Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Saudská Arábia, Irán a ďalšie krajiny sa zúčastnili na spoločnom vojenskom cvičení v Ománskom zálive

Saudská Arábia sa nedávno zúčastnila na spoločnom vojenskom cvičení s Iránom a ďalšími krajinami, ktoré sa konalo v Ománskom zálive, oznámilo agentúre AFP saudskoarabské ministerstvo obrany. Irán už v nedeľu informoval, že spolu Ruskom, Ománom a ďalšími krajinami, vrátane Saudskej Arábie uskutočnil vojenské cvičenie v „severnej časti Indického oceánu“. Námorné cvičenie „Kráľovské saudskej námorné sily […]
Menej ako 1 min. min.

Saudská Arábia sa nedávno zúčastnila na spoločnom vojenskom cvičení s Iránom a ďalšími krajinami, ktoré sa konalo v Ománskom zálive, oznámilo agentúre AFP saudskoarabské ministerstvo obrany.

Irán už v nedeľu informoval, že spolu Ruskom, Ománom a ďalšími krajinami, vrátane Saudskej Arábie uskutočnil vojenské cvičenie v „severnej časti Indického oceánu“.

Námorné cvičenie

„Kráľovské saudskej námorné sily nedávno vykonali spoločné námorné cvičenie s iránskymi námornými silami a ďalšími krajinami v Ománskom zálive,“ citovala AFP hovorcu ministerstva obrany Saudskej Arábie, ktorý ale neuviedol, kedy sa cvičenie konalo. Dodal, že v najbližšom čase žiadne ďalšie cvičenie Rijád s Teheránom neplánuje.

Iránske štátne médiá v pondelok uviedli, že Irán chystá so Saudskou Arábiou spoločné vojenské cvičenie v Červenom mori a že ho o to požiadal Rijád.

Keď Rusko a krajiny BRICS hlasujú vplyvom. Západ by sa mal zamyslieť, prečo ich iní počúvajú

Tieto dve moslimské krajiny, šiitský Irán a sunnitská Saudská Arábia, dlhodobo podporujú súperiace strany v niektorých konfliktoch na Blízkom východe, napríklad v Jemene.

Vlani v marci oznámili obnovenie diplomatických vzťahov, ktoré prerušili v januári 2016, keď iránski demonštranti napadli saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne v reakcii na popravu šiitského duchovného v Saudskej Arábii. Dohodu o obnovení ich vzťahov pomohla vyjednať Čína.

Konflikt na Blízkom východe

Minulý mesiac sa ďalej vyostril konflikt na Blízkom východe, kde Izrael bojuje s dvoma spojencami Iránu – palestínskym teroristickým hnutím Hamas a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

V posledných týždňoch panujú obavy tiež z izraelskej reakcie na útok Teheránu na Izrael z 1. októbra, ktorý bol podľa Iránu odvetou okrem iného za zabitie šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha koncom septembra izraelskou armádou v Bejrúte.

Štáty Perzského zálivu, vrátane Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov či Kataru, pred dvoma týždňami Spojeným štátom oznámili, že odmietajú využitie svojho vzdušného priestoru pre akýkoľvek izraelský útok na Irán.

Týka sa to preletu lietadiel aj vyslania balistických striel cez ich územie. Katar a Saudskú Arábiu predtým navštívil iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí a Teherán varoval Saudskú Arábiu, že nemôže zaručiť bezpečnosť jej ropných zariadení, ak Rijád poskytne Izraelu pri útoku na Irán akúkoľvek pomoc.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie