
Nový americký minister zahraničia Marco Rubio krátko po svojom nástupe do úradu absolvoval prvé rozhovory s americkými spojencami z niekoľkých oblastí sveta. Volal si okrem iného s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorého uistil o ďalšej americkej podpore v napätej situácii na Blízkom východe.
V rozhovore so svojím filipínskym náprotivkom Enriquem Manalom zase kritizoval počínanie Číny v Juhočínskom mori, kde podľa neho vykonáva „nebezpečné a destabilizačné“ aktivity, informovala agentúra Reuters.
Rubia v pondelok schválil Senát ako prvého ministra novej vlády prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa ujal funkcie v rovnaký deň. Nový šéf diplomacie má na rozdiel od ďalších Trumpových ministrov jednomyseľnú podporu republikánov aj opozičných demokratov. Býva označovaný za „jastraba“ vo vzťahu k Číne, Iránu alebo Kube a Venezuele.
„Minister Rubio konštatoval, že čínske rokovanie podrýva mier a stabilitu v regióne a je v rozpore s medzinárodným právom,“ uviedla americká diplomacia vo vyhlásení k rozhovorom.
Čína predvlani vydala mapu, v ktorej vymedzila svoj nárok na prakticky celé Juhočínske more, vrátane častí, na ktoré vznášajú nárok Filipíny, Vietnam, Indonézia, Malajzia a Brunej. Toto more je bohaté na ryby, zrejme skrýva aj rozsiahle zásoby ropy a zemného plynu a vedú tam významné námorné trasy.
V rozhovore s Netanjahuom Rubio premiéra uistil, že pre Trumpa je ďalšia podpora Izraela „absolútnou prioritou“. Hovoril o situácii v Pásme Gazy, kde momentálne trvá prímerie medzi Izraelom a radikálnou organizáciou Hamas dojednané v posledných dňoch vlády Trumpova predchodcu Joea Bidena.
Rubio hovoril aj s opozičným kandidátom na venezuelského prezidenta Edmundom Gonzálezom a neformálnou vodkyňou opozície Máriou Corinou Machadovou, ktorým vyjadril podporu novej vlády pre ich snahu o návrat demokracie v krajine, ktorej bez ohľadu na výsledky minuloročných volieb vládne autoritársky vodca Nicolás Mad.
