Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Semienka citróna už nevyhadzujte: zakopte ich a uvidíte, čo sa stane o 48 hodín neskôr

Výsadba semienok citrónu je najjednoduchší spôsob, ako mať doma krásne rastliny – uvidíme, ako vám to pôjde. Ak chcete doma vypestovať citrón, jednoducho vezmite niekoľko semien citróna a zakopte ich. Stačí len niekoľko krokov, aby ste mali doma krásne citrónové rastliny. Citróny, obľúbené a všestranné ovocie, si môžete vypestovať aj doma. Keďže nie je také […]
Menej ako 1 min. min.

Výsadba semienok citrónu je najjednoduchší spôsob, ako mať doma krásne rastliny – uvidíme, ako vám to pôjde.

Ak chcete doma vypestovať citrón, jednoducho vezmite niekoľko semien citróna a zakopte ich. Stačí len niekoľko krokov, aby ste mali doma krásne citrónové rastliny. Citróny, obľúbené a všestranné ovocie, si môžete vypestovať aj doma.

Keďže nie je také ľahké nájsť vynikajúce citróny za prijateľnú cenu, najlepšie je zasadiť si ich doma. Ak sa chcete dozvedieť všetko o procese pestovania citrónov, odporúčam vám prečítať si recenzie.

Vlastnosti citrónov

Citróny sú ovocie bohaté na vitamíny a užitočné látky pre telo. Vďaka obsahu vitamínu C sú citróny dobré pre zdravie imunitného systému. V tejto súvislosti treba povedať, že jeden citrón obsahuje približne 85 percent dennej potreby vitamínu C. Okrem toho sú citróny bohaté na draslík, veľmi dôležitý minerál na vykonávanie rôznych telesných funkcií.

Betakarotén obsiahnutý v citrónoch má účinný antioxidačný účinok. Kyselina citrónová v citrónoch má antibakteriálne, močopudné a antioxidačné účinky. Citrón obsiahnutý v kôre má účinný odmasťovací a insekticídny účinok. Citróny majú tráviace, antioxidačné, močopudné a protichrípkové účinky.

Citróny pomáhajú detoxikovať organizmus a pri užívaní medzi jedlami podporujú vylučovanie toxínov a odpadových látok z tela. Ďalším pozitívnym aspektom je ich antibakteriálny účinok, veľmi vhodný na liečbu rôznych infekcií hrdla a močových ciest. Keďže je dobrým antiseptikom, adstringentom a prírodným bieliacim prostriedkom, často sa používa pri rôznych kozmetických ošetreniach mastnej a nečistej pleti.

Použitie semien citróna

Citrón, typický stredomorský citrusový plod, je veľmi nenáročná rastlina na pestovanie. Citrón sa veľmi často používa v kuchyni, a to nielen na kulinárske, ale aj na nepotravinárske účely. Z citrónovej šťavy môžete pripraviť lahodnú a osviežujúcu limonádu, likér, kašu alebo želé.

Citrón je výborným prírodným prostriedkom na trávenie. Stačí uvariť niekoľko citrónových šupiek, pridať trochu šťavy a bobkový list a vypiť digestívnu zmes. Okrem dochucovania a aromatizovania rôznych jedál sú citróny veľmi užitočné pri čistení domu. Týmto citrusovým plodom môžete prirodzene vyčistiť panvice, rúru a všetky kuchynské pomôcky.

Na odstránenie nepríjemných pachov, dezinfekciu rôznych povrchov a odstránenie odolných škvŕn stačí pripraviť roztok citróna a vody. Ak chcete odohnať hmyz, napríklad mravce, jednoducho pokvapkajte povrchy v domácnosti citrónovou šťavou, aby ste ich odohnali.

Ako zasadiť semená citróna

Citróny si môžete doma zasadiť jednoducho zo semien. Klíčenie semien citrónov nie je veľmi náročné. Ak chcete získať veľmi voňavé citróny, stačí zasadiť semená citrónov do kvetináčov v záhrade.

Ak chcete pestovať citróny v kvetináčoch, musíte začať so semenami citrónov. Na tento účel jednoducho vezmite jednotlivé semená citróna a dobre ich prepláchnite vodou. Potom po odstránení kôry z každého citrónového semienka nasypte semienka do vázy so zeminou. Potom semená zalejte a zakryte ich vrstvou potravinovej fólie.

Po siedmich dňoch začnú semená citróna klíčiť. Ďalším spôsobom, ako si doma vypestovať citróny, je vziať citrónové semená a umiestniť ich na listy savého papiera. Po týždni by sa semená mali zasadiť do kvetináča so zeminou zakrytou potravinárskou fóliou. Semená by sa mali zalievať každé dva až tri dni a o tri týždne budú semenáčiky vyklíčené a fóliu, ktorá ich zakrýva, môžete odstrániť.

V našich klimatických podmienkach je pre citrusy z pohľadu svetelného režimu kritické správne zimovanie. Ideálne je zimovanie citrusov v interiéri pri teplotách od 1 – 10 °C, v tmavej miestnosti. Zimovanie pri izbovej teplote je pre citrusy problematické, pretože nie sú zvyknuté na vyššie teploty, pokiaľ nemajú dostatok svetla. Ak ale nemáte inú možnosť ako zimovanie pri izbových teplotách, doprajte rastline aspoň dostatok svetla (stanovište pri okne) a pravidelné rosenie listov.

Citrusy milujú letnenie v exteriéri. Do záhrady či na balkón ich môžete presunúť hneď ako nehrozia mrazy a citrusy sa vám za to odvďačia. Na priame slnko ich však umiestňujte až po pár týždňovej aklimatizácii v polotieni.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »