občan České republiky dluh 100 tisíc korun.
Je to dokonce více. Státní dluh činí na občana ČR skoro 300 tisíc korun. Nemíchejme však hrušky a jablka a pojďme k předvolební kampani. Budete Romy před volbami nějak konkrétně oslovovat? Tedy mimo společné mítinky Stačilo!
Samozřejmě, na tom už pracuji a sestavuji romský volební tým, tohle jsou třeba bratři Jan a Pavel Červeňákovi (představuje část týmu, pozn. red). Romové o nás určitě hodně uslyší, už teď máme i tady v Ostravě podporu nejdůležitějších místních klanů a rodin. Přes 20 let jsme neměli v parlamentu poslance, takže tu letošní šanci bychom měli využít, vždyť je to pro dobro všech Romů. Kandiduji za Ústecký kraj z třetího místa, to je dost dobrá pozice.
Šance tam je, ale musíte jí asi trochu pomoci. V posledních sněmovních volbách v roce 2021 třeba strana SPD získala 9,56 % hlasů, což stačilo na 20 poslanců, takže na kandidáty ze třetí pozice se nedostalo. Pokud tedy někoho nepředběhli díky preferenčním hlasům. Pracujete na možnosti, že vás Romové během hlasování vykroužkují na druhou či první pozici v Ústeckém kraji? Pak by byla Sněmovna jistá.
Šanci mám, ale musí mi opravdu pomoci romští voliči z Ústeckého kraje. Na kandidátkách jiných politických stran a hnutí, které se podle předvolebních průzkumů dostanou do parlamentu, asi žádný jiný Rom nebude mít tak vysokou pozici jako já.
Romové v parlamentu chybí skoro čtvrtstoletí
Kdy naposledy Romové seděli v Poslanecké sněmovně?
To je hodně dávno. Poslední silné zastoupení jsme v parlamentu měli po revoluci, po prvních svobodných volbách v červnu 1990. Romská občanská iniciativa (ROI) tehdy kandidovala společně s Občanským fórem (OF) a získali jsme asi 8 poslanců a měli jsme i vlastní romský poslanecký klub. Dneska jsou to už legendární jména, poslancem byl například Ondřej Giňa, Karel Holomek nebo Klára Samková. Ve volbách v roce 1992 ještě uspěl Ladislav Body za KSČM. V samostatné České republice se do Sněmovny zatím dostal jediný náš zástupce, v roce 1998 to byla Monika Horáková Mihaličková na kandidátce Unie svobody. Od roku 2002 nemáme v parlamentu nikoho, to je přes 20 let.
Není to podivné, když podle vládního odhadu žije v Česku nejméně 250 tisíc Romů?
Je to smutné, a proto to teď znova zkusíme.
V roce 1992 uspěl Ladislav Body díky KSČM, teď vám podali ruku opět komunisté. Ztotožňujete se s programem Stačilo!, a v čem nejvíce?
Samozřejmě, je to dobrý program, jinak bych přece za hnutí Stačilo! nekandidoval.
Můžete být konkrétnější?
Tak nám Romům se hlavně líbí vstřícný postoj Kateřiny Konečné. A já už jsem se s ní dohodl i na určitých krocích, které se udělají, pokud v parlamentu uspěji.
Na jakých třeba?
Souvisí to například s Radou vlády pro národnostní menšiny. Obecně je to tak, že Romové musejí více rozhodovat sami o sobě, a to bez zastoupení v parlamentu není možné.
Schengen a diskriminace
Stačilo! nevylučuje, že uspořádá referendum o vystoupení ČR z Evropské unie. Mnoha Romům ale svobodné cestování v schengenském prostoru vyhovuje, tisíce obyvatel slovenských osad získávají bez větších překážek práci v Česku, zatímco čeští Romové pracují v Německu nebo Holandsku. Proč rušit něco, co minoritě tolik pomáhá?
Zavírat hranice nikdo nechce, tohle není aktuální problém. Podle mě je nejhorší, že vláda Petra Fialy už několikrát dokázala, že považuje Romy za méněcenné občany. A to už stačilo, takovou vládu Romové nechtějí.
Takže volební agitace?
Ano. Romové, volte Stačilo!
Jaké největší problémy aktuálně řeší romská menšina?
Pokračující diskriminaci na trhu práce. To je asi největší kámen úrazu, alespoň já to tak cítím.
Čili rasismus na trhu práce? Zaměstnavatelé pořád řeší barvu pleti, než někoho přijmou?
Nenazval bych to otevřeným rasismem a vlastně to už není tolik o barvě pleti jako spíše o zažitých stereotypech. Zaměstnavatelé to často vidí tak, že kdo je Rom, ten je i zloděj a nepoctivý člověk. Tak ho nepřijmou do práce.
Ukrajinci, neziskovky a červený kohoutek
A pokud jde o bydlení Romů?
To je stejně velký úkol, kterým bych se jako poslanec musel vážně zabývat. Romská komunita dnes z velké části vlastně vůbec nebydlí v bytech, ale pouze na ubytovnách. Pro rodiny s malými dětmi je to naprosto nevhodné prostředí. Problém je o to větší, že vláda Petra Fialy dokázala s bydlením účinně pomoci mnoha tisícům ukrajinských uprchlíků, ale Romům pomoci nedokáže. Fiala nás považuje za druhořadé občany.
Předchozí vlády byly k Romům vstřícnější?
Nebyly, nám už vlastně nikdo nepomáhá přes 30 let.
A co byznys s chudobou?
Podle mě je tu především velký problém s romskými a proromskými neziskovými organizacemi, které inkasují obrovské peníze na řešení romské problematiky, ale ve skutečnosti Romům moc nepomáhají. Za mě by bylo třeba udělat plošný audit všech těchto neziskovek a zjistit, kam ty peníze reálně jdou. Co jsem osobně zjistil o některých projektech, tak někdy je to i na úrovni, že za miliony korun nakonec sdělí Romům, že červený kohoutek označuje teplou a modrý studenou vodu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bizarní kličkování Okamury kvůli referendu o NATO. Připustil, že by k němu sám nešel
