Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Slováci si tvoria železnú rezervu, trojmesačné výdavky by z nej však pokryla menej než polovica

Finančnú rezervu aspoň vo výške trojmesačných výdavkov má vytvorenú iba 44 percent Slovákov. Dôležitosť sporenia si ich však uvedomuje výrazne viac. A aj keď stále obľubujú tradičné produkty ako sporiace účty či niektoré formy poistenia, čoraz viac sa zaujímajú aj o investovanie. Na základe aktuálneho prieskumu spoločnosti Ipsos pre Erste Group na to poukázal analytik […]
2 min.

Finančnú rezervu aspoň vo výške trojmesačných výdavkov má vytvorenú iba 44 percent Slovákov. Dôležitosť sporenia si ich však uvedomuje výrazne viac.

A aj keď stále obľubujú tradičné produkty ako sporiace účty či niektoré formy poistenia, čoraz viac sa zaujímajú aj o investovanie. Na základe aktuálneho prieskumu spoločnosti Ipsos pre Erste Group na to poukázal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Lekcia finančnej gramotnosti

“Posledné roky boli veľkou lekciou finančnej gramotnosti, keď boli domácnosti vystavené mnohým výnimočným situáciám, ktoré vplývali na ich rodinné rozpočty. Najvýznamnejšou bolo obdobie zvýšenej inflácie, ktorá dosahovala vysoké dvojciferné hodnoty a okliešťovala reálne príjmy obyvateľstva,” pripomenul analytik.

Práve vďaka úsporám dokázali podľa neho Slováci túto situáciu dlho zvládať a reálna spotreba počas celého roka 2022 dokonca rástla.

“To však spôsobilo vyčerpávanie finančných rezerv, ako aj nízku tvorbu nových úspor. Miera úspor, teda podiel z disponibilného dôchodku, ktorý domácnosti vedia odložiť, poklesla na historicky nízke hodnoty,” zhodnotil Horňák. Domácnosti tak napokon okresali aj svoje nákupy, čo spolu s rastom miezd a zmiernením inflácie prispelo k opätovnému zvýšeniu miery úspor z 2,7 na štyri percentá.

Dostatočný rezervný vankúš je nevyhnutný na zvládnutie nepredvídateľných udalostí v živote, zdôraznil analytik. Vo všeobecnosti sa odporúča mať finančnú rezervu aspoň vo výške trojmesačných výdavkov.

Menej než polovica

Podľa prieskumu má takúto rezervu vytvorenú iba 44 percent Slovákov. Podobne sú však na tom aj okolité krajiny (Česká republika 45 percent, Maďarsko 43 percent). Výnimkou je Rakúsko, kde dosahuje tento podiel až 60 percent.

Pozitívnou správou podľa Horňáka je, že Slováci si dôležitosť sporenia uvedomujú. Od vypuknutia pandémie výrazne vzrástol podiel ľudí označujúcich tvorbu rezerv za veľmi dôležitú, a to z 31 percent v roku 2019 na 44 percent v roku 2023. Ďalších 42 percent ľudí ju považuje za skôr dôležitú.

“Najbežnejším spôsobom sporenia je tradične sporiaci účet, dlhodobo si držiaci prvenstvo na úrovni okolo 70 percent respondentov. Na druhom mieste na držia formy poistenia či sporenia na dôchodok.

Takmer polovica ľudí využíva na vytváranie rezervy aj svoj bežný účet,” priblížil analytik. Rastúcej obľube sa však podľa prieskumu teší aj investovanie, kde svoje peniaze odkladá takmer tretina Slovákov. Oproti roku 2019 ide o nárast o takmer desať percentuálnych bodov.

Veľmi či skôr pozitívne vníma investovanie viac ako tretina Slovákov, čo je oproti roku 2019 posun o osem percentuálnych bodov. Zároveň klesol podiel tých, ktorí majú negatívny názor, a to z 21 percent na 18 percent.

“Ide o bezpochyby dobré správy, keďže investovanie je pri správne zvolenej investičnej stratégii ideálnym spôsobom na dlhodobé zhodnocovanie majetku,” zdôraznil Horňák. Otvorenejší tejto možnosti sú muži (40 percent) ako ženy (32 percent). V jednotlivých vekových kategóriách platí, že čím mladší respondent, tým väčšia pravdepodobnosť optimistického názoru na investovanie.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie