
Na úvod školního roku čekají Českou republiku teploty kolem 30 stupňů Celsia. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) se budou ranní teploty v pondělí pohybovat mezi 15 až 19 stupni Celsia. Počasí bude ovlivňovat slábnoucí oblast vyššího tlaku vzduchu nad severní Evropou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pražskému peklu se schováte jen na hřbitově. Podívejte se, kde pocítíte největší žár
Přes den bude polojasno až jasno. Nejvyšší teploty dosáhnou na 27 až 31 stupňů Celsia, na jižní a střední Moravě bude ještě o dva stupně Celsia tepleji. Během dne se při zvětšené kupovité oblačnosti mohou objevit ojediněle přeháňky nebo bouřky. Platí to především pro oblasti v horách.
Varování před teplotami nad 31 stupňů Celsia se od pondělního dopoledne rozšířilo mimo jiné na Vyškovsko v Jihomoravském kraji, Kroměřížsko a na jižní část Olomouckého kraje. „V dalších dnech se bude výstraha před teplotami nad 31 stupňů Celsia pravděpodobně rozšiřovat o další oblasti našeho území,“ uvedla Marie Odstrčilová z ČHMÚ.
Po celý týden se nedá očekávat výrazná změna teplot a bude jasno až polojasno.
V úterý se očekávají nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C, na jižní Moravě až 34 °C. Vát bude jihovýchodní vítr o rychlosti 2 až 5 m/s, v západní polovině jen slabý do 3 m/s.
Středa bude ve znamení teplot od 27 do 34 °C, v ranních hodinách se mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost. Povane mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
Ve čtvrtek se při zvětšené oblačnosti mohou objevit ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty se očekávají od 27 do 31 °C. Stejnou předpověď hlásí Český hydrometeorologický úřad také v pátek.
I nadále platí pro celou Českou republiku výstraha před požáry. Lidé by při zvýšeném riziku vzniku požárů neměli rozdělávat oheň v přírodě. Platí to především v lesích. Nebezpečné může být i vypalování trávy nebo odhazování cigaretových nedopalků.
Meteorologové rovněž upozorňují na místní zákazy a vyhlášky, například pražský magistrát vyhlásil zákaz rozdělávání ohňů nebo kouření na rizikových místech jako jsou lesy, parky, pole či zahrady.
Vedra jsou také zátěží pro lidský organismus, zvláště u starších lidí, dětí, nemocných či jinak oslabených jedinců. Lidé by měli omezit především kolem poledne a odpoledne tělesnou zátěž, dodržovat pitný režim a nenechávat děti či zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných autech.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Japonsko zasáhl tajfun Šanšan. Očekávají se extrémní škody, evakuovat se musely miliony lidí
