7.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nasim_Uddin).
Nielen ľudia, ale aj rastliny majú svoje vlastné požiadavky. Ruže sú krásne kvety, ktoré zdobia nejednu záhradu. Aby ste sa mohli tešiť z ich krásy počas celej sezóny, musíte mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí. Niektoré z nich nemajú nič spoločné so starostlivosťou.
Prečo ruže nekvitnú?
Foto: shutterstock/Nasim_Uddin
Ruže sú najobľúbenejšie kvety, ktoré si väčšina z nás vyberá na pestovanie v záhrade. Predtým, ako sa rozhodnete pre ich výsadbu, musíte sa oboznámiť nielen s tým, ako sa o kríky starať, hnojiť ich a zastrihávať. V procese zdravého rastu je dôležité aj správne susedstvo. Spoločenstvo je veľmi dôležité nielen medzi ľuďmi, ale aj vo svete rastlín.
Záhradné ruže nebudú rásť v blízkosti týchto rastlín. Zmeňte ich spoločnosť
Pri oboznamovaní sa so špecifikami ruží ste určite narazili na informácie o vhodnom mieste pre túto rastlinu. Ide o miesta, na ktoré dopadá veľa slnečného svetla a ktoré sú chránené pred silnými nárazmi vetra. Kvety ocenia pôdu s kyslosťou medzi 6 a 7 pH. Okrem toho musí byť pôda úrodná a dobre odvodnená. Preto ako potenciálni susedia kráľovnej záhrady v prvom rade vypadávajú vresy, rododendrony, japonské skimie a pierisy japonské. Ide o rastliny, ktoré vyžadujú nízke pH – a práve tým sa vyznačuje silne kyslá pôda. Ďalšími v poradí budú čemerice záhradné a jazyčníky, ako aj záružlie močiarne. Títo zástupcovia majú vysoké nároky na pôdnu vlhkosť, čo by mohlo viesť k hnilobe koreňov ruží a následne k oslabeniu úrody. Väčšina konfliktov vzniká kvôli otázkam substrátu a individuálnym preferenciám. Nájdu sa však druhy, ktorých spoločnosť môže perle našej záhrady napriek rovnakým nárokom znepríjemniť život.
Nikdy nevsádzajte ruže v okolí pierisu japonského.
Foto: shutterstock/PQK
Choroby ruží súvisia so spoločnosťou, do ktorej ich vysádzate. Doprajte kvetom oddych
Ak chcete pestovať krásne kríky, ďalšou skupinou, ktorá by nemala byť v záhone s ružami, sú: veternica hupehenská, stavikrv vtáčí, mäta, bambus, čerkáč a zbehovec plazivý. Rozsiahle rastliny súťažia o vodu a živiny, ktoré kvety potrebujú na svoj rast. Uvedené druhy majú schopnosť rýchleho rastu, takže ruže im nedokážu konkurovať ako rovnocenné. Podobnú hrozbu predstavujú vysoké stromy, kríky a trvalky. Tie okrem minerálov pripravujú svetlomilné kvety aj o slnečné svetlo. Nedostatok sa často stáva príčinou vzniku mnohých chorôb, ako je hrdza ružová, múčnatka a čierna škvrnitosť. Najbezpečnejšími spoločníkmi však budú levanduľa, rozchodník, sápa hľuznatá a pivonka.
K ružiam môžete kľudne vysadiť sápu hľuznatú.
Foto: shutterstock/weha
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Strihanie ruží v lete. Čo možno urobiť, aby ruže kvitli až do neskorej jesene?
Nevyhadzujte banánovú šupku a „nakŕmte“ ňou ruže vo svojej záhrade
The post Ruže nechcú kvitnúť? Za všetko môže sused. To ma roky učila moja babička appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.