Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

Najnovší prieskum Eurostatu za rok 2023, na ktorý upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), odhalil, že Slovensko má najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich v noci v celej Európskej únii. Konkrétne ide o 11,2 % pracujúcich, čo je takmer dvojnásobok priemeru EÚ (4,6 %). Tento trend nie je nový – v roku 2006 dosiahol dokonca rekordných […]
Menej ako 1 min. min.

Sme národ nočných pracantov?

Najnovší prieskum Eurostatu za rok 2023, na ktorý upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), odhalil, že Slovensko má najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich v noci v celej Európskej únii. Konkrétne ide o 11,2 % pracujúcich, čo je takmer dvojnásobok priemeru EÚ (4,6 %). Tento trend nie je nový – v roku 2006 dosiahol dokonca rekordných 17,4 %. Z hľadiska pohlavia dominujú muži s podielom 13,2 %, zatiaľ čo u žien je to 8,9 %.

Priemyselná výroba ako hlavný faktor

Vysoký podiel nočnej práce priamo súvisí s charakterom slovenskej ekonomiky, ktorá je výrazne orientovaná na priemyselnú výrobu. Celkovo na zmeny pracuje až 23 % zamestnancov, čo radí Slovensko na 8. miesto v EÚ. Ako vysvetľuje hovorkyňa AZZZ SR Miriam Filová:

Na Slovensku sú nočné služby pomerne rozšírené, čo úzko súvisí s našim silným priemyselným zameraním.

Množstvo prevádzok, od automobilového priemyslu cez strojárstvo až po kritickú infraštruktúru, funguje v nepretržitom režime.

Finančná motivácia a legislatívny rámec

Dôležitým aspektom nočnej práce sú finančné benefity. Od 1. júna 2023 sa príplatky za nočnú prácu opäť viažu na minimálnu mzdu, čo má motivovať zamestnávateľov k zodpovednému prístupu k nočnej práci.

Príplatky sa zvýšia

Aktuálne príplatky predstavujú 1,72 eur za hodinu, pričom v roku 2025 sa zvýšia na 1,88 eur. Podľa Zákonníka práce sa za nočnú zmenu považuje práca vykonávaná prevažne medzi 22. a 6. hodinou.

 

Pre porovnanie, v EÚ 87,8 % zamestnancov nikdy nepracuje v noci, na Slovensku je to 83,8 %. Zaujímavé je, že podiel osôb, ktoré pracujú v noci len občas, je v EÚ v priemere 7,7 %, ale na Slovensku len 5 %. Nižší podiel majú už len Nemecko a Taliansko.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Vzhľadom na silné priemyselné zameranie slovenskej ekonomiky a potrebu zabezpečenia nepretržitej prevádzky v mnohých odvetviach sa v blízkej budúcnosti nepredpokladá výrazné zníženie počtu nočných služieb. Tento trend potvrdzuje pozíciu Slovenska ako významnej priemyselnej krajiny v rámci EÚ.

The post Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie