
Ministr Stanjura z pohledu Schillerové dlouhodobě sestavuje rozpočty problematickým způsobem. „On to vždy slepil jako vlaštovčí hnízdo různými účetními triky,“ uvedla někdejší ministryně financí ve vládě Andreje Babiše (ANO). „Není pro mě věrohodný člověk vzhledem ke všem těm předcházejícím rozpočtům,“ dodala. Zároveň vyjádřila přání, aby již v budoucnu nebyl ministrem financí.
ČTĚTE DÁLE: Radikální řez do nabídky středních škol. Návrh chce snížit počet oborů o více než polovinu
Skopeček s tvrzením své sněmovní kolegyně zásadně nesouhlasil. „Vy jste si sama pomáhala účetními triky. Dobře si pamatujeme, jak jste vysávala privatizační fond,“ nechal se slyšet vládní politik.
Skopeček srovnával prezidenta Pavla s Klausem
Místopředseda sněmovny zároveň zpochybnil myšlenku, že by prezident Petr Pavel měl výrazněji zasahovat do podoby schvalování státního rozpočtu. Podle Skopečka v českém politickém systému by hlava státu například neměla takové zákony vetovat. „Já si to mohu trochu dovolit říkat, protože jsem byl řadu let ekonomickým poradcem prezidenta Václava Klause,“ připomněl Skopeček.
Podle něj se tehdy z některých státních rozpočtů tým expertů zhrozil, a to včetně Klause. „Přestože k nim pan prezident Klaus měl výrazné výhrady a nesouhlasil s nimi v ekonomické rovině, tak věděl, že fiskální politika je prostě rolí vlády,“ vysvětlil Skopeček.
Podobná situace panovala i letos. Ekonomičtí poradci prezidenta Petra Pavla měli vůči podobě rozpočtu na příští rok výhrady. Ekonom David Marek dokonce řekl, že doporučí hlavě státu jej nepodepsat. Výhrady vycházely z připomínek Národní rozpočtové rady (NRR), šlo například o údajně nadhodnocené příjmy z prodeje emisních povolenek.
Pavel i přes výhrady podobu státního rozpočtu pro rok 2025 nakonec v úterý podepsal. Plánovaný deficit rozpočtu by měl být ve výši 241 miliard korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová totalita? Zavírá se za názory, stěžuje si Okamura. Promluvil o koalici SPD a Přísahy
