Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Šéf zelených energetikov pre HN: Nový šéf regulátora je iná škola. Pri cenách energií je tu politické zadanie

Keď nastupovala nová vláda, v HN sme písali článok o piatich výzvach v energetike. Jednou z nich je aj rozvoj obnoviteľných zdrojov. Ako začal nový kabinet riešiť túto tému?  V súčasnosti vnímame pomerne rozpačitý postoj. Na jednej strane by časť vlády chcela rozvoj podporiť, napríklad cez plán obnovy. Na druhej strane vidíme u konkrétnych predstaviteľov vlády […]
Menej ako 1 min. min.

Keď nastupovala nová vláda, v HN sme písali článok o piatich výzvach v energetike. Jednou z nich je aj rozvoj obnoviteľných zdrojov. Ako začal nový kabinet riešiť túto tému? 

V súčasnosti vnímame pomerne rozpačitý postoj. Na jednej strane by časť vlády chcela rozvoj podporiť, napríklad cez plán obnovy. Na druhej strane vidíme u konkrétnych predstaviteľov vlády nie úplnú nadšenosť a možno až predsudky voči obnoviteľným zdrojom. Explicitnú podporu som u zástupcov štátu doteraz nenašiel, skôr sa to necháva na trh. Dôležitým aktérom je tu aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorého nový predseda Jozef Holjenčík aktuálne cez navrhované vyhlášky naznačuje, že si nepraje rozvoj nových zelených zdrojov a modernej energetiky. V energetike pritom čelíme konkurencii zo zahraničia a krajiny okolo nás rozvoj energetického trhu vyslovene podporujú. Či už dotácie ako napríklad Česká republika alebo Poľsko ako jeden z najväčších trhov na fotovoltiku. Rakúsko má podporné mechanizmy vo forme aukcií na výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov. Na Slovensku sú menšie dotačné schémy, ktoré však majú limitovanú finančnú kapacitu.

Je práve nejasná podpora najväčším problémom, prečo sa nedokážu obnoviteľné zdroje u nás uchytiť?

Je to niekoľko faktorov. Chýba politická podpora, čo sa prejavuje aj v dotačnej politike a aj v legislatíve. Štát nevysiela signály, že by obnoviteľné zdroje mali byť verejným záujmom, a preto stále čelia do veľkej miery tým istým bariéram ako v minulosti. Pozerá sa na ne ako na niečo drahé a v pozadí sú stále mýty a predsudky o tom, ako fungujú alebo nefungujú. Príkladom sú veterné turbíny a ich vplyv na životné prostredie. Dobre situovaný veterný park má vplyv len na vizuál krajiny. Toto vláda nekomunikuje, čo je veľký rozdiel oproti českému ministerstvu životného prostredia. Minister Petr Hladík tam ukazuje do médií, že je to vec, ktorú si ich vláda želá a ktorú podporuje.

Vláda v programovom vyhlásení hovorí áno obnoviteľným zdrojom, ale s kombináciou jadra. Keďže zastupujete výrobcov z obnoviteľných zdrojov, nie ste proti a vidíte v jadre na Slovensku budúcnosť?

Myslím si, že to je nevyhnutné, pretože aktuálne vyrábame z jadra vyše 60 percent elektriny. Jadro sa už teraz dopĺňa s obnoviteľnými zdrojmi. Otázne je, čo sa…

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie