O pestovaní v skleníkoch sa môže pri začiatku vynárať množstvo otázok, čo platí najmä pre začiatočníkov. V tomto článku sa dozviete, ako efektívne využívať skleník a ako v ňom celoročne sadiť rastliny.
Pri výsadbe v skleníku sa môžu rýchlo objaviť otázky týkajúce sa ideálnych časov výsadby a ktoré rastliny rastú dobre spolu. Nižšie odpovieme na všetky tieto zaujímavé otázky, kedy, ako a s ktorými rastlinami môžete navrhnúť vnútro svojho skleníka pre optimálny rast.
Kedy môžete začať s výsadbou v skleníkoch?
Všeobecne platí, že výsadba v skleníku sa môže robiť po celý rok. Na rozdiel od komerčných pestovateľov zeleniny, skleníky v záhrade zvyčajne nie sú vykurované – ide o tzv. studené skleníky. Výsadba v skleníku by preto mala byť vždy prispôsobená danému ročnému obdobiu a teplote. Napriek tomu sú rastliny v skleníku aj v zime oveľa lepšie chránené pred počasím a mrazom ako vonku. Zároveň sa skleníky rýchlejšie zahrievajú pri slnečnom počasí a udržiavajú vyššie teploty aj niekoľko hodín po zotmení.
Ak chcete vysádzať do plastového skleníka, treba mať na pamäti, že plast poskytuje oveľa menej izolácie a pri vystavení slnečnému žiareniu nereťazí teplo tak dlho.
V jarí sa prvá jarná úroda môže vysádzať od februára. Od začiatku do polovice mája nasledujú hlavné plodiny, ako sú paradajky (Solanum lycopersicum), uhorky (Cucumis sativus) a papriky (Capsicum annuum). Od septembra do októbra sa odporúčajú nasledujúce plodiny s rastlinami odolnými voči chladu, aby ste mohli skleník efektívne využiť.
Výsadba do skleníka: plán a harmonogram
Vytvorenie plánov výsadby pre váš skleník je dobrý spôsob, ako vypočítať, koľko rastlín sa tam vojde s dostatočným rozostupom. Okrem toho môžete neskôr použiť tieto ročné záznamy, aby ste videli, ktoré druhy rastú v ktorých miestach, a tak v budúcom roku môžete vysadiť iné zeleniny.
Rastúce papriky, uhorky, paradajky a baklažány (Solanum melongena), všetky druhy lilkovité (Solanaceae), spolu v skleníku sú bežnou kombináciou. Z hľadiska vyváženej zmesi však táto kombinácia nie je optimálna: rastliny z čeľade lilkovité sú náchylné na podobné choroby. Niektoré patogény prežijú v pôde a infikujú aj nasledujúce rastliny. Zároveň sú všetky náročné na živiny, takže vyžadujú veľké množstvá živín a vody z pôdy.
Pred- alebo popestovanie s úplne odlišnými druhmi rastlín funguje ako liečba pôdy a zabraňuje jej vymývaniu. Navyše, pôdou prenášané patogény sa môžu hromadiť len do obmedzenej miery.
Vhodné na predpestovanie od februára:
Endívie (Cichorium endivia)
Mangold (Valerianella locusta)
Karfiol (Brassica oleracea var. gongylodes)
Bôby (Vicia faba)
Redkvička (Raphanus sativus var. sativus) a Čierna redkvička (Raphanus sativus var. niger)
Šalátové druhy ako napríklad hlávkový šalát (Lactuca sativa var. capitata) alebo krútený šalát (Lactuca sativa var. crispa)
Špenát (Spinacia oleracea)
Rajčiny a uhorky sa považujú za nevhodných susedov, pretože sa nevzájomne dobre doplňujú v raste a požiadavkách, ale skôr sú v konkurencii. Dobré spoločnícke rastliny sú dôležité pre zdravie pôdy a znižujú tlak chorôb a škodcov. Ideálne je, ak sú nežiadúci susedia zasadení s dostatočným odstupom a zmiešaní s dobre tolerovanými plodinami. Niektoré kombinácie sú priestorovo úsporné a osvedčili sa pri pestovaní v skleníku.
