
Status městského elektromobilu se dnes netýká pouze mainstreamových automobilek, ale i těch prémiových. Ne vždy platí, že čím dražší, tím dále ujede a tím rychleji se dobije. I některým prémiovým elektromobilům stačí najet na dálnici a za chvíli musí znovu nabíjet. Ovšem Audi, jakožto jeden z mála výrobců, si stále drží prémiovost i v těchto parametrech. Zejména pak s novou A6 e-tron Sportback.
K TÉMATU: Elektromotor je u nového Audi A6 hlasitější než ten spalovací. Diesel potěší spotřebou
Tohle auto bylo doslova stvořeno k tomu, aby bez problému zvládalo i dlouhé vzdálenosti. Zřejmé je to už při pohledu na karoserii, která se řídí heslem „aerodynamika na prvním místě“. Výsledek je však fenomenální – součinitel odporu vzduchu Cx je totiž pouze 0,21 (v případě varianty Avant je to Cx 0,24). Nutno ale podotknout, že aerodynamika je tu trochu na úkor designu.
Nicméně hodně záleží na specifikaci. Zrovna náš testovaný kousek v pískové barvě a s dvoubarevnými disky kol zase tak špatně nevypadal. Asi největší parádu napříč verzemi pak dělají přední světlomety s technologií Matrix LED a vzadu s OLED. Nejenže skvěle svítí, ale dokonce umí skrze středový displej měnit svůj světelný podpis. A pak je tady ta platforma…
Elektromobil levnější než benzíňák
Nese označení PPE a Audi ji vyvíjelo spolu s Porsche. Doposud ji však využívaly pouze vozy SUV – Audi Q6 e-tron a Porsche Macan. Ve svých útrobách ukrývá obrovskou 100kWh baterii, která je složena z dvanácti modulů vyrobených z niklu, kobaltu a manganu v poměru 8:1:1, což zajišťuje skoro o třetinu vyšší hustotu energie než v případě předchozích e-tronů.
Výsledkem jsou tedy menší rozměry akumulátoru, nižší hmotnost a samozřejmě delší dojezd i rychlejší nabíjení samotného auta. Podle výrobce by tak nová A6 e-tron Sportback měla zvládnout ujet přes 751 kilometrů a z deseti na osmdesát procent kapacity baterie se dobít výkonem až 270 kW za pouhých 21 minut. Bavíme se samozřejmě o verzi Performance s jedním elektromotorem o výkonu 367 koní umístěným na zadní nápravě.
Úplným základem je provedení s kapacitou baterie 83 kWh, která posílá energii taktéž elektromotoru na zadní nápravě, ovšem s výkonem „jen“ 210 kW. V tomto případě automobilka hovoří o dojezdu 622 kilometrů. Pokud bychom pak porovnali základní elektrickou variantu Audi A6 e-tron Sportback a základní spalovací A6 sedan, tedy dvoulitrový naftový čtyřválec s výkonem 204 koní, je diesel pouze o 27 tisíc levnější.
Interiér zůstává všude stejný
Kdybychom pak k elektromobilu chtěli co možná nejvíce odpovídající spalovací derivát, byl by to benzinový šestiválec s mild-hybridní technologií a výkonem 367 koní. Ten už začíná na částce 1 878 900 Kč, zatímco e-tron od 1 676 900 Kč. Co se týče námi testovaného provedení Performance, tak vychází na nejméně 2 016 900 Kč.
Nutno ale podotknout, že Audi A6 e-tron a klasická A6 jsou dvě zcela odlišná auta, která spolu sdílí prakticky jen část názvu a architekturu interiéru. Nicméně ta je v poslední době stejná u všech nově představených Audi. Dominantou jsou tedy dva velké displeje na vrcholu přístrojové desky s tím, že si lze připlatit za ještě jednu obrazovku pro spolujezdce.
Nechybí tu však ani hranatý kožený volant, tradiční volič automatické převodovky, luxusní ambientní osvětlení ani hromada odkládacích schránek. Co nás mile překvapilo, je, že i přes karoserii Sportback je vzadu spousta místa i pro vyšší cestující. Bez odřených kolen či hlavy si sem pohodlně sednou i cestující s výškou okolo 188 centimetrů. No a kufr, ten pobere až 502 litrů nákladu.
Dálnice už není nepřítelem
Teď už se ale pomalu dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to je test nabíjení a reálného dojezdu na dálnici. Ten jsme prováděli na dálnici D1 na trase z Prahy do Brna a výsledek nás více než překvapil. Na cestu jsme vyráželi ve čtyřech lidech, naložení batohy, samozřejmě plně dobití a se zapnutou klimatizací na 22 stupňů, přičemž venku bylo ještě o zhruba pět stupňů více. Jinak slunečno a prakticky bezvětří.
Na tachometru jsme tedy nastavili 135 km/h, aby reálná rychlost byla plus mínus těch 130 km/h, a vydali jsme se ze Zahradního Města v Praze na okraj Brna. Jak je ale dobře známo, tak se jízda po D1 neobešla bez zúžení a některých ucpanějších úseků. Ve finále jsme se tedy pohybovali průměrnou rychlostí lehce pod sto kilometrů v hodině.
I to samozřejmě Audi A6 e-tron pomohlo, každopádně to nemění nic na tom, že 200kilometrovou trasu do Brna jsme absolvovali se spotřebou 17,5 kWh. V baterii tak stále zůstalo 66 procent kapacity a dojezd na dalších 383 kilometrů, to je fantastické. Bez nutnosti nabíjet bychom se tedy vrátili i zpět do Prahy. Jenže to jsme nechtěli, protože Brno bylo pouhou zastávkou na cestě do polského zábavního parku Energylandia nedaleko Osvětimi.
Spotřeba nižší než u Audi RS 6
Pokračovali jsme tedy dále až do Nového Jičína, kde nás čekalo nabíjení, které nám zaručí to, že v Polsku nebudeme muset už vůbec dobíjet. Ujeli jsme tedy dalších 140 kilometrů na rychlonabíječku (350 kW), přičemž z baterie nám opět ubylo jen něco málo přes dvacet procent. Spotřeba se přitom držela okolo 17 kWh/100 km.
Nabíjení to ale samozřejmě nebylo ideální, jelikož v baterii bylo stále 40 procent a my potřebovali nabít do stovky. Překvapivě ale stačil přibližně čtyřicetiminutový nákup v přilehlém obchodě a bylo hotovo. Do cíle už jsme auto vůbec nešetřili, takže padlo i nějakých 140 km/h na dálnici, ovšem na dojezdu ani spotřebě se to nijak zvlášť nepodepsalo.
Velký podíl na tom má bezpochyby skvěle fungující plachtění. Stačí se rozjet, pustit pedál a Audi A6 e-tron si i na rovině dokáže dlouhou dobu udržet velmi podobnou rychlost. Jo, ten nízký součinitel odporu vzduchu je opravdu znát! Cestu do polské Energylandie, ježdění po okolí i návrat do Nového Jičína jsme pak už hravě zvládli.
450 dálničních kilometrů je reálných
Po téměř 350 kilometrech svižné jízdy v baterii stále zůstalo něco kolem 20 procent. Protentokrát už nám však stačilo nabít pouze na osmdesát procent, takže jsme byli zvědaví, jak rychle Audi potřebných šedesát procent dobije. Po zahájení nabíjení se okamžitě nabíjecí výkon vyhoupl na 269 kW a na této hranici se pak poměrně dlouho držel. Na nabíječce jsme nakonec strávili pouhých 20 minut.
Z toho tedy plyne, že Audi opravdu plní to, co u A6 e-tron slibuje. To je nabíjecí výkon až 270 kW a kombinovaný dojezd přes 700 kilometrů. Tolik jsme my samozřejmě nezdolali, každopádně nějakých 450 až 500 kilometrů ingolstadtský elektromobil po dálnici v klidu zvládne. To už je slušná porce kilometrů, ještě když víme, jak rychle při dobíjení zase nabíhají.
Na závěr pak musíme vyzdvihnout ještě standardně dodávané vzduchové tlumiče, které si poradí s většinou typů nerovností, a také prvotřídní odhlučnění a přesné řízení. Všechny tyto skvělé vlastnosti auta doplňuje ještě dynamický, ale přesto úsporný elektromotor na zadní nápravě. Jak už jsme tedy několikrát zmiňovali, nová Audi A6 e-tron už zdaleka není jen městským elektromobilem, je klidně i jediným autem do rodiny, které zvládne i dlouhé trasy po dálnicích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za nebezpečné odbočení vysoká pokuta a čtyři body. Začínají platit i další dopravní novinky
