Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

S oteplením sa zobúdzajú kliešte. Aký častý mýtus o nich koluje a čomu sa vyvarovať pri ich odstránení?

„Aktivita kliešťa obyčajného, ktorý je u nás najväčším strašiakom, sa začína vtedy, ak sa teplota prostredia dostane na nejakých štyri až päť stupňov niekoľko nocí za sebou. Obľubuje lesy, lesné cestičky a ich okraje, opadané lístie, trávu. Veľmi často sa s nimi stretávame už aj v centrálnych parkoch v mestách,“ uviedla pre HN Bronislava Víchová z Parazitologického […]
Menej ako 1 min. min.

„Aktivita kliešťa obyčajného, ktorý je u nás najväčším strašiakom, sa začína vtedy, ak sa teplota prostredia dostane na nejakých štyri až päť stupňov niekoľko nocí za sebou. Obľubuje lesy, lesné cestičky a ich okraje, opadané lístie, trávu. Veľmi často sa s nimi stretávame už aj v centrálnych parkoch v mestách,“ uviedla pre HN Bronislava Víchová z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

image

Stretnutie s nepatrnými tvormi môže mať vážne následky. Niektoré človeka zabijú samé, iné majú spojencov

Prevencia a chyby

Dospelý kliešť vylezie maximálne do výšky jedného až jeden a pol metra, takže na človeka určite nemôže spadnúť zo stromu, ako sa často traduje. „Číhajú len v tráve a v lístí, a to, že ich niekedy nájdeme na hlave, vo vlasoch či za ušami, súvisí s tým, že majú na končatinách pazúriky, ktorými sa na nás prichytia, keď ideme okolo, a potom putujú po tele, kým si nenájdu vhodné miesto na pricicanie, čo je mnohokrát aj v oblasti krku, hlavy a podobne,“ vysvetlila Víchová.

Na zníženie rizika prisatia kliešťa existuje niekoľko os…

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »