Velmi zajímavý rozhovor s mužem, který stál u zrodu petrodolaru, mimo jiné odhaluje hlavní důvod Trumpovy cesty na Blízký východ, jejímž klíčovým bodem je pojistka dolaru coby rezervní měny.
V posledních letech začala dominance dolaru upadat a zdálo se, že se postupně jeho význam zejména v některých regionech výrazně sníží. Do značné míry za to mohla i politika sankcí a úpadek dosavadní americké hegemonie.
Trump se nyní snaží tento trend zastavit, což je ovšem plně v souladu s politikou America first. Je to totiž právě petrodolar, co vytvořilo americkou měnu měnou rezervní.
Níže se můžete podívat na celý rozhovor s Jimem Rickardsem, který je jedním z „otců“ petrodolaru, tedy nápadu, jak zajistit hegemonii americké měny.
Pod videem si můžete přečíst hrubý výtah té fáze rozhovoru, která se týká právě petrodolaru a cesty Trumpa na Blízký východ.
Jim Rickards byl v úterý v pořadu Steva Bannona War Room a byl to možná nejdůležitější rozhovor, který Jim letos udělal.
V této fascinující diskusi Rickards začíná historií původního petrodolarového systému. A on toto téma dobře zná, protože ho pomáhal vytvořit.
Premisou petrodolarové dohody z r. 1974 bylo, že Saúdská Arábie bude prodávat ropu pouze v dolarech, což by stimulovalo poptávku po zelených bankovkách jako rezervní měně.
Rickards vysvětluje základy publiku Steva Bannona:
„Měli jsme přístup cukru a biče. Bill Simon, který byl ministrem financí, šel do Saúdské Arábie a řekl: „Každý na světě potřebuje ropu, a pokud oceňujete ropu v dolarech, pak každý potřebuje dolary.“
A to v podstatě podtrhuje dnešní roli dolaru jako světové rezervní měny.
Bičem bylo, že pokud to neuděláte, napadneme Saúdskou Arábii a převezmeme produkci ropy.
Mrkev byla, že pokud naceníte ropu v dolarech, dáme vám bezpečnostní deštník.
Je vzácné slyšet takovou otevřenost přicházející od někoho, kdo byl přímo zapojen do formování petrodolarového systému.
Netřeba říkat, že petrodolarový systém byl úspěšný a vedl k oživení amerického dolaru jako klíčové světové rezervní měny (navzdory tomu, že Nixon se zbavil zlatého standardu jen o 3 roky dříve).
V tomto bodě ho přerušil Steve Bannon pronikavou otázkou:
„Počkejte, říkáte, že petrodolarový systém je stále na svém místě, ale Saúdové nyní prodávají ropu do Číny za jüany. Neukazují se trhliny v petrodolarovém systému?“
Jim odpověděl, že ano, v systému se začínají objevovat trhliny, a to je důvod, proč byl Trump v Saúdské Arábii, aby uzavřel dohodu „Petrodolar 2.0.“
Jim Rickards také poukazuje na to, že alespoň prozatím je množství ropy, kterou Saúdská Arábie prodává za jüany a další měny, nepatrné ve srovnání s prodejem založeným na dolarech.
Jim pokračuje ve vysvětlování účelu Petrodolaru 2.0:
„USA posílením svých vztahů se Saúdskou Arábií a vytvořením Petrodolaru 2.0 vyvíjejí tlak na Čínu, aby snížila svá cla a splnila Trumpovy požadavky. Jinak nebudou mít zdroj dolarů.“
Tentokrát Trump používá přístup striktně založený na cukru. Je v ofenzivě a snaží se vybudovat silné a trvalé vazby se Saúdskou Arábií a širším Blízkým východem. Jedná se o chytrý přístup a očekáváme, že v blízké budoucnosti přinese ovoce.
Kdyby prezident Trump zaujal výhružný přístup k Saúdské Arábii, téměř jistě by to zemi vehnalo do čekající náruče Číny. A Amerika si nemůže dovolit, aby se to stalo…
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
