Alkoholová intolerance je stav, kdy tělo nedokáže efektivně odbourávat alkohol. K tomu totiž potřebuje specifické enzymy, které u osob s alkoholovou intolerancí buď chybí, nebo nepracují správně. Nejdůležitější je enzym aldehyddehydrogenáza 2 (ALDH2), který pomáhá rozkládat alkohol na méně škodlivé látky. Pokud nefunguje, hromadí se v těle toxická látka zvaná acetaldehyd, která způsobuje nepříjemné reakce, jako jsou zarudnutí pleti, nevolnost, bolesti hlavy, bušení srdce, nízký krevní tlak či kopřivka, poznamenal web Cedars-Sinai.
ČTĚTE TAKÉ: Překvapivé zjištění vědců. Jeden druh alkoholu nevadí při hubnutí. Kterému se naopak vyhnout?
Tento problém je často dědičný, což znamená, že pokud máte v rodině někoho s alkoholovou intolerancí, máte větší šanci, že se tento stav projeví i u vás. Takto postižení lidé by se měli vyhýbat konzumaci alkoholu, protože pokračování v pití může vést k vážným zdravotním problémům, zejména k poškození jater.
Jak se alkoholová intolerance liší od alergie na alkohol?
Ačkoli symptomy alkoholové intolerance a alergie na alkohol mohou být podobné, jedná se o dva odlišné stavy. Alkoholová intolerance není imunitní reakcí, ale problémem s metabolismem alkoholu v těle. Naopak alergie na alkohol je imunitní reakce na určité složky alkoholu, jako jsou obiloviny (pšenice, ječmen) nebo přídavné látky (sulfity, konzervanty). Alergie může způsobit vážnější příznaky, jako jsou otoky, dýchací potíže nebo anafylaxe, což je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, zdůrazňuje zpravodajství BBC.
Jak zabránit alkoholové intoleranci?
Pokud máte podezření na alkoholovou intoleranci, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc. Alergolog nebo imunolog může provést kožní testy nebo krevní testy, aby určil, zda jde o intoleranci nebo alergii. Samodiagnóza je nevhodná, protože příznaky mohou být podobné i u jiných zdravotních problémů.
Jediným účinným způsobem léčby alkoholové intolerance je abstinenční režim. Pokud totiž budete i nadále konzumovat alkohol, může to vést k vážnému poškození jater a rozvinutí cirhózy nebo dokonce rakoviny jater. Také je možné, že budou negativně ovlivněny i další orgány a celkové zdraví.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rizikového pití alkoholu v Česku přibývá. Je to alarmující, varuje adiktolog a popisuje důvody
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.