Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

September bol pre ubytovateľov slabší. Výsledok ovplyvnil najmä medziročný úbytok domácich hostí

V hoteloch, penziónoch, kúpeľoch a ďalších ubytovacích zariadeniach na Slovensku strávilo v septembri 2024 aspoň jednu noc 504-tisíc osôb. Bolo to o 8,3 percenta, teda o 46-tisíc osôb menej než v rovnakom období minulého roka. Ubytovatelia zaznamenali menej hostí ako vlani len dvakrát v tomto roku, a to v apríli a septembri, informoval v pondelok Štatistický […]
Menej ako 1 min. min.

V hoteloch, penziónoch, kúpeľoch a ďalších ubytovacích zariadeniach na Slovensku strávilo v septembri 2024 aspoň jednu noc 504-tisíc osôb.

Bolo to o 8,3 percenta, teda o 46-tisíc osôb menej než v rovnakom období minulého roka. Ubytovatelia zaznamenali menej hostí ako vlani len dvakrát v tomto roku, a to v apríli a septembri, informoval v pondelok Štatistický úrad.

V porovnaní s turisticky najúspešnejším septembrom 2019 mali ubytovatelia výrazne menej hostí, chýbalo ešte 13,6 percenta (79-tisíc) osôb.

Skrátená doba pobytu

Hostia v zariadeniach cestovného ruchu strávili viac ako 1,2 milióna nocí, čo bolo o 10,2 percenta menej ako pred rokom. Priemerná doba pobytu bola 2,4 noci.

Septembrový výsledok bol ovplyvnený najmä medziročným úbytkom domácich hostí. Ich počet sa oproti minulému roku znížil o viac ako deväť percent, a bol nižší ako v predošlých troch rokoch a výrazne zaostával aj za rekordným septembrom 2019.

Domáci návštevníci tvorili takmer dve tretiny ubytovaných, teda 314-tisíc osôb. Zahraničná návštevnosť počas deviateho mesiaca tiež klesala, medziročne o takmer osem percent na 189-tisíc osôb. Oproti rekordným hodnotám zo septembra 2019 chýbala pätina cudzincov.


image

Návštevníci ubytovacích zariadení cestovného ruchu v rokoch 2019 až 2024. Zdroj: ŠÚ SR

Z regionálneho hľadiska boli počty návštevníkov v siedmich z ôsmich krajov Slovenska medziročne nižšie v rozmedzí od štyroch percent v Košickom kraji až do 13 percent v Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Výnimkou bol jedine Bratislavský kraj, kde počty hostí mierne vzrástli o 1,3 percenta. V porovnaní s predcovidovým septembrom 2019 návštevnosť vo všetkých krajoch zaostávala, najviac v Nitrianskom kraji (o 22 percent) a najmenej v Košickom kraji (o päť percent).

Bratislavský kraj opäť vedie

Najnavštevovanejším regiónom bol v septembri Bratislavský kraj, v ktorom prenocovalo vyše 127-tisíc hostí. Je to jediný kraj na Slovensku, kde majú cudzinci dlhodobo prevahu.

Celkovo sa v tomto kraji ubytovalo takmer 41 percent cudzincov, ktorí v septembri strávili na Slovensku aspoň jednu noc. Je to zároveň jediný kraj, ktorý v septembri dokázal prilákať medziročne viac domácich turistov.

image

Návštevnosť hotelov a penziónov rástla len mierne, stále sa nedostala na úroveň pred pandémiou

V rebríčku návštevnosti regiónov nasledovali Žilinský kraj s takmer 102-tisíc návštevníkmi, Prešovský kraj (takmer 92-tisíc hostí) a Banskobystrický kraj (takmer 53-tisíc návštevníkov). Tieto tri regióny dokázali prilákať takmer polovicu (49 percent) všetkých ubytovaných hostí v krajine.

Od začiatku roka sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo spolu takmer 4,6 milióna hostí. Išlo o medziročný nárast takmer o dve percentá. Rast počtu cudzincov, ako aj domácich návštevníkov bol porovnateľný (do dvoch percent).

V treťom štvrťroku dosiahli ubytovacie zariadenia tržby takmer 199 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, čo je viac ako tri percentá medziročný nárast.

image

Slovenský turizmus valcuje rekordy. Augustové čísla hlásia druhú najlepšiu návštevnosť od roku 2019

Prevažnú časť, vyše 60 percent, vygenerovali domáci návštevníci. Spomedzi regiónov najvyššie tržby boli dosiahnuté v Žilinskom, Prešovskom a Bratislavskom kraji. Tieto tri kraje tvorili skoro dve tretiny z tržieb v Slovenskej republike.

V súhrne v tretom štvrťroku poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku celkovo 4981 ubytovacích zariadení. Návštevníkom bolo k dispozícii 76-tisíc izieb a takmer 223-tisíc lôžok (vrátane kempingových miest).

Čisté využitie stálych lôžok dosiahlo 35,7 percenta, využitie izieb 39 percent. V priemere v jednom dni bolo k dispozícii 69-tisíc izieb a 163-tisíc stálych lôžok.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »