Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Skandál na energetickém úřadě? Pro šéfy nakoupil prémiové mobily, tablety a „neúčelné hodinky“

Kontrola se týkala let 2019 až 2022. Jejím cílem bylo prověřit, zda úřad hospodařil v letech 2019 až 2022 účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy. Pro letošní rok hospodaří ERÚ s rozpočtem téměř 366 milionů korun. Jeho oficiálním sídlem je Jihlava. ČTĚTE TAKÉ: Pivo a stověžatá Praha? Česko plánuje oprášit své jméno a zbavit […]
Menej ako 1 min. min.

Kontrola se týkala let 2019 až 2022. Jejím cílem bylo prověřit, zda úřad hospodařil v letech 2019 až 2022 účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy. Pro letošní rok hospodaří ERÚ s rozpočtem téměř 366 milionů korun. Jeho oficiálním sídlem je Jihlava.

ČTĚTE TAKÉ: Pivo a stověžatá Praha? Česko plánuje oprášit své jméno a zbavit se spojení se Slovenskem

Kontrolní úřad na vzorku 22 nákupů za celkem 38,4 milionu korun ověřoval postup ERÚ při pořizování majetku. Dospěl ke zjištění, že ve většině případů postupoval ERÚ účelně a hospodárně a v souladu s právními předpisy. Ve třech z 18 kontrolovaných nákupů ale kontroloři zjistili, že ERÚ pořídil pro členy Rady ERÚ a vybrané zaměstnance mobily, tablety nebo chytré hodinky vybrané značky za vyšší cenové úrovně.

Nákupy ale neodůvodnil. „ERÚ v těchto případech neprovedl řádně předběžnou řídicí kontrolu. NKÚ doporučuje upravit vnitřní předpisy a standardizovat vybavení informačními a komunikačními technologiemi včetně vybavení členů Rady ERÚ,“ stojí v tiskové zprávě kontrolního úřadu.

V kontrolním závěru NKÚ píše, že Energetický regulační úřad odůvodnil tyto nákupy obecně obměnou koncových zařízení uživatelů a prací z domova. Nákup dodatečně odůvodnil požadavky na kybernetickou bezpečnost. Mobilní telefony pro zaměstnance byly přitom řádově levnější než ceny pro členy Rady ERÚ. „V případě chytrých hodinek byl jejich nákup podle vyhodnocení NKÚ zcela nepotřebný a tedy neúčelný,“ uvedl NKÚ v kontrolním závěru.

Vysoké náklady pražského pracoviště

Významný rozdíl zjistil NKÚ při kontrole dislokovaných pracovišť v Praze a Ostravě. Pražské dislokované pracoviště sídlí v pronajatých komerčních prostorách. Provozní výdaje zde v letech 2019 až 2022 činily celkem 39 milionů korun, zatímco provozní výdaje na dislokované pracoviště Ostrava, které sídlí ve státních prostorách, představovaly celkem asi sedm milionů korun.

„Rozdíl byl způsoben především skutečností, že ERÚ za pracoviště Ostrava nehradil nájemné, zatímco za pracoviště Praha hradil komerční nájem. V Praze se ERÚ nepodařilo najít vhodné prostory v majetku státu,“ uvedl NKÚ.

V kontrolním závěru uvedl, že ERÚ od roku 2015 usiloval o nalezení vhodných prostor ve vlastnictví státu. Oslovil kvůli tomu vládní dislokační komisi i státní majetkový úřad, ale vhodné prostory k dispozici nebyly.

Regulační úřad také zaplatil od prosince 2021 do března 2023 téměř 2,3 milionu korun za externí mediální poradenství a PR služby, ačkoli měl vlastní specialisty na komunikaci s veřejností. „Uzavření této smlouvy ERÚ odůvodnil nutností co nejefektivnější komunikace s veřejností ve složité situaci na energetickém trhu, vyvolané ukončením činnosti některých dodavatelů energií a energetickou krizí,“ uvedl NKÚ.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hájím starý normální svět, říká Benda. O kauzičkách se s bratrem nebavíme, na maminku mi nesahejte

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie