
Viac ako 14 miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete, z ktorých tretinu tvoria malé deti, by mohlo zomrieť v dôsledku škrtov americkej zahraničnej pomoci zo strany administratívy Donalda Trumpa. Uvádza to výskum zverejnený v utorok, píše agentúra AFP.
Štúdia publikovaná v prestížnom časopise Lancet vyšla v čase, keď sa svetoví lídri a podnikatelia stretávajú na konferencii Organizácie Spojených národov v Španielsku s cieľom posilniť otriasaný sektor humanitárnej pomoci.
Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) zabezpečovala viac než 40 percent celosvetového humanitárneho financovania, kým sa Donald Trump v januári vrátil do Bieleho domu. Úrad pre efektivitu štátnej správy (DOGE), ešte pod vedením miliardára Elona Muska, následne znížil vládne výdavky o miliardy dolárov, vrátane rozsiahlych škrtov pre USAID.
Toto zníženie príspevkov „hrozí náhlym zastavením, ba dokonca zvrátením dvadsaťročného pokroku v oblasti zdravia zraniteľných skupín obyvateľstva“, varuje spoluautor štúdie Davide Rasella z Barcelonského inštitútu globálneho zdravia. „Pre mnohé krajiny… by vzniknutý šok bol porovnateľný s pandémiou alebo rozsiahlym ozbrojeným konfliktom,“ doplnil vo vyhlásení.
Na základe analýzy údajov zo 133 krajín medzinárodný tím výskumníkov odhadol, že financovanie USAID zabránilo v rokoch 2001 až 2021 približne 91 miliónom úmrtí v rozvojových krajinách.
Podľa ich prognóz by americkou administratívou ohlásené škrty mohli viesť k viac než 14 miliónom zbytočných úmrtí do roku 2030, z toho vyše 4,5 milióna detí do piatich rokov.
