Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Skrytá hrozba pro uživatele Androidu. Zdánlivě neškodné aplikace je mohou připravit o peníze

Bezpečnostní experti zjistili, že v oficiálním obchodě Google Play pro telefony a jiná zařízení se systémem Android bylo více než 90 aplikací infikováno malwarem, informoval na konci května web Tech Advisor. Ukrývaly v sobě virus Anatsa, zvaný rovněž Teabot, který napadá aplikace finančních institucí a pokouší se získat údaje pro přístup k internetovému bankovnictví. Stáhlo si je […]
Menej ako 1 min. min.

Bezpečnostní experti zjistili, že v oficiálním obchodě Google Play pro telefony a jiná zařízení se systémem Android bylo více než 90 aplikací infikováno malwarem, informoval na konci května web Tech Advisor. Ukrývaly v sobě virus Anatsa, zvaný rovněž Teabot, který napadá aplikace finančních institucí a pokouší se získat údaje pro přístup k internetovému bankovnictví. Stáhlo si je přes pět a půl milionu lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍAMT: Facebook brzy začne trénovat AI z vašich dat. Jak nebýt pokusný králík a zakázat mu přístup?

Google podle magazínu Forbes uživatele krátce na to ujistil, že „všechny identifikované a škodlivé aplikace byly z Google Play odstraněny“. V červenci se tam však objevila další s názvem QR Reader & File Manager – čte QR kódy a organizuje složky. I ta měla být infikovaná malwarem, jak na sociální síti X uvedla společnost Zscaler ThreatLabz. Došlo tedy i k jejímu odstranění.

Virus Anatsa byl nejčastěji zaznamenán v aplikacích, které se tváří jako nástroje pro zvýšení produktivity při práci se zařízením. Potenciálně však přes něj mohly zloději získat přístup k bankovnímu účtu.

Jak se chránit?

Není vyloučeno, že se v Google Play vyskytují i další nebezpečné aplikace. Je proto vhodné se před nimi chránit. Obecně platí pravidlo stahovat je z Google Play a vyhýbat se jiným zdrojům. Zároveň je důležité sledovat oprávnění jednotlivých aplikací – pokud nedávají pro svůj účel smysl a zacházejí příliš daleko, doporučuje se jim vyhnout.

Dobré je také zkontrolovat recenze. K těm je však třeba přistupovat opatrně, mohou být totiž falešné. Obzvláště obezřetný je třeba být u všech aplikací pro čtení QR kódů nebo PDF.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: S falešnými videi se roztrhl pytel, zneužívají i značku CNN Prima NEWS. Jak se jim bránit?

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie