
Slovensko funguje bez jasne zadefinovaných strategických cieľov a z dlhodobého hľadiska smeruje do úpadku. Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky vo svojej výročnej správe za rok 2024 upozorňuje na alarmujúci stav, v ktorom sa naša krajina nachádza. Správa, ktorú NKÚ predložil do Národnej rady SR, zdôrazňuje potrebu zásadnej reformy fungovania štátnych a verejných inštitúcií.
Podľa predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho je situácia kritická:
Najvypuklejšie je to podľa výsledkov kontrol v zdravotníctve, životnom prostredí, samospráve, školstve či v oblasti informatizácie a digitalizácie.
Bez dlhodobej vízie založenej na celospoločenskom konsenze a dátovej analytike nemožno zabezpečiť efektívnu zmenu v kľúčových politikách štátu a ani hospodársky rast.
Slovensko a verejné financie – bežíme k priepasti
Medzi hlavné problémy patrí narastajúci dlh verejnej správy, ktorý môže už v tomto roku dosiahnuť 59 % HDP, čo predstavuje takmer 77 miliárd eur.
Slovensko má jedny z najvyšších nákladov na financovanie dlhu v eurozóne. Riziková prirážka slovenských dlhopisov v porovnaní s nemeckými je jednou z najvyšších, čo zásadne zvyšuje náklady na financovanie.
Naša krajina je momentálne jedinou v Európskej únii, ktorá sa nachádza v pásme vysokého rizika z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
- Výrazného starnutia populácie.
- Štedrého dôchodkového systému.
- Nízkeho ekonomického rastu.
NKÚ síce oceňuje snahy vlády o ozdravenie verejných financií, no upozorňuje, že doteraz prijaté konsolidačné opatrenia nie sú dostatočné. Pozitívny vplyv týchto opatrení na deficit tlmia nové priority kabinetu, najmä v sociálnej oblasti.
V roku 2025 sa predpokladá, že na sociálnu oblasť sa minie 19,6 miliardy eur, čo predstavuje 14 % HDP a 29,5 % výdavkov rozpočtu verejnej správy.

98 %
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sponzorovaný obsah
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
The post Slovensko je v najväčšej kríze za posledné desaťročia. Krajina smeruje k bankrotu appeared first on KRYPTOMAGAZIN.
