Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Rusko vyradí afganský Taliban zo zoznamu teroristických organizácií

Rusko sa rozhodlo vyradiť radikálne hnutie Taliban zo zoznamu teroristických organizácií. Novinárom to dnes podľa agentúry TASS povedal splnomocnenec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov. Rozhodnutie podľa neho padlo na najvyššej úrovni, proces je však ešte potrebné dokončiť. Odkedy sa v roku 2021 Taliban chopil moci v Afganistane, s ním Moskva pomaly buduje vzťahy, poznamenala […]
Menej ako 1 min. min.

Rusko sa rozhodlo vyradiť radikálne hnutie Taliban zo zoznamu teroristických organizácií. Novinárom to dnes podľa agentúry TASS povedal splnomocnenec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov.

Rozhodnutie podľa neho padlo na najvyššej úrovni, proces je však ešte potrebné dokončiť. Odkedy sa v roku 2021 Taliban chopil moci v Afganistane, s ním Moskva pomaly buduje vzťahy, poznamenala agentúra Reuters. Pripomenula, že šéf Kremľa Vladimir Putin v júli vyhlásil, že Rusko považuje Taliban za spojencov v boji proti terorizmu.

Hnutie však na zozname teroristických organizácií, kam ho ruské úrady pridali v roku 2003, stále figuruje. Jeho vyradenie zo súpisu by bolo dôležitým krokom Moskvy k normalizácii vzťahov s Afganistanom, píše Reuters.

Taliban plánuje za päť rokov vytvoriť 1,5 milióna pracovných miest. Chce prilákať zahraničné investície

Podľa Kabulova síce rozhodnutie padlo, ale treba ich dodržať rôzne právne postupy. „Ministerstvo zahraničia spoločne s (tajnou službou) FSB a sériou ďalších ruských úradov dokončuje právne kroky na odstránenie hnutia Taliban z teroristického zoznamu Ruskej federácie,“ povedal Kabulov.

Lavrov chce pragmatický dialóg s afganskou vládou

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov dnes uviedol, že Moskva je presvedčená o nutnosti viesť „pragmatický dialóg“ so súčasnou afganskou vládou. Taliban síce podľa agentúry Reuters menovite nespomenul, ale okrem iného chválil súčasné afganské vedenie za boj proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), ktorá je v Rusku tiež postavená mimo zákona.

Šéf ruskej diplomacie ďalej vyhlásil, že Spojené štáty by mali Afganistanu vrátiť zhabaný majetok a Západ by mal prijať zodpovednosť za povojnovú obnovu krajiny.

Čo stojí za „boomom“ násilia v Európe? Expert popisuje, ako operuje dnešný Islamský štát

Afganský minister zahraničných vecí Amír Chán Muttakí dnes na stretnutí s Lavrovom a predstaviteľmi susedných krajín v Moskve privítal nedávne rozhodnutia Kazachstanu a Kirgizska vyňať niekdajších povstalcov zo zoznamu zakázaných skupín.

„Oceňujeme tiež pozitívne vyjadrenia vysokých predstaviteľov Ruskej federácie v tomto ohľade a dúfame, že sa čoskoro dočkáme ďalších efektívnych krokov,“ povedal Muttakí.

Žiadny štát neuznal Taliban ako legitímne vedenie

Islamistické hnutie Taliban sa vrátilo k moci v Afganistane v auguste 2021 počas stiahnutia amerických a ďalších zahraničných vojsk z krajiny. Pôvodne sľubovalo, že bude konať miernejšie ako za svojej predchádzajúcej vlády v 90. rokoch, ale obmedzuje práva občanov, predovšetkým žien.

Žiadny štát doteraz oficiálne neuznal Taliban ako legitímne vedenie krajiny, hoci Čína a Spojené arabské emiráty akceptovali jeho veľvyslancov, poznamenal Reuters.

Taliban rozšíril zoznam prísnych pravidiel: Ženský hlas je na verejnosti zakázaný, žiadny spev ani recitácia

Putin v júli podľa agentúry Interfax vyhlásil, že Taliban vládne v Afganistane, a má preto záujem na domácej stabilite, čiže je podľa neho spojencom Ruska v boji proti terorizmu. Podľa analytického Carnegieho strediska Moskva pravdepodobne usiluje o užšiu spoluprácu s Kábulom v boji s Islamským štátom, ktorý sa prihlásil k marcovému útoku na koncertnú sieň na okraji Moskvy, ktorý si podľa úradov vyžiadal na 145 mŕtvych a stovky zranených.

Rusko má s Afganistanom komplikovanú históriu. V roku 1979 vtedajší Sovietsky zväz podnikol do krajiny inváziu, jej cieľom bolo udržať v krajine nastolený spriatelený režim, avšak v boji s mudžáhidmi ZSSR utrpel ťažké straty a po takmer desiatich rokoch sa vojská vyslané Moskvou stiahli.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »