Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Rusíni – kto sme?

Budovanie národného povedomia nie je ľahká vec, zvlášť u národa, ktorý prechádzal desaťročia skrytou i otvorenou etnocídou. Rusíni sú národ, ktorý na Slovensku v rozmedzí desiatich rokov (medzi sčítaniami obyvateľov v rokoch 2011 a 2021) zaznamenal takmer 30-percentný pokles obyvateľov hlásiacich sa k rusínskej národnosti. Vymierame alebo sme asimilovaní? Asi jedno, aj druhé. Preto Rada rusínskych regiónov Slovenska pripravila s finančnou podporou […]
Menej ako 1 min. min.

Budovanie národného povedomia nie je ľahká vec, zvlášť u národa, ktorý prechádzal desaťročia skrytou i otvorenou etnocídou. Rusíni sú národ, ktorý na Slovensku v rozmedzí desiatich rokov (medzi sčítaniami obyvateľov v rokoch 2011 a 2021) zaznamenal takmer 30-percentný pokles obyvateľov hlásiacich sa k rusínskej národnosti. Vymierame alebo sme asimilovaní? Asi jedno, aj druhé. Preto Rada rusínskych regiónov Slovenska pripravila s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín prednáškové turné pod názvom Rusíni – kto sme?, ktorého témou bola história a súčasnosť Rusínov. Podujatia sa uskutočnili piatich obciach severovýchodného Slovenska – v Runine, Výrave, Oľke, Humennom a Stakčíne. Prednáška bola spojená s výstavou portrétov významných rusínskych dejateľov a zlomových dejinných udalostí i s kultúrnym programom v podaní miestnych folklórnych kolektívov.

So spoznávaním ľudových zvykov a tradícií súvisí aj ďalší projekt Rady RuRS podporený Fondom na podporu kultúry národnostných menšín podujatie s názvom Betlehemský večer. To sa uskutočnilo v troch malých rusínskych obciach Zubné, Zbojné a Klenová. Na hodnotných vystúpeniach sa s tradičnými koledami predstavili miestne folklórne skupiny, deti základných i materských škôl. Podujatia, ktoré oživili tradičné kresťanské zvyky, sa stretli s pozitívnym ohlasom u divákov z daných obcí i okolia.

Podporiť národnú kultúru, miestne zvyky a lásku k materinskému jazyku aj v tých najmenších obciach, ktoré sami majú problém zapojiť sa do vyhlásených výziev, bolo hlavným účelom uskutočnených projektov.

Miroslav Bober, predseda Rady RuRS

 

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie