
Komisia začala konať proti šiestim krajinám, ktoré si neplnia povinnosti vyplývajúce z Aktu o digitálnych službách (DSA): neurčili inštitúciu zodpovednú za kontrolu nelegálneho obsahu, alebo jej nedali dostatočné kompetencie. Slovensko už problém vyriešilo.
Ešte v apríli začala Komisia konanie aj voči Slovensku. Medzičasom však nadobudol účinnosť zákon, ktorý dáva Rade pre mediálne služby kompetencie, aby pôsobila ako národný koordinátor pre DSA, Komisia tak konanie voči Slovensku pravdepodobne zastaví.
V piatok začala Komisia konať voči Belgicku, Španielsku, Chorvátsku, Luxembursku, Holandsku a Švédsku.
Koordinátori sú zodpovední za presadzovanie pravidiel DSA v jednotlivých krajinách. Monitorujú online platformy, riešia sťažnosti týkajúce sa prípadov, kedy sú služby digitálnych platforiem zneužité na spôsobenie spoločenských (šírenie nezákonného obsahu online) alebo hospodárskych (predaj nezákonných produktov) škôd.
Cieľom DSA je vytvoriť bezpečnejší online digitálny priestor, v ktorom nie je šírený obsah poškodzujúci autorské práva, či inak nebezpečný alebo škodlivý obsah (napr. nenávistné prejavy).
Národní koordinátori mali byť určení už v polovici augusta, pôvodne to stihli len tri členské krajiny: Maďarsko, Taliansko a Španielsko. Pri Maďarsku pritom existujú obavy z nezávislosti koordinátora.
