Dva příklady za všechny ze světa showbyznysu: Známý influencer Marek Valášek, který vystupuje pod přezdívkou Datel – dnes šestadvacetiletý muž, který nedokázal splácet své dluhy. Osobní bankrot vyhlásil už v roce 2021, kdy mu bylo 23 let. Charlotte Štiková (sestra Ornelly Štikové), dnes již Stefanová, má ve 28 letech šestadvacet exekucí. Většina jsou prý dluhy za jízdu na černo. Dluhy se nevyhýbají ani populárním mladým Čechům.
ČTĚTE TAKÉ: Výběr ojetých vozů je složitější, zájem přesto roste. Na co dávat při koupi pozor?
„Dopadlo to tak, že tam mám kvůli tomu větší dluh. Všechno za MHD tam nebude, myslím si, že tam bude ještě operátor,“ uvedla Charlotte v podcastu Dluh není tabu. Ani jí se dluhy nedařilo splácet. „Takže jsem se na to nakonec vykašlala. Určitě teď do toho ale půjdu zase, protože mám rozjednané nějaké projekty, kde bych měla vydělat nějaké peníze, a tak bych to mohla konečně smáznout,“ prohlásila.
Exekuce už kolem 20 let
Dluhy mladých začínají být podle odborníků problém. „Bohužel, co sledujeme – a možná se to objeví i ve výročních statistikách – že se nám zvyšuje počet lidí v exekucích, v průměru kolem věku dvaceti let, což je pro nás zarážející,“ sdělil pro CNN Prima NEWS prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.
Mladých Čechů v exekuci je nyní téměř dvacet tisíc, v drtivé většině jde o nezaplacené služby telefonních operátorů. Alarmující je ale zejména celkový objem problematických dluhů u mladých. Z dat dluhových registrů vyplývá, že mladí – tedy i ti, co zatím nejsou v exekuci – už nesplácí dluhy v celkové hodnotě 1,7 miliardy korun, meziročně přitom tato částka narostla o třicet procent.
V tomto případě pak největší částku tvoří krátkodobé úvěry na spotřebu.
„V prodlení má nejmladší věková skupina průměrně 118 tisíc korun na dlužníka. Je to sice nejméně ze všech věkových skupin, ale u takto mladých lidí je horšící se platební morálka varovným signálem a impulsem k posilování finanční gramotnosti,“ zdůraznil pro CNN Prima NEWS Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.
Prezident Exekutorské komory ČR dodal, že mladí lidé žijí zejména na sociálních sítích. „Právě tam vidí své ‚guru‘, kteří žijí v dostatku nebo v nadbytku. Možná se jim nějak chtějí zavděčit,“ přemítal.
ČTĚTE TAKÉ: Velký podvod v brněnské Pokémon komunitě. Fanoušek napálil sběratele, přišel si na miliony
„Ačkoli na to zatím neexistuje žádný průzkum, tak mladí dlužníci často pocházejí z rodin, kde byli jejich rodiče zvyklí žít v dluzích a v exekucích. Pokud nemají dobré vzory v rodině, ve škole, kde se učí finanční gramotnost skrze testy typu ‚vyberte správně z vyznačených možností‘… A když se podívám na státní rozpočet, tak to také není příklad pozitivního nebo dobrého hospodaření,“ nechala se slyšet Jana Tatýrková, výkonná ředitelka Asociace inkasních agentur.
Nejvíc se přitom platební morálka zhoršuje v souvislosti s Vánocemi. Experti proto varují před zbytečným zadlužováním.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Směřujeme k bankrotu, vzkázal Tlustý. Zadlužování zastaví pád vlády a progresivní daň, míní Škromach
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.