
Americké operácie mäkkej sily v tejto novej ére, ktoré budú pravdepodobne nasledovať po ďalekosiahlych reformách USAID a USAGM v rámci Trump 2.0, budú kreatívnejšie, príťažlivejšie a efektívnejšie ako všetky predchádzajúce.
Trumpov výkonný príkaz z minulého týždňa o odstránení Americkej agentúry pre globálne médiá (USAGM), ktorého odôvodnenie tu bolo vysvetlené v súvislosti so zastavením štátneho financovania ideologicky radikálnej propagandy, odsúdili kritici ako smrteľnú ranu americkej mäkkej moci. Tento orgán je zodpovedný za Hlas Ameriky, Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda a Rádio Slobodná Ázia, okrem iného aj za niekoľko ďalších kanálov zameraných na zahraničie. Je preto pochopiteľné, prečo sa niektorí obávajú následkov.
Realita je však taká, že ich prevádzka sa pravdepodobne po určitom čase obnoví, aj keď pravdepodobne prostredníctvom verejno-súkromných partnerstiev v zahraničí namiesto čisto štátnych podnikov v USA a len s rovnako zmýšľajúcimi partnermi, ktorí zdieľajú populisticko-nacionalistický svetonázor Trumpa 2.0. Pre upresnenie, 950 miliónov dolárov, ktoré USAGM požadoval na tento rok, by sa mohlo efektívnejšie využiť na financovanie zahraničných expertov, influencerov, médií atď., ktorí sú z miest, ktorých verejnosť chcú USA ovplyvniť.
To sa už dialo prostredníctvom USAID, ktoré je tiež vypitvané a transformované, ako tu bolo vysvetlené začiatkom februára, takže sa buď vráti k svojmu pôvodnému zameraniu na projekty fyzického rozvoja, alebo rozdelí zodpovednosť za informačnú vojnu s tým, čo zostane z USAGM. V každom prípade ide o to, že sa očakáva, že vplyvové operácie USAGM a priamejšie zasahovanie USAID budú v dôsledku reforiem Trumpa 2.0 menej centralizované ako predtým a v oveľa väčšej miere outsourcované.
Budú tiež optimalizovaní nahradením ich ideologicky radikálnej agendy oveľa pragmatickejšou agendou jeho tímu, ktorá rezonuje s oveľa širším publikom, a budú sa oveľa viac spoliehať na informované osobnosti v zahraničí, ktoré majú lepší zmysel pre miestny pulz ako byrokrati z DC. Konečným výsledkom je, že americká mäkká sila bude menej viditeľne prepojená s USA, účinnejšie vyladená pre cieľové publikum a propagovaná tým, čo možno opísať ako oveľa viac „agentov vplyvu“ ako doteraz.
Je to posledný bod, ktorý vystihuje podstatu Trumpových reforiem. Ako úspešný podnikateľ Trump oceňuje voľný trh, a preto uvažuje o oslobodení takzvaného „trhu nápadov“ od toho, čo považuje za USAID a nadvládu USAGM. Namiesto toho, aby udržiaval tento trh „neslobodný“ tým, že by im dal naďalej diktovať redakčné preferencie, chce obmedziť ich úlohy väčšinou na financovanie a dohľad nad rovnako zmýšľajúcimi zahraničnými dodávateľmi, ktorí potom budú fungovať ako „agenti vplyvu“.
Problémom však je, že ich hostiteľské krajiny by mohli replikovať americkú FARA, ako to nedávno urobilo Gruzínsko, aby zistili, ktorí vysielatelia, ovplyvňovatelia, médiá atď. dostávajú zahraničné finančné prostriedky, a potom ich zaviazali, aby o tom informovali svojich divákov, aby to mohli mať na pamäti pri konzumácii svojho obsahu. Mohli by sa tiež nariadiť ďalšie povinnosti, aby sa takéto opatrenia stali príliš obtiažnymi na to, aby s nimi mnohí súhlasili, ako napríklad pravidelné a podrobné podávanie správ o svojich aktivitách, čím sa tento plán obmedzí.
Tu je gruzínsky precedens opäť relevantný, pretože tento príklad ukazuje, ako agresívne budú USA tlačiť späť aj proti priateľským vládam, ktoré používajú vlastnú FARA v USA ako model pre svoju legislatívu o zahraničných agentoch. Samozrejme, je samozrejmé, že takáto reakcia silne naznačuje, že Amerika je skutočne vinná z úmyslu tajne financovať zahraničné osobnosti za ovplyvňovanie ich spoločností, ale nie všetky cielené vlády sú také silné ako gruzínska, aby tomuto tlaku odolali.
Okrem toho, väzby USAID a USAGM na CIA môžu viesť k tomu, že ich nástupcovia nepriamo nasmerujú peniaze k tým istým osobám, aby im pomohli vyhnúť sa kontrole, ak žijú v krajinách, ktoré majú vlastnú verziu FARA, čo môže nastať prostredníctvom crowdfundingu, ako aj príjmov z reklám z amerických platforiem, ako sú YouTube a X. Vlády by mohli uzákoniť, že stránky crowdfundingu, obmedzia však zahraničné súdne dary na mená svojich darcov v ich jurisdikcii. poriadku.
Naopak, zakročiť proti americkému financovaniu, ktoré môže CIA nepriamo nasmerovať k zahraničným osobnostiam prostredníctvom YouTube a príjmov z reklamy X na príkaz USAID a/alebo USAGM, je zložitejšie, pričom jedinou realistickou možnosťou je legálne zaobchádzať so všetkými ovplyvňovateľmi nad určitý počet sledovateľov ako so zahraničnými agentmi. Za týchto okolností by USA mohli povzbudiť svojich „agentov vplyvu“, aby utiekli do zahraničia pod zámienkou, že to porušuje ich slobody, a potom budú beztrestne pokračovať v produkovaní svojho obsahu.
Vyššie uvedená zámienka môže byť dostatočná na to, aby cieľové publikum negatívne neposudzovalo postavy, ktoré odchádzajú, aby sa vyhli dodržiavaniu legislatívy podobnej ich vláde FARA, čím sa zabezpečí, že si stále udržia väčšinu svojich priaznivcov napriek tomu, že žijú v zahraničí, a tým zachránia operáciu vplyvu. V takom prípade by nezáležalo na tom, keby orgány požiadali, aby YouTube alebo X zakázali prístup k účtom týchto postáv v rámci ich jurisdikcie, pretože ich publikum by potom namiesto toho mohlo používať bezplatné siete VPN.
Očakáva sa, že americkí „agenti vplyvu“ – z ktorých niektorí môžu dokonca takto pôsobiť bez ich vedomia, ak im CIA nepriamo privedie finančné prostriedky cez YouTube alebo X, aby ich finančne podnietili, aby pokračovali vo vytváraní svojho obsahu – sa očakáva, že rozšíria svoje publikum a budú mať vplyv. Americké operácie mäkkej sily v tejto novej ére, ktoré budú pravdepodobne nasledovať po ďalekosiahlych reformách USAID a USAGM v rámci Trump 2.0, budú preto kreatívnejšie, príťažlivejšie a efektívnejšie ako všetky predchádzajúce.
Andrew Korybko
