
Agentúra Reuters získala prístup k dokumentu o Hnutí 23. marca v Konžskej demokratickej republiky. Experti OSN v ňom tvrdia, že rebeli na východe krajiny sú ovládaní vládou v susednej Rwande. Viacerí medzinárodní aktéri ju v minulosti obviňovali z podpory povstalcov, správa pochádza z Reuters.
Experti tvrdia, že Rwanda poskytla skupine M23 výcvik, vojenské zariadenia a „technicky vyspelé systémy schopné ničenia cieľov vo vzduchu“ čo podľa nich rebelom poskytlo „zásadnú taktickú výhodu“ v bojoch proti konžskej armáde.
V správe OSN sa uvádza, že Rwanda vo svojom výcvikovom stredisku Gabiro hostila vodcov konžských povstalcov a na výcvik militantov z M23 využívala aj dve svoje vojenské strediská.
Rwanda zároveň „drasticky zvýšila“ počet svojich vojakov na východe KDR pred ofenzívou M23. Konzervatívny odhad expertov je, že v konžských provinciách Severné a Južné Kivu pôsobilo asi 6000 rwandských vojakov.
M23 vedie povstanie na východe KDR už roky, avšak od januára tohto roka významne postúpilo a dobylo veľké mestá Goma a Bukavu. Rwanda dlhodobo popierala, že M23 poskytuje podporu a tvrdila, že jej jednotky konajú v sebaobrane proti milíciám zloženým z etnika Hutuov na východe KDR známym ako Demokratické sily pre oslobodenie Rwandy.
V správe experti OSN tvrdia, že podpora pre M23 zo strany Rwandy nebola primárne zameraná na boj proti FDLR, ale cieľom bolo „dobyť dodatočné územia“.
Hovorkyňa rwandskej vlády Yolande Makolová v stredu pre agentúru Reuters uviedla, že správa „skresľuje dlhodobé obavy Rwandy o bezpečnosť v súvislosti s pretrvávajúcou hrozbou zo strany FDLR a jej pridružených skupín, čo si vyžaduje vojenské opatrenia v pohraničných oblastiach“.
Boje na východe KDR sa oficiálne skončili minulý piatok mierovou dohodou, ktorú podpísali ministri zahraničných vecí KDR a Rwandy vo Washingtone. Sprostredkovali ju Spojené štáty, Katar a Africká únia.