Ktoré rastliny dobre rastú spolu?
Rajčiny, petržlen (Petroselinum crispum) a bazalka (Ocimum basilicum)
Uhorky, fazuľa (Phaseolus vulgaris) a kôpor (Anethum graveolens)
Baklažán a nechtík (Tagetes) Papriky a gumoarabský chmeľ (Abelmoschus esculentus)
Tip: vždy zabezpečte dostatočné množstvo živín pre rastliny s veľkou potrebou výživy, pretože to bráni vzniku nedostatku a choroblivého rastu. Pretože živiny v pomaly uvoľňujúcom sa hnojive s prevahou organických látok sa uvoľňujú pomaly počas niekoľkých týždňov a používa sa iba dvakrát za sezónu. Tým sa zaručí jemná a rovnomerná výživa rastlín.
Jeseň v skleníku: výsadba
Jeseň je obdobím, kedy sa v skleníku dá vysádzať mnoho druhov rastlín, ktoré nás následne počas zimy zásobia vitamínmi. Výsadba v tomto období podporuje tiež pôdny život a zabraňuje vysušeniu pôdy počas zimy, čo má celkovo pozitívny vplyv na jej štruktúru a obsah humusu. Výsadba na jeseň tiež pôsobí proti únavnosti pôdy. Od septembra do októbra sa odporúčajú tieto vhodné plodiny na nasledovanie po hlavných plodinách (rajčiny, papriky atď.), ktoré vyžadujú teplo:
Žltá rukola (Barbarea vulgaris)
Listové horčice, ako napríklad mizuna (Brassica rapa subsp. nipposinica)
Mäta(Valerianella locusta)
Jeseňné a zimné reďkovky
Jeseňné repky (Brassica rapa subsp. rapa subvar. esculenta)
Tatsoi (Brassica rapa convar. narinosa)
Klajtónia prerastená (Claytonia perfoliata)
Cuketa (Cichorium intybus var. foliosum)
Správne vysadenie skleníka
Keďže priestor v skleníku je obmedzený, je dôležité využiť ho čo najefektívnejšie a zároveň zabezpečiť, aby boli všetky rastliny dostatočne vzdialené od seba a nezostávali nevyužité plochy. Osvedčeným riešením je striedavé usporiadanie, ak je dostatok miesta na dvojriadkové vysadenie. Vysoké paradajky a uhorky sa umiestňujú na steny skleníka, zatiaľ čo menšie rastliny ako papriky, chilli alebo bylinky sa vysádzajú blízko chodníkov. Takto sú všetky rastliny ľahko dostupné a ošetrujú sa z centra. Vysoké zeleninové plodiny sa môžu tiež naviesť nahor a priviazať k vertikálnym trámom skleníka. Napriek obmedzenému priestoru je dôležité zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu a nikdy nezasádzať rastliny príliš husto. V opačnom prípade môže vysoká vlhkosť rýchlo viesť k hubovým ochoreniam, preto je tiež dôležité udržiavať pri výsadbe v skleníku okná pre vetranie voľné.
Skleníky existujú v širokej škále dizajnov, ale základná konštrukcia zvyčajne zostáva rovnaká.
Skleníky sú skvelým spôsobom ako zabezpečiť pestovanie zeleniny a ovocia aj v chladnejších obdobiach alebo v oblastiach s nepriaznivým počasím. Pri správnej údržbe, zabezpečení dostatočného priestoru a výbere vhodných druhov zeleniny môžete mať úspešné a výnosné pestovanie aj v obmedzenom priestore skleníka. Dôležité je mať na pamäti aj zásady spolupatričnosti rastlín, aby sa predišlo chorobám a škodcom. Navyše, vhodným plánovaním a usporiadaním výsadby môžete optimalizovať priestor a dosiahnuť maximálny výnos. S týmito zásadami môžete mať svoj vlastný úspešný skleník a pestovať zdravú zeleninu a ovocie pre seba a svoju rodinu.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.