Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Slováci sa za prácou nesťahujú: Ako nízka mobilita brzdí náš pracovný trh

Slovensko čelí výzvam na trhu práce, ktoré súvisia s nízkou mobilitou pracovnej sily. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa už dlhšie obdobie drží na nízkych hodnotách, priemerné čísla však nevystihujú situáciu vo všetkých regiónoch. Kým v Bratislavskom kraji je nezamestnanosť len niečo vyše 3 %, v Prešovskom kraji presahuje 8 %. Podľa odborníkov z personálnej agentúry […]
Menej ako 1 min. min.

Slováci sa za prácou nesťahujú

Slovensko čelí výzvam na trhu práce, ktoré súvisia s nízkou mobilitou pracovnej sily. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa už dlhšie obdobie drží na nízkych hodnotách, priemerné čísla však nevystihujú situáciu vo všetkých regiónoch.
Kým v Bratislavskom kraji je nezamestnanosť len niečo vyše 3 %, v Prešovskom kraji presahuje 8 %. Podľa odborníkov z personálnej agentúry Grafton by riešením mohla byť väčšia mobilita pracovnej sily.

Kľúčový faktor

Mobilita pracovnej sily patrí ku kľúčovým faktorom pružnosti pracovného trhu a tým aj úspešnosti ekonomiky. Či už ide o štrukturálnu mobilitu, teda presúvanie pracovníkov medzi rôznymi typmi zamestnania či odvetviami, alebo geografickú, to znamená migráciu medzi regiónmi. Slovensko pritom v oboch spomínaných typoch mobility pracovnej sily zaostáva za vyspelými krajinami,” hovorí Jitka Kouba, riaditeľka marketingu personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group.

Podľa Inštitútu finančnej politiky je štrukturálna mobilita na Slovensku najnižšia v EÚ, pričom len 3,8 % ľudí zmenilo svoj pracovný status v roku 2023. Nízka mobilita je spôsobená aj nedostatočným celoživotným vzdelávaním a neochotou zamestnávateľov investovať do zaškolenia.



92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zamestnanci sa chcú vzdelávať

Školenia a kurzy sú žiadané u 82 % zamestnancov, no zamestnávatelia ich poskytujú len 36 % pracovníkov,” dodáva Kouba. Geografická mobilita je obmedzená nedostupnosťou bývania. Slováci sa za prácou sťahujú menej než v iných krajinách EÚ.

Naša nedávna anketa napríklad ukázala, že len 28 % Slovákov by nebolo ochotných sa za prácou presťahovať. 33 % respondentov by za zaujímavou pracovnou ponukou odišlo bez váhania, 40 % by situáciu zvážilo podľa konkrétnej ponuky a okolností. Okrem atribútov práce samotnej, ako je výška mzdy alebo atraktívne benefity, je v tomto prípade rozhodujúcim faktorom tiež možnosť bývania,” hovorí Jitka Kouba.

Pre Slovákov je typické „bývanie vo vlastnom” – viac než 90 % ľudí u nás vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. Európsky priemer je pritom menej než 60 %. Najmenej ľudí je takto zviazaných s nehnuteľnosťou vo vyspelých krajinách ako je Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko či Dánsko.

K tradičnej snahe vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej človek býva, sa na Slovensku pridáva aj nedostupnosť nájomného bývania a vysoké ceny nehnuteľností v lokalitách s najnižšou nezamestnanosťou a najväčším dopytom po pracovnej sile.

The post Slováci sa za prácou nesťahujú: Ako nízka mobilita brzdí náš pracovný trh appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »