Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Skutočne sa toto dostane do smartfónov? Dokáže to, čo ostatné určite nie

Smartfóny toho dnes vedia skutočne veľa. Z obyčajných zariadení na telefonovanie sa postupne stali naše vreckové počítače, platobné karty, fotoaparáty, hudobné prehrávače a mnoho iného. Teraz do nich možno dorazí niečo úplne nové. O téme informoval portál MôjAndroid. Kúsok vyvíjajú profesori Texaskej univerzity v Dallase. Týmto projektom je špeciálny čip, ktorý dokáže vyobrazovať objekty za prekážkami. […]
Menej ako 1 min. min.

Smartfóny toho dnes vedia skutočne veľa. Z obyčajných zariadení na telefonovanie sa postupne stali naše vreckové počítače, platobné karty, fotoaparáty, hudobné prehrávače a mnoho iného. Teraz do nich možno dorazí niečo úplne nové. O téme informoval portál MôjAndroid.

Kúsok vyvíjajú profesori Texaskej univerzity v Dallase. Týmto projektom je špeciálny čip, ktorý dokáže vyobrazovať objekty za prekážkami. Ide teda o čosi veľmi podobné röntgenu.

Celý čip skladá z troch senzorov. Tie vysielajú a prijímajú vysokofrekvenčné rádiové signály. Pokiaľ signál narazí na prekážku, vráti sa v zosilnenej podobe, a smartfón je tak schopný vyobraziť objekty za danou prekážkou.

Takto vyzerá pripravovaný čip. Zdroj: livescience.com

Senzory sú také malé, že ich veľkosť sa dá prirovnať k zrnku piesku. Nejde teda o typický röntgen (hoci výskumníci tento pojem pri svojej práci využívajú). Trvalo 15 rokov, kým sa im podarilo vyvinúť taký rozmer, ktorý sa zmestí do smartfónu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Nie je to však ešte ani zďaleka dokonalé. Testy prebiehali pomocou objektov skrytých za kartónom, pričom vzdialenosť bola len 1 centimeter. Maximálne sa počíta s 2,5 centimetrom.

Ak by všetko išlo podľa plánov, cieľom vedcom je vyvinúť také senzory, ktoré by to zvládali až do vzdialenosti 13 centimetrov. Určite by sa našlo mnoho spôsobov, ako by funkciu dokázali využívať i bežní ľudia v bežnom živote.

Röntgenové žiarenie

Röntgenové žiarenie je elektromagnetické žiarenie v rozsahu vlnových dĺžok od 1 pikometra do 10 nanometrov. Vzniká prudkým zabrzdením urýchlených elektrónov alebo prechodom elektrónov na nižšie energetické hladiny v atóme.

Jeho prirodzeným zdrojom sú najmä hviezdy, umelo sa dá získať v röntgenovej trubici dopadom zrýchlených elektrónov na anódu. Jeho ďalšími zdrojmi sú niektoré rádionuklidy.

V rádiológii používané spektrum má vlnovú dĺžku 1 – 50 nm. Okrem medicíny sa využíva pri štrukturálnej a spektrálnej analýze látok, v radiačnej chémii, v defektoskopii. Patrí do skupiny tzv. ionizačného žiarenia, ktoré má negatívne účinky na ľudský organizmus.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

The post Skutočne sa toto dostane do smartfónov? Dokáže to, čo ostatné určite nie appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie